Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niektóre z najlepszych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niektóre z najlepszych"— Zapis prezentacji:

1 Niektóre z najlepszych
HISTORIA FOTOGRAFII Niektóre z najlepszych zdjęć z historii fotografii opis,uzupełnienia na podst. WEB : jokoretsina Oshea

2 Joseph-Nicéphore Niépce
W 1826 otrzymał pierwszy trwały obraz fotograficzny wykorzystując do tego światłoczułe właściwości asfaltu syryjskiego - datę tę uznaje się za początek fotografii. Materiałem była płyta cynowa pokryta asfaltem syryjskim (Bitumin), którą eksponowano w aparacie na działanie słońca. Po ośmiu godzinach powstawała odbitka. Asfalt syryjski po naświetleniu i wypłukaniu nienaświetlonych miejsc olejkiem lawendowym dawał gotowy obraz na metalowej płytce, w celu zrobienia kopii pokrywano ją tłustą farbą litograficzną i w prasie graficznej otrzymywano kopie na papierze. Technika ta miała służyć reprodukcji dzieł sztuki. Po śmierci Niépce'a, prace kontynuował jego współpracownik Louis Jacques Daguerre, który w 1839 zaprezentował technikę nazwaną dagerotypią. Joseph-Nicéphore Niépce (ur. 7 marca1765 w Chalon-sur-Saône, zm. 5 lipca 1833 w Saint-Loup-de-Varennes) francuski fizyk i wynalazca.

3 Nicéphore Niépce – Widok z okna w Le Gras (1827)
PIERWSZA UDANA TRWAŁA FOTOGRAFIA. Czas naświetlania 8 godzin 20 minut !!!

4 Tę technikę fotografii, nazwano od jego nazwiska dagerotypią.
Zainteresowany ideą utrwalenia obrazów uzyskiwanych za pomocą urządzenia camera obscura, Daguerre poznał za pośrednictwem optyka Vincenta Chevaliera Josepha-Nicéphore'a Niépce'a, który co najmniej od lat 20. XIX (a może i od końca XVIII wieku) prowadził badania w tym kierunku. Metoda Niépce , nazwana przez niego heliografią, była jednak bardzo niedoskonała i wymagała naświetlania trwającego 8 godzin. W 1829 Niépce wszedł w spółkę z Daguerrem, jednak już 4 lata później Niépce zmarł. Daguerre kontynuował prace nad nową techniką, wykorzystując do pokrywania płyt jodek srebra. W 1835 odkrył zjawisko obrazu utajonego, co pozwoliło mu na znaczne skrócenie czasu naświetlania. W 1838 opatentował wynalazek. Tę technikę fotografii, nazwano od jego nazwiska dagerotypią. Daguerre Louis Jacques Mandé ( ), francuski fizyk i malarz dekorator.

5 Louis Daguerre - Boulevard du Temple (1838)
pierwsza fotografia zaludnionego obszaru Rejestracja obrazu stworzyła inną rzeczywistość niż widziana przez fotografującego. Osób nie widać na zdjęciu, bo poruszały się. Wyjątkiem jest w lewym dolnym rogu rozpoznawalny człowiek stojący nieruchomo przed czyścibutem.

6 James Clerk Maxwell (ur. 13 czerwca 1831 w Edynburgu,
zm. 5 listopada 1879 w Cambridge) – szkocki fizyk i matematyk. Autor wielu wybitnych prac z zakresu elektrodynamiki, kinetycznej teorii gazów, optyki i teorii barw. Maxwell odkrył, że kolorową fotografię można wykonać za pomocą czerwonych, niebieskich i zielonych filtrów optycznych. Pierwszą fotografię barwną zaprezentował w 1861 roku. Fotografia przedstawiała wstążkę tartanu (rodzaj szkockiej kraciastej tkaniny)

7 James Clerk Maxwell – Wstążka tartanu (1861)
Pierwsza fotografia barwna

8 Zdjęcie przedstawia:Federal Dead on the Field of Battle of First Day Gettysburg (1863)
wykonane przez Mathew Brady - dokumentalistę i fotografa XIX wieku, szczególnie znanego z portretów żołnierzy i zdjęć dokumentujących Wojnę Secesyjną.

9 Thomas Annan - Glasgow, Close No. 80, High Street (1868)
(uznany jest za pioniera szkockiego dokumentaryzmu) fotografował slumsy Glasgow

10 Thomas Annan Glasgow :Saltmarket 1871

11 The Daily Graphic - Steinway Hall (1873)
PIERWSZE DRUKOWANE ZDJĘCIE (New York’s The Daily Graphic) UHONOROWANE NAGRODĄ PULITZERA

12 Eadweard Muybridge - The Horse in Motion (1872)
Eadweard Muybridge (1830 – 1904) - angielski fotografik.W latach 50. XIX wieku wyjechał do USA. Początkowo tworzył liczne fotografie pejzażowe, w 1872 wykonał zespołem sprzężonych aparatów fotograficznych zdjęcia faz ruchu galopującego konia, potem fotografował inne zwierzęta, ludzi. Albumy tych fotografii stały się bardzo popularne, zainteresowały naukowców i artystów.

13

14 Autor anonimowy – Pierwszy lot braci Wright (1903)

15 Edward Steichen – Staw w świetle księżyca (1904)
Edward Steichen ( ), amerykański fotografik i malarz. Sławę zyskał jako jeden z twórców fotografii nowoczesnej.Jako pierwszy zastosował autochromę materiałów światłoczułych używanych do fotografii barwnej. Jego zdjęcie sprzedano za 2,9 miliona dolarów. Zdjęcie przedstawia staw wśród drzew oświetlony przez Księżyc. Praca została wykonana w 1904 roku.

16 Edward Sheriff Curtis (1868 – 1952) fotograf, specjalizujący się
w katalogowaniu życia Indian i Zachodu USA; Curtis udokumentował istniejące jeszcze przejawy życia i kultury Indian, Nagrał ponad woskowych cylindrów gramofonowych z zapisem indiańskiej mowy i pieśni. Wykonał ponad zdjęć odwiedzając 80 plemion. Spisał plemienne legendy i dzieje, zgromadził informacje na temat tradycyjnej kuchni, sposobów budowy domostw, osadnictwa, wypoczynku, ceremonii religijnych i pogrzebowych. Sporządził noty biograficzne wodzów poszczególnych plemion, a zbiór ten, w wielu przypadkach, jest jedynym istniejącym zapisem z życia ginących lub cywilizujcych się plemion. W 1895 Curtis zrobił zdjęcie portretowe "księżniczce Angelinie" znanej także jako Kickisomlo, córce wodza Sealtha z plemienia Seattle. Było to jego pierwsze zdjęcie, na jakim uwiecznił Indiankę

17 Red Hawk at an Oasis in the Badlands
zdjęcie wykonane w 1905 r przez Edwarda S. Curtisa

18 Lewis W. Hine - Breaker Boys (1910)
Lewis Hine ( ) - amerykański fotoreporter. Jego prace są zaangażowane społecznie. Ukazywał w nich problemy, niesprawiedliwość i wyzysk w pracy, którego sam doświadczył. Używał aparatu 5x7 cali.

19 Eric Enstrom - Grace (1918) SCENA RELIGIJNA. PIERWSZA TEGO RODZAJU FOTOGRAFIA

20 Man Ray - Solarization (1929)
Man Ray właściwie Emmanuel Rudzitsky ( ) był amerykańskim fotografem i reżyserem. Jego twórczość zaliczana jest do dadaizmu i surrealizmu.

21 Christian Spurling - Loch Ness Monster (1934)
SENSACYJNA FOTOGRAFIA POTWORA Z LOCH NESS w londyńskiej Daily Mail

22 ANONIM - The Nuremberg Rally –Zlot w Norymberdze(1934)
ZDJĘCIE NAZISTOWSKIEJ PROPAGANDY

23 Dorothea Lange Migrant Mother (1936)
Słynne zdjęcie bezrobotnej zbieraczki grochu w wieku lat 32 z siedmiorgiem dzieci w Nipomo w stanie Kalifornii. Dorothea Lange ( ) – amerykańska fotograficzka. Na swoich zdjęciach pokazała przejmujący obraz biedy w dobie gospodarczej depresji, podczas dwudziestolecia międzywojennego. Pracowała również jako korespondentka wojenna. Jej zdjęcia zamieszczano między innymi w piśmie "Life". Zdjęcia robiła lustrzanką Grafleksa.

24 Robert Capa - Death of a Loyalist Soldier (1936)
(Śmierć republikańskiego żołnierza podczas hiszpańskiej wojny domowej ) Robert Capa, właśc. Endré Ernő Friedmann ( ) – węgierski fotoreporter. Jeden z najważniejszych fotografów XX wieku. Zginął tragicznie w Wietnamie.

25 Murray Becker - Hindenburg (1937)
KATASTROFA STEROWCA HINDENBURG

26 20th Century Fox - Betty Grable (1942)

27 Artysta zasłynął swoimi czarno-białymi fotografiami parków narodowych.
Ansel Adams - The Tetons - Snake River (1942) Ansel Easton Adams ( )– amerykański fotograf, z wykształcenia pianista. Artysta zasłynął swoimi czarno-białymi fotografiami parków narodowych.

28 Robert Capa - Omaha Beach (1944)
DESANT W NORMANDII

29 Joe Rosenthal - Raising the Flag on Iwo Jima (1945)
Zdjęcie , przedstawiające zatknięcie amerykańskiego sztandaru na szczycie Suribachi na wyspie Iwo Jima przez grupę marines (w tym Indianina Irę Hayesa) otrzymało w 1945 roku Nagrodę Pulitzera.

30 OBÓZ HITLEROWSKIEJ ZAGŁADY w Dachau
KONIEC II WOJNY ŚWIATOWEJ Alfred Eisenstaedt Pocałunek (1945) OBÓZ HITLEROWSKIEJ ZAGŁADY w Dachau

31 Margaret Bourke-White (1904-1971), amerykańska fotoreporterka - Gandhi at his Spinning Wheel (1946)

32 Philippe Halsman (1906-1979), amerykański fotograf - Dalí Atomicus (1948)

33 Najsłynniejsze zdjęcie- Ernesto "Che" Guevara autorstwa kubańskiego fotografa
Alberto Korda ( )

34 Charles Moore - Birmingham (1963)
MARTIN LUTHER KING PRZECIW RASIZMOWI

35 Abraham Zapruder - Zabójstwo J.F.KENNEDYEGO (1963)

36 Malcolm W. Browne (ameryk.fotograf ur.1933) - Burning Monk (1963)
buddyjski mnich z Wietnamu Thích Quảng Ðức dokonuje aktu samospalenia w proteście przeciwko dyktaturze i prześladowaniom buddyzmu w Wietnamie Południowym przez rząd katolickiego prezydenta Ngo Dinh Diema. Zdjęcie uhonorowane nagrodą prasy roku 1963

37 Donald McCullin Cypr, kwiecień Turecka kobieta opłakuje zmarłego męża, ofiarę grecko-tureckiej wojny domowej.

38 Eddie Adams (ameryk.dziennikarz fotograf 1933- 2004 ) Execution of a Viet Cong Guerrilla (1968)
Sajgon, Wietnam Południowy, szef policji Nguyen Ngoc Loan dokonuje egzekucji partyzanta Vietcongu. Nagroda Pulitzera za r.1968

39 William Anders - Earthrise (1968)
Wschód Ziemi widziany z jej księżyca

40 Neil Armstrong – Apollo 11 Moon Landing (1969)
PIERWSZE KROKI NA KSIĘŻYCU

41 Donald McCullin Biafra (1969) I nagroda w kategorii: reportaż (Biafra)
ur.1935 w Londynie – jeden z najznakomitszych fotoreporterów XX wieku Biafra (1969) I nagroda w kategorii: reportaż (Biafra) w konkursie World Press Photo Biafra (Republika Biafra) - państwo, które istniało w płd-wsch. Nigerii od do I obejmowało obszar w okolicy wybrzeży Nigerii i Kamerunu

42 Huynh Cong Ut - Napalm Strike (8.06.1972) autor otrzymał
za to zdjęcie nagrodę Pulitzera

43 Stanley J. Forman Fire on Marlborough Street (1975)

44 Mike Wells - Uganda (1980) Obraz głodu

45 Steve McCurry Afghan Girl (1984)
Zdjęcie wykonano w obozie uchodźców Nasir Bagh w Zdjęcie stało się symbolem konfliktu afgańskiego i sytuacji uchodźców na całym świecie. W 1985 pojawiło się na okładce National Geographic.

46 Frank Fournier - Omayra Sánchez
13 letnia dziewczynka ofiara wybuchu kolumbijskiego wulkanu na krótki czas przed jej śmiercią.Była zanurzona do szyi w wodzie przez prawie 3 dni, uwięziona przez beton i resztki jej zniszczonego domu, zanim umarła z powodu gangreny oraz hipotermii. Ratownicy z Czerwonego Krzyża bezskutecznie apelowali do władz o pomoc przy obniżeniu poziomu wody oraz inne działania, mogące uratować dziewczynce życie. .

47 Stuart Franklin - Tiananmen Square (1989)

48 Matuschka - Beauty Out of Damage (1993)
Autoportret, zdjęcie nominowane do nagrody Pulitzera

49 Kevin Carter- Nagroda Pulitzera 1994

50 NASA - Pillars of Creation (1995)
Zdjęcie Mgławicy Orła wykonane teleskopem Hubble Space

51 Max Aguilera-Hellweg Operacja płodu z rozszczepem kręgosłupa (w łonie matki)

52 Various – W więzieniu Abu Ghraib (2004)
Wojna Iracka

53 ANONIM - New York

54 Finbarr O'Reilly, Canada, Reuters (2004)

55 KONIEC


Pobierz ppt "Niektóre z najlepszych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google