Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzęsienia Ziemi Sara Nejmanowsk, Paulina Siemasz, Iga Nowicka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzęsienia Ziemi Sara Nejmanowsk, Paulina Siemasz, Iga Nowicka."— Zapis prezentacji:

1 Trzęsienia Ziemi Sara Nejmanowsk, Paulina Siemasz, Iga Nowicka

2 Menu Trzęsienie Ziemi Jak do tego dochodzi?
Najtragiczniejsze trzęsienia Ziemi Źródła

3 Trzęsienie ziemi to gwałtowne zaburzenie stanu równowagi w jej wnętrzu, które prowadzi do wyzwolenia energii w postaci ciepła, fal sejsmicznych, ruchu skał i ich trwałych deformacji. Przeważnie trzęsienia ziemi są związane z ruchami tektonicznymi, inne, na ogół słabsze, są wywołane przez wybuchy wulkanów, obrywy skalne lub zapadanie się jaskiń. Badaniem trzęsień ziemi zajmuje się sejsmologia

4 Miejsce we wnętrzu Ziemi, gdzie nastąpił proces wydzielenia się energii jest nazywane ogniskiem trzęsienia ziemi w jego obrębie lokalizuje się hipocentrum — hipotetyczny punkt, z którego rozchodzą się fale sejsmiczne. Punkt na powierzchni Ziemi położony bezpośrednio nad hipocentrum to epicentrum. Rejony, gdzie trzęsienia ziemi są stosunkowo częste i silne, są nazywane strefami sejsmicznymi, obszary zaś na ogół wolne od trzęsienia ziemi to strefy asejsmiczne.

5 Najsilniejszymi trzęsienia ziemi są trzęsienia tektoniczne
Najsilniejszymi trzęsienia ziemi są trzęsienia tektoniczne. Najczęściej są one wynikiem ruchu płyt litosfery lub mniejszych fragmentów skorupy ziemskiej. Przemieszczanie się płyt powoduje powolny wzrost sprężystych deformacji skał. Gdy naprężenia przekroczą wartość krytyczną następuje gwałtowny ruch skał objawiający się jako trzęsienie ziemi.

6 NAJTRAGICZNIEJSZE TRZĘSIENIA ZIEMI Chiny prowincja Shanxi 23 stycznia 1556 roku, ok. 830 tys. ofiar. Prawdopodobnie najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii ludzkości, chociaż niektóre źródła podają, że trzęsienie z 1201 w Górnym Egipcie było przyczyną około 1 mln ofiar. Włochy, Mesyna 28 grudnia 1908 roku (7.5 stopni w skali Richtera), ok tys. ofiar. Najtragiczniejsze europejskie trzęsienie ziemi, dużo ofiar spowodowanych przez tsunami. Chiny okolice Tangszan 31 maja 1970 roku (8,2 - stopni w skali Richtera), ok. 240 tys. (nieoficjalnie mówi się o 500 tys. ofiar. Trzęsienie w rejonie przemysłowo-górniczym z miastem Tangszan (ok. 1 mln mieszkańców), 110 km od Pekinu; wielka liczba ofiar spowodowana zaskoczeniem podczas snu, brakiem wstrząsów poprzedzających i zabudową nieodpowiednią dla strefy sejsmicznej.

7 Źródła


Pobierz ppt "Trzęsienia Ziemi Sara Nejmanowsk, Paulina Siemasz, Iga Nowicka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google