Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie pal przy mnie proszę!!! Wszystko o paleniu Co to jest nikotyna i jak powstała? Skład papierosa Młodzież+ Papierosy= … Palenie w ciąży Choroby wywoływane.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie pal przy mnie proszę!!! Wszystko o paleniu Co to jest nikotyna i jak powstała? Skład papierosa Młodzież+ Papierosy= … Palenie w ciąży Choroby wywoływane."— Zapis prezentacji:

1 Nie pal przy mnie proszę!!! Wszystko o paleniu Co to jest nikotyna i jak powstała? Skład papierosa Młodzież+ Papierosy= … Palenie w ciąży Choroby wywoływane paleniem Drastyczne wyniki palenia wśród nas Polaków Autor i źródła

2 Co to jest nikotyna i jak powstała? Organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów pirydynowych. Naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego. Nazwa nikotyny pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza, Jeana Nicota, który w XVI wieku zalecał tytoń jako lek. Nikotyna została pierwszy raz wyizolowana w 1828, jej chemiczna budowa odkryta w 1843, a otrzymana została po raz pierwszy w 1904 roku.

3 Skład papierosa W skład papierosa wchodzą bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia substancje m.in. Wosk, płyn do czyszczenia toalet, kawałki baterii oraz farba.

4 Młodzież+Papierosy=… W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180.000 dzieci. Młodzi ludzie nie wiedzą co może powodować palenie papierosów.

5 Palenie w ciąży Coraz częściej kobiety w ciąży palą papierosy. Pytane czy nie boją się palić, gdy w ich łonie rozwija się dziecko odpowiadają, że tzw. fajki im i ich pociechom nie zaszkodzą. MYLĄ SIĘ! Dziecko dojrzewający w łonie matki narażone jest na kontakt z 4.000 substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczymi. Badania dowiodły, że dym tytoniowy, który dociera do płodu prowadzi do specyficznych zmian w wentylacji DNA płodu. Jeżeli kobieta pali, dostarcza swojemu dziecku 25 % tlenu mniej, niż tego potrzebuje! Dziecko się dusi!

6 Choroby wywoływane paleniem Przedstawiam teraz choroby, które powodują papierosy: - Nadciśnienie - Choroby układu oddechowego i układu krążenia (np. Rak płuc, zapalenie płuc) - Choroby układu nerwowego. - Choroby skóry.

7 Drastyczne wyniki palenia wśród nas Polaków -Około 10 mln Polaków pali regularnie 15 - 20 sztuk papierosów dziennie. -Prawie 5 mln naszych rodaków pali dłużej niż 20 lat. -Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, przy czym 60 % dotyczy osób w wieku 35 - 70 lat. -70 % palących chce rzucić palenie, jedynie 3 % udaje się to zrobić zdając się na silną wolę. -39 % mężczyzn i 19 % kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu.

8 źródło


Pobierz ppt "Nie pal przy mnie proszę!!! Wszystko o paleniu Co to jest nikotyna i jak powstała? Skład papierosa Młodzież+ Papierosy= … Palenie w ciąży Choroby wywoływane."

Podobne prezentacje


Reklamy Google