Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wstępna charakterystyka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wstępna charakterystyka"— Zapis prezentacji:

1 Wstępna charakterystyka
Impresjonizm Wstępna charakterystyka

2 Impresjonizm „Rozbicie przedmiotu nie oznacza zatem zatracenia jego charakteru, ale znalezienie dla tego przedmiotu nowych określeń: szczegół uprawdopodobniający całość zamiast prawdopodobnej całości, aluzja do formy zamiast jednoznacznej formy, w sumie zaś autonomiczna malarska realność pozostająca w w bardzo luźnych związkach z realnością przedmiotu”. (J. Guze)

3 Impresjoniści W latach 60. XIX w. pojawili się dwaj malarze szkoły francuskiej. Byli częścią pokolenia, które w latach młodzieńczych utożsamiało się z twórczością Flauberta i Baudelaire’a. Edouard Manet (1832–1883) Degas (1834–1917)

4 E. Manet „Olimpia”, r. 1863

5 E. Manet „Olimpia”, r. 1863 Na obrazie znajduje się naga kobieta. W jej stóp widać czarnego kota. Obok niej stoi Murzynka. W ręku trzyma wielki bukiet. Jak zauważa M. W. Ałpatow: „ Zdumiewało, że wulgarna kobieta zdawała się spoczywać na szerokim łożu, jak na ołtarzu; cały ten nieobyczajny motyw został przez artystę przekształcony w pełnią harmonię barw. Były to trujące kwiaty sztuki, podobnie jak ‘Kwiaty zła’ Baudelaire’a”.

6 Degas, „Lekcja tańca”, r. 1874

7 Degas, „Lekcja tańca”, r. 1874 W twórczości Degasa dużą rolę odgrywa balet. „Lekcja tańca” Na środku znajduje się nauczyciel z batuta w ręku. Dalej – baletnica, z boku – fortepian, a przed nim pozostałe tancerki, które czekają w kolejce. „(...) postać w czerni uosabia zasadę dyscypliny, a trzepoczące białe plamy są ucieleśnieniem rytmu, ruchu i swobody”. W. Ałpatow


Pobierz ppt "Wstępna charakterystyka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google