Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wilhelm I Zdobywca Wilhelm I Zdobywca, zwany również Wilhelmem Bękartem, ur. ok. 1028 w Falaise, zm. 9 września 1087 w Rouen - nieślubny syn księcia Normandii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wilhelm I Zdobywca Wilhelm I Zdobywca, zwany również Wilhelmem Bękartem, ur. ok. 1028 w Falaise, zm. 9 września 1087 w Rouen - nieślubny syn księcia Normandii."— Zapis prezentacji:

1 Wilhelm I Zdobywca Wilhelm I Zdobywca, zwany również Wilhelmem Bękartem, ur. ok w Falaise, zm. 9 września 1087 w Rouen - nieślubny syn księcia Normandii Roberta Wspaniałego. Król Normandii i Anglii.

2 Który z nich to Wilhelm ?

3 Tak wyglądał Wilhelm Zdobywca

4 Podbój Anglii Na początku roku 1066 zmarł król Anglii Edward Wyznawca. Wilhelm, który zainteresowany był koroną Anglii, przerwał łowy i rozpoczął odpowiednie zabiegi, w tym przypomnienie aktualnemu królowi Anglii Harolda Godwinsona o rzekomo złożonej obietnicy poparcia jego starań w dążeniu do objęcia tronu. Po nieudanym poselstwie do Anglii uzyskuje poparcie kardynała Hildebranda i w konsekwencji papieża do podboju Anglii. Papież daruje mu relikwie i chorągiew świętego Piotra. Wilhelm zbudował niezwłocznie flotę gotową przeprawić się za kanał La Manche. Liczyła ona ok. 700 okrętów zdolnych przewieźć ok 7 tys. osób - piechotę i rycerzy. Mianowawszy swym następcą syna Roberta, wyrusza na wyprawę. Po okresie niepomyślnej pogody atak rozpoczął się z 27 na 28 września lądowaniem w okolicy Hastings. Pierwsza bitwa odbyła się 13 października w okolicy Hastings i była to potyczka zwycięska dla Wilhelma. Nastąpił okres ujarzmiania kraju, głównie jego południa: Dover, Canterbury. Wilhelm wkroczył do Londynu i 25 grudnia został koronowany.

5 Jak rządził Wilhelm Zdobywca?
Długo i dobrze czy krótko i źle ?

6 Rządy Rządy Wilhelma Zdobywcy oznaczały początek nowej epoki w dziejach Anglii. W ciągu kilku lat po bitwie pod Hastings, anglosaska klasa możnowładcza została praktycznie całkowicie zastąpiona przez przybyszów z kontynentu. Lukratywne godności, tak świeckie jak i kościelne, przypadały Normanom i ludziom związanym z Wilhelmem. Za zabicie Normana groziła wyższa główszczyzna niż za zabicie Anglosasa. Dobra ziemskie były konfiskowane lub wykupywane za bezcen przez zwycięzców. WILHELM ZDOBYWCA PANOWAŁ 52 LATA

7 CO WAŻNEGO ZROBIŁ? Wraz z normandzkim podbojem pojawił się w Anglii w pełni rozwinięty system feudalny. Wilhelm budował również w całym kraju zamki Za jego panowania rozpoczęła się dominacja wśród klas wyż szych języka i kultury francuskiej. Wilhelm dokonał również przeglądu anglosaskiego prawa i wzbogacił je normandzkimi elementami.

8 Jak zmarł Wilhelm Zdobywca ?

9 Śmierć Wojna z pierworodnym synem trwała od 1077 do 1080 roku i zakończyła się ugodą. Pod koniec życia Wilhelm wdał się w wojnę z królem Francji. Podczas oblężenia Mantes, ważnego miasta na pograniczu francusko-normandzkim, Wilhelm spadł z konia i został ciężko ranny. Rana okazała się śmiertelna.


Pobierz ppt "Wilhelm I Zdobywca Wilhelm I Zdobywca, zwany również Wilhelmem Bękartem, ur. ok. 1028 w Falaise, zm. 9 września 1087 w Rouen - nieślubny syn księcia Normandii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google