Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakie prawa mają dzieci?. Konwencja Praw Dziecka Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez ONZ 20 listopada 1989 roku. Obowiązuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakie prawa mają dzieci?. Konwencja Praw Dziecka Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez ONZ 20 listopada 1989 roku. Obowiązuje."— Zapis prezentacji:

1 Jakie prawa mają dzieci?

2 Konwencja Praw Dziecka Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez ONZ 20 listopada 1989 roku. Obowiązuje w prawie wszystkich państwach świata. W Konwencji tej zostały spisane wszystkie prawa dziecka. Jej celem jest poprawa losu dzieci na całym świecie oraz zapewnienie im przez państwa dobrej opieki i wychowania.

3 PRAWA DZIECKA PRAWO DO ŻYCIA I ROZWOJU oznacza, że nikogo nie wolno pozbawić życia, a dorośli muszą stworzyć dziecku warunki do prawidłowego rozwoju.

4 PRAWA DZIECKA PRAWO DO OPIEKI MEDYCZNEJ oznacza, że państwo oraz rodzice mają obowiązek zadbania o zdrowie wszystkich dzieci, każdemu dziecku przysługuje bezpłatna pomoc medyczna.

5 PRAWA DZIECKA oznacza, że bicie, znęcanie się, okrutne i poniżające traktowanie są niedopuszczalne i karalne. PRAWO DO ŻYCIA BEZ PRZEMOCY I PONIŻANIA

6 PRAWA DZIECKA PRAWO DO WYCHOWANIA W RODZINIE oznacza, że nikomu nie wolno zabrać dziecka od rodziców, chyba że z bardzo ważnych powodów; gdyby zdarzyło się, że rodzice będą osobno dziecko ma prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.

7 PRAWA DZIECKA PRAWO DO WYPOWIEDZI oznacza, że w ważnych sprawach dotyczących dzieci, dziecko samo może wygłosić swoje zdanie, opinie, oświadczyć własną wolę.

8 PRAWA DZIECKA PRAWO DO STOWARZYSZANIA oznacza, że dziecko może należeć do organizacji młodzieżowych, a jeżeli ma 16 lat samo decyduje o swojej przynależności.

9 PRAWA DZIECKA PRAWO DO SWOBODY MYŚLI, SUMIENIA, RELIGII oznacza, że jeśli dziecko jest wystarczająco świadome - samo decyduje o swoim światopoglądzie, wcześniej jedynie rodzice mają prawo nim kierować.

10 PRAWA DZIECKA PRAWO DO INFORMACJI oznacza, że dziecko powinno poznać swoje prawa, powinno mieć dostęp do różnych źródeł wiedzy.

11 PRAWA DZIECKA PRAWO DO NAUKI oznacza, że dziecko może uczyć się tak długo, jak pozwalają na to jego zdolności, jeżeli ma 6 lat może zacząć naukę w klasie "0".

12 PRAWA DZIECKA PRAWO DO WYPOCZYNKU, CZASU WOLNEGO, ROZRYWKI I ZABAWY oznacza, że poza czasem przeznaczonym na naukę i wypełnianie obowiązków domowych każde dziecko powinno mieć zagwarantowany czas na wypoczynek i zabawę.

13 PRAWA DZIECKA PRAWO DO TOŻSAMOŚCI oznacza, że dziecko musi mieć nazwisko, obywatelstwo, poznać swoje pochodzenie, mając 13 lat musi być zapytane o zgodę, gdyby miało zostać adoptowane, a także gdyby miało mieć zmienione nazwisko.

14 ZAPANIĘTAJ! Dziecko ma wiele praw, ale powinno też pamiętać o swoich obowiązkach.

15 Do kogo możesz zwrócić się o pomoc? INSTYTUCJE PAŃSTWOWE: Ośrodek Pomocy Społecznej Policja Pogotowie Opiekuńcze Rzecznik Praw Dziecka INSTYTUCJE SPOŁECZNE: Komitet Ochrony Praw Dziecka Fundacja „Dzieci Niczyje” Fundacja na Rzecz Ochrony Dzieci przed Okrucieństwem

16 WSZELKIE MATERIAŁY WYKORZYSTANE W PREZENTACJI ZNALEZIONO W INTERNECIE Urszula Rawska


Pobierz ppt "Jakie prawa mają dzieci?. Konwencja Praw Dziecka Konwencja Praw Dziecka to międzynarodowa konwencja przyjęta przez ONZ 20 listopada 1989 roku. Obowiązuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google