Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Cele programu 2.Uczestnicy 3.Wędrówki bocianów 4.Problemy z młodymi 5.Pasożyty 6.Zagrożenia bocianów Praca z mapą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Cele programu 2.Uczestnicy 3.Wędrówki bocianów 4.Problemy z młodymi 5.Pasożyty 6.Zagrożenia bocianów Praca z mapą."— Zapis prezentacji:

1

2 1.Cele programu 2.Uczestnicy 3.Wędrówki bocianów 4.Problemy z młodymi 5.Pasożyty 6.Zagrożenia bocianów Praca z mapą

3 W gminie Głogów bociany badamy od trzech lat, podczas wspólnych wycieczek rowerowych, poprzez wywiady i rozmowy telefoniczne z mieszkańcami naszej gminy. W tym roku z przykrością wyliczyliśmy znaczny spadek liczby udanych lęgów, dlatego celem naszego programu jest wsparcie osób, na których posesji znajdują się bocianie gniazda oraz uświadomienie jak ważne dla środowiska są bociany.

4 1.Monika Baran 2.Dominika Stec 3.Agata Magierska 4.Zuzanna Jeż 5.Lidia Twardowska 6.Paulina Baran 7.Karolina Jamroży 8.Jadwiga Baran 9.Dominik Grzesik 10.Mateusz Hul 11.Bartosz Dziedzic 12.Aleksandra Jagodzińska 13.Ernest Klimczyński 14.Łukasz Bąk

5 Trasa wędrówki bocianów może wynosić nawet 10.000 km. Jesienny przelot na zimowiska zajmuje naszym bocianom zwykle 3-4 miesiące, powrót jest znacznie szybszy i trwa ok. 2 miesiące.

6 Bociany opuszczają Polskę w ostatniej dekadzie sierpnia i na początku września, a powracają zwykle na przełomie marca i kwietnia.

7 W kwietniu rozpoczynają się lęgi. Samica składa od 2 do 5 jaj. Okres inkubacji trwa 33-34 dni. Wysiadują oboje rodzice.

8 Młody przychodzący na świat jako pierwszy jest zwykle większy i silniejszy od kolejno pojawiających się swoich braci i sióstr. Zdarza się, ze rodzice wyrzucają z gniazda osobniki słabe i chore. W ten sposób działa mechanizm naturalnej selekcji, dzięki któremu przeżywają najsilniejsze.

9 Gniazda bociana białego są siedliskami wielu małych stawonogów, zwłaszcza po powrocie ptaków do gniazda. Macrocheles merdarius Macrocheles robustulus Trichouropoda orbicularis

10 Bezpośrednim zagrożeniem dla bocianów są tzw. rozłączniki i stacje transformatorowe na których dochodzi do śmiertelnych porażeń prądem.

11 obniżenie poziomu wód gruntowych, melioracje odwadniające, przekształcenia użytków zielonych w pola uprawne, "zadrutowanie krajobrazu", zmiany pokryć dachowych i związane z tym przenoszenie się bocianów na czynne słupy energetyczne, stosowanie w rolnictwie plastikowych sznurków używanych do wiązania siana i słomy.

12 http://www.bociany.pl/ http://www.bocianyonline.pl/kamery.html http://www.bocian.org.pl/

13 https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_bia%C5%82y#Paso.C5.BCyty_i_choroby http://bocianopedia.pl/public/upload/img/big/01/126_bb056.jpg http://canacoll.org/Hym/Staff/Gibson/apss/images/ticks/tick4a.gif http://www.sklep.rudnik.agro.pl/userdata/gfx/6ce9da890c5b79428f25cd9b1c300f06.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e7/Uropodina_Laingholm_dorsal.jpg/220px-Uropodina_Laingholm_dorsal.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e7/Uropodina_Laingholm_dorsal.jpg/220px-Uropodina_Laingholm_dorsal.jpg Program edukacyjny BOCIAN/ Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” / Dorota Szulc Guziak


Pobierz ppt "1.Cele programu 2.Uczestnicy 3.Wędrówki bocianów 4.Problemy z młodymi 5.Pasożyty 6.Zagrożenia bocianów Praca z mapą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google