Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Program Edukacyjny „Chronimy bociany”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Program Edukacyjny „Chronimy bociany”"— Zapis prezentacji:

1 Program Edukacyjny „Chronimy bociany”
w Zespole Szkół w Głogowie Małopolskim

2 Spis treści Cele programu Uczestnicy Wędrówki bocianów
Problemy z młodymi Pasożyty Zagrożenia bocianów Praca z mapą

3 Cele programu W gminie Głogów bociany badamy od trzech lat, podczas wspólnych wycieczek rowerowych, poprzez wywiady i rozmowy telefoniczne z mieszkańcami naszej gminy. W tym roku z przykrością wyliczyliśmy znaczny spadek liczby udanych lęgów, dlatego celem naszego programu jest wsparcie osób, na których posesji znajdują się bocianie gniazda oraz uświadomienie jak ważne dla środowiska są bociany.

4 Uczestnicy Monika Baran Dominika Stec Agata Magierska Zuzanna Jeż
Lidia Twardowska Paulina Baran Karolina Jamroży Jadwiga Baran Dominik Grzesik Mateusz Hul Bartosz Dziedzic Aleksandra Jagodzińska Ernest Klimczyński Łukasz Bąk

5 Wędrówki bocianów Trasa wędrówki bocianów może wynosić nawet km. Jesienny przelot na zimowiska zajmuje naszym bocianom zwykle 3-4 miesiące, powrót jest znacznie szybszy i trwa ok. 2 miesiące.

6 Bociany opuszczają Polskę w ostatniej dekadzie sierpnia i na początku września, a powracają zwykle na przełomie marca i kwietnia.

7 Problemy z młodymi W kwietniu rozpoczynają się lęgi. Samica składa od 2 do 5 jaj. Okres inkubacji trwa dni. Wysiadują oboje rodzice.

8 Młody przychodzący na świat jako pierwszy jest zwykle większy i silniejszy od kolejno pojawiających się swoich braci i sióstr. Zdarza się, ze rodzice wyrzucają z gniazda osobniki słabe i chore. W ten sposób działa mechanizm naturalnej selekcji, dzięki któremu przeżywają najsilniejsze.

9 Pasożyty Gniazda bociana białego są siedliskami wielu małych stawonogów, zwłaszcza po powrocie ptaków do gniazda. Macrocheles merdarius Trichouropoda orbicularis Macrocheles robustulus

10 Zagrożenia bocianów Bezpośrednim zagrożeniem dla bocianów są tzw. rozłączniki i stacje transformatorowe na których dochodzi do śmiertelnych porażeń prądem.

11 obniżenie poziomu wód gruntowych,
melioracje odwadniające, przekształcenia użytków zielonych w pola uprawne, "zadrutowanie krajobrazu", zmiany pokryć dachowych i związane z tym przenoszenie się bocianów na czynne słupy energetyczne, stosowanie w rolnictwie plastikowych sznurków używanych do wiązania siana i słomy.

12 O bocianach dowiesz się także na stronach:

13 https://pl. wikipedia. org/wiki/Bocian_bia%C5%82y#Paso. C5
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_bia%C5%82y#Paso.C5.BCyty_i_choroby Program edukacyjny BOCIAN/ Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” / Dorota Szulc Guziak


Pobierz ppt "Program Edukacyjny „Chronimy bociany”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google