Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podręczny sprzęt gaśniczy Jerzy Kiełb Gaśnice pianowe Służą do gaszenia pożarów grupy A i B (ciał stałych pochodzenia organicznego, np. drewno, papier.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podręczny sprzęt gaśniczy Jerzy Kiełb Gaśnice pianowe Służą do gaszenia pożarów grupy A i B (ciał stałych pochodzenia organicznego, np. drewno, papier."— Zapis prezentacji:

1

2 Podręczny sprzęt gaśniczy Jerzy Kiełb

3 Gaśnice pianowe Służą do gaszenia pożarów grupy A i B (ciał stałych pochodzenia organicznego, np. drewno, papier i cieczy lżejszych od wody). Nie można nimi gasić urządzeń elektrycznych pod napięciem.

4 Gaśnice śniegowe Stosowane do gaszenia pożarów grupy B, C, E (drewna, papieru, węgla, cieczy, gazów palnych, farb, lakierów, instalacji elektrycznych pod napięciem). Są używane w sklepach, hurtowniach, biurach, archiwach i bibliotekach.

5 Gaśnice proszkowe Są przeznaczone do gaszenia pożarów grupy B, C, E. Stosowane są w gaszeniu pożarów samochodów, garaży, gazów, instalacji elektrycznych pod napięciem.

6 Agregaty proszkowe Charakteryzują się większymi gabarytami, w związku z tym posiadają większą ilość środka gaśniczego. Stosowane są do zabezpieczenia dużych obiektów, np. magazynów, hurtowni, stacji paliw, hoteli.

7 Hydronetki wodne Hydronetki składają się ze zbiornika na wodę i węża z prądownicą. Obsługiwane są przeważnie przez dwie osoby. Jedna z osób pompuje wodę, a druga obsługuje wąż z prądownicą.

8 Koce gaśnicze Są to płachty z tkaniny niepalnej, np. z włókna szklanego o powierzchni ok. 2 m 2. Koc narzuca się na małe źródło ognia, odcinając dopływ powietrza. Ich budowa pozwala na wielokrotne użycie.

9 Hydranty wewnętrzne Hydranty są umieszczone w szafkach z wężami pożarniczymi i prądownicami. Służą do gaszenia pożarów w pomieszczeniach, gdzie można stosować wodę. Na wypadek pożaru trzeba rozwinąć wąż z prądownicą i otworzyć zawór.

10 Hydranty zewnętrzne Hydranty zewnętrzne są instalowane na osiedlach mieszkaniowych, na terenach zakładów pracy przy większych budynkach. Wykorzystywane są przez straż pożarną.

11 Tłumice Tłumica zbudowana jest z dwóch części: metalowej części roboczeji drewnianego trzonka. Konstrukcyjnie jest podobna do łopaty z tym, że część robocza wykonana jest z pasków blachy. Może również występować pod postacią wiklinowej lub brzozowej miotły. Tłumica służy do gaszenia palących się traw i nieużytków, poprzez uderzanie częścią roboczą w palącą się roślinność na granicy frontu ognia.

12 Bibliografia ABC strażaka ochotnika – materiały szkoleniowe dla uczestników OTWP, ZOSP RP, Gdańsk Borowiecki M., Pytasz Z., Rygała E., Bądźmy bezpieczni – podręcznik cz. 1, PWN, Warszawa Słoma J., Przysposobienie obronne – podręcznik, Nowa Era, Warszawa

13 Bibliografia jpg 84.jpg g=1 g=1


Pobierz ppt "Podręczny sprzęt gaśniczy Jerzy Kiełb Gaśnice pianowe Służą do gaszenia pożarów grupy A i B (ciał stałych pochodzenia organicznego, np. drewno, papier."

Podobne prezentacje


Reklamy Google