Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny Beskidu Niskiego Praca projektowa klasy 4 grupa „W świecie roślin”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny Beskidu Niskiego Praca projektowa klasy 4 grupa „W świecie roślin”"— Zapis prezentacji:

1 Rośliny Beskidu Niskiego Praca projektowa klasy 4 grupa „W świecie roślin”

2 Buławnik Buławnik– rodzaj roślin należący do rodziny storczykowatych Należy do niego 20 gatunków. Gatunkiem typowym jest buławnik wielkokwiatowy.

3 Języcznik zwyczajny Występuje w Azji, Europie i północnej Afryce. W Polsce występuje rzadko; głównie w Karpatach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Nieliczne stanowiska ma także na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach oraz na Roztoczu. Wygląd Duże (15-60 cm długości i 3,5-6 cm szerokości), językowate, niepodzielone liście, co jest wyjątkiem wśród paproci. Są zimotrwałe, mają sercowatą nasadę i zaostrzony koniec, a ich brunatny ogonek pokryty jest łuskami. Wyrastające bezpośrednio z kłącza liście tworzą pióropusz. Brak oddzielnych liści zarodnionośnych. Ogonek liściowy jest pokryty brunatnymi łuskami.

4 Paprotnik Brauna Paprotnik Brauna – kosmopolityczny gatunek rośliny z rodziny nerecznicowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony, występuje w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce gatunek rzadki, występuje głównie w górach.

5 Lilia złotogłów Łodyga Nierozgałęziona, sztywna, naga lub owłosiona, w górnej części czasem purpurowo nakrapiana, wysoka od 40 do 150 cm. Liście - siedzące, podłużne, eliptycznie lancetowate, całobrzegie, szerokie na 2 - 5 cm, są wyraźnie unerwione. Ustawione na łodydze skrętolegle, tworzą zwykle 2–4 nibyokółki. Kwiaty - Kwiatostan na wierzchołku łodygi stanowi luźne grono. Kwiaty barwy od ciemnoróżowej do brudnolila, ciemnopurpurowo nakrapiane, w liczbie od trzech do dwunastu, osadzone są na długich, łukowato zwieszających się szypułkach. Kwiat nie zróżnicowany na kielich i koronę, sześciodziałkowy. W miarę dojrzewania mięsiste działki okwiatu odginają się coraz mocniej na zewnątrz, aż zawinięte dotkną nasady kwiatu. Środkiem każdego płatka biegnie rynienka, wypełniona nektarem.

6 Miesięcznica trwała Miesięcznica trwała– rodzina roślin okrytonasiennych. Zwykle są to drewniejące pnącza o liściach dłoniasto unerwionych, kwiatach drobnych. Owocami są jednonasienne pestkowce. Miesięcznikowate występują w ogromnej większości na obszarach niżowych w strefie tropikalnej, poza tym zasięg obejmuje też wschodnią część Ameryki Północnej i Azji.

7 Kruszyna pospolita Gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych. W Polsce występuje pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich. Inne nazwy: szakłak kruszyna, troszczyna, wilczyna.

8 Czosnek niedźwiedzi Roślina obięta w Polsce od 2004r. częściąwą ochroną gatunkową. Gatunek umieszczony na czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) na obszarze Polski uznany za narażony na izolowanych stanowiskach (kategoria zagrożenia V). Głównych zagrożeniem jest nieprawidłowa gospodarka leśna: przebudowa lasów mieszanych na monokulturowe lasy iglaste oraz niszczenie jego siedlisk w lasach łęgowych podczas regulacji rzek.

9 Berberys pospolity Berberys pospolity, berberys zwyczajny - gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych. Występuje w stanie dzikim w Europie. W Skandynawii i na Wyspach Brytyjskich gatunek zadomowiony. W południowych i środkowych Niemczech występuje rzadko i w rozproszeniu. Znany też jako: kwaśnica popspolita, kwaśniec.

10 Skład grupy: Ania, Filip K., Filip R., Kuba

11 Bibliografia Korzystaliśmy ze stron internetowych http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Magurski_Park_Narodowy www.wikipedia.org http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/gory/przyroda/fauna


Pobierz ppt "Rośliny Beskidu Niskiego Praca projektowa klasy 4 grupa „W świecie roślin”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google