Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NARKOTYKOM STOP!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NARKOTYKOM STOP!."— Zapis prezentacji:

1 NARKOTYKOM STOP!

2 Jesteś młodym człowiekiem i jeśli problem uzależnień nie dotyczy Ciebie, to na pewno znasz kogoś, komu nie jest on obcy…

3 Najbliższe kilknaście minut poświęć na zdobycie wiedzy, którą będziesz mógł podzielić się z innymi. Być może Twoje kilka minut uratuje czyjeś życie…

4 1) UZALEŻNIENIE 2) NARKOMANIA 3) PODZIAŁ NARKOTYKÓW 4) SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW 5) CZTERY FAZY UZALEŻNIENIA 6) PIERWSZA POMOC WOBEC OSOBY POD WPŁYWEM… 7) NARKOTYKI A PRAWO 8) BIBLIOGRAFIA

5 UZALEŻNIENIE: „kiedy ciągle chce się brać, pić lub palić i o niczym innym się nie myśli” „pojawia się, gdy mam w sobie taki przymus, nie chcę – ale muszę” „kiedy pojawia się ból, bo nie wziąłem, nie piłem, nie paliłem”

6 Uzależnienie jest chorobą, która polega na utracie kontroli nad własnym życiem, braniu narkotyków, dopalaczy, piciu, paleniu, mimo problemów, do jakich prowadzą te używki oraz na wzrastającej tolerancji organizmu. Oznacza to, że trzeba stosować coraz mocniejsze używki lub coraz większą ich dawkę. Uzależnienie zazwyczaj nie pojawia się wraz z pierwszą dawką, lecz rozwija się stopniowo.

7 UZALEŻNIONY NASTOLATEK
unika bliskości i związków ma czarno – biały obraz świata jest nastawiony na szybką redukcję stresu łamie prawo ma problem z przestrzeganiem norm i zasad przeżywa skrajne emocje żyje w chaosie nie ma zainteresowań notorycznie kłamie

8 LISTA PODSTAWOWYCH SYGNAŁÓW OSTRZEGAWCZYCH
zmiana przyjaciół pogorszenie wyników w nauce kłopoty z koncentracją ospałość lub pobudzenie wagary oszustwa kradzieże chroniczne zmęczenie lub nadmierne pobudzenie agresja zmiana nawyków żywieniowych zmiany w wyglądzie

9 NARKOMANIA NARKOMANIA

10 Narkotykami nazywamy środki odurzające, substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego działające na ośrodkowy układ nerwowy. Narkoman - człowiek, który nie może sam przerwać przyjmowania narkotyku - w razie jego braku odczuwa określone zaburzenia psychosomatyczne.

11 PODZIAŁ NARKOTYKÓW: Narkotyki dzielimy na: Środki tłumiące
Halucynogeny Środki pobudzające Opiaty Istnieje jeszcze jeden podział narkotyków, wyróżnia się narkotyki twarde i narkotyki miękkie. Choć kryterium tego podziału nie jest jasno ustalone.

12 KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA NARKOTYKÓW

13 ŚRODKI TŁUMIĄCE Do środków tłumiących zaliczamy: Środki uspokajające
Inhalanty

14 ŚRODKI USPOKAJAJĄCE Środki uspokajające spowalniające pracę organizmu powodują stan uspokojenia i senności, przynoszą ulgę odczuwającym ból. Spożycie dużej ilości środków uspokajających może spowodować śmierć.

15 DO ŚRODKÓW USPOKAJAJĄCYCH ZALICZAMY:
Heroinę - najniebezpieczniejszy narkotyk świata - biały proszek Morfinę - białe kryształki, tabletki lub płyn Opium - ma postać zastygłej żywicy o gorzkim smaku. Są to ciemnobrązowe grudki lub proszek.

16 INHALANTY Kleje, rozpuszczalniki, płyn do zapalniczek, podtlenek azotu, eter Opary inhalantów szkodliwie wpływają na centralny układ nerwowy. Cykliczne wchłanianie tych substancji powoduje: poważne uszkodzenie śluzówki nosa, krtani, płuc uszkodzenie komórek krwi zaburzenie łaknienia utratę wagi zaczerwienienie oczu krwawienie z nosa uszkodzenie wątroby i nerek

17 INHALANTY W sferze psychicznej regularne wąchanie inhalantów prowadzi do: zaburzeń orientacji w przestrzeni utraty kontroli nad sobą halucynacje utraty świadomości zapaści Do inhalantów zaliczamy kleje, np. butapren.

18 HALUCYNOGENY Do halucynogenów zaliczamy:
Marihuanę („trawa”) - jeden z najczęściej używanych narkotyków wśród młodzieży LSD („kwas”) - bojowy środek trujący. Jest jednym z najsilniejszych narkotyków.

19 MARIHUANA („trawa”) Marihuana, zwana potocznie „trawą” to halucynogen wywołujący stan euforii. Dym z marihuany zawiera więcej substancji rakotwórczych, niż dym z papierosa.

20 MARIHUANA („trawa”) Marihuana bezpośrednio wpływa na system odpornościowy człowieka, obniża poziom hormonów u nastolatków, a zatem może zahamować rozwój seksualny zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt. Ma także negatywny wpływ na sprawność intelektualną i emocjonalną. Osłabia zdolność koncentracji uwagi i jasnego postrzegania rzeczywistości.

21 MARIHUANA („trawa”) Marihuana powoduje syndrom motywacyjny, który objawia się: apatią zobojętnieniem zaniedbaniem wlasnego wyglądu niemożnością skupienie się na jakichkolwiek zadaniach

22 LSD („kwas”) LSD – to środek powszechnie znany jako „kwas”.
LSD wpływa na układ nerwowy, powodując utratę kontroli nad czynnością mięśni. To, czego doświadcza osoba, która zażyła LSD, jest nazywane „podróżą”. Człowiek będący pod wpływem działania tej używki ma wrażenie, że podróżuje.

23 LSD („kwas”) Człowiek pod wpływem tego narkotyku inaczej też odczuwa własne ciało. Można widzieć rzeczy, ludzi, sceny, których się nigdy nie widziało. Znacznie silniej doświadcza się także emocji. Wielu osobom w czasie „podróży” towarzyszy lęk. Znaczki nasączane LSD – jedna z form nielegalnej dystrybucji

24 ŚRODKI POBUDZAJĄCE Do środków pobudzających zaliczamy:
środki pobudzające (stymulanty) amfetaminę („amfa”) kokainę („koka”)

25 ŚRODKI POBUDZAJĄCE (stymulanty)
Stymulanty to substancje pobudzające organizm do aktywniejszego działania. Znajdują się one w kokainie, amfetaminie. Używanie ich może powodować suchość w ustach, bóle głowy, pocenie się, przyspieszanie oddechu rytmu serca. Bardzo duże dawki mogą zażywającego doprowadzić do załamania nerwowego.

26 AMFETAMINA („amfa”) Amfetamina potocznie zwana jest „amfą”.
Krótkotrwałym skutkiem zażywania amfetaminy jest natychmiastowy przypływ energii i radości, któremu towarzyszą jednak groźne długotrwałe efekty w sferze fizycznej i psychicznej. Chroniczne nadużywanie amfetaminy może wywołać objawy psychozy, łącznie z paranoją, halucynacjami i gwałtownymi zachowaniami.

27 KOKAINA („koka”) Kokaina przynosi szybkie i mocne poczucie euforii.
Używanie tej substancji powoduje nieustanne występowanie kataru, krwotoki z nosa, chroniczny ból gardła, stan zapalny w zatokach, dziury w przegrodzie nosowej, zapalenie wątroby i problemy z płucami.

28 OPIATY Opiaty są to narkotyki pochodzenia roślinnego
Najczęściej po zażyciu małych dawek człowiek doświadcza stanu euforii, zaś przyjąwszy większa dawkę, jest w stanie zamroczenia. Prawie zawsze jako skutek uboczny, spowodowany działaniem tej grupy narkotyków, występują zaparcia. Opiaty są środkami silnie uzależniającymi.

29 SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW
Zażywanie jakichkolwiek narkotyków nie pozostaje bez wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Niektóre z nich mogą pozostawić trwałe ślady i niemiłe wspomnienia na długie lata. Nieznajomość działania narkotyków może spowodować, że już pierwszy kontakt z nimi będzie miał fatalne następstwa.

30 SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW
Narkotyki wywołują negatywne skutki, takie jak: niszczą uzębienie uszkadzają układ pokarmowy osłabiają serce powodują choroby płuc, wątroby, nerek powodują poważne negatywne zmiany w układzie nerwowym i mózgu uszkadzają szpik kostny doprowadzają do śmierci

31 SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE: Jesteś na drodze do uzależnienia jeżeli:
Uważasz, że dzięki narkotykom (alkoholowi, marihuanie, amfetaminie) jesteś w stanie dobrze się bawić i „rozluźnić”. Potrzebujesz pomocy sztucznego środka, aby móc poradzić sobie z kłopotami, na chwilę o nich zapomnieć. Jesteś gotów narażać własne zdrowie za cenę akceptacji grupy kolegów. Sądzisz, że całkowicie zapanowałeś nad sytuacją i tylko Ty decydujesz, czy wziąć narkotyk, czy nie. Zażywanie narkotyków kojarzysz z przyjemnością.

32 JESTEŚ JUŻ UZALEŻNIONY JEŻELI:
Potrzebujesz coraz więcej narkotyku i zażywasz go coraz częściej. Nie wyobrażasz sobie dnia bez narkotyku. Coraz więcej energii wkładasz w oszukiwanie otoczenia. Straciłeś swoje dawne zainteresowania. Utraciłeś kontrolę nad narkotykami i swoim życiem.

33 CZTERY FAZY UZALEŻNIENIA:
FAZA I W pierwszej fazie narkotyk zażywany jest zwykle „przy okazji”. Na przykład marihuanę pali się w towarzystwie kolegów w czasie koncertów rockowych, na imprezach itp.. W tym okresie nie kupuje się jeszcze narkotyków, a raczej czeka aż ktoś inny poczęstuje. Jest to faza uczenia się, jak zażywać narkotyki, aby osiągnąć określony efekt.

34 CZTERY FAZY UZALEŻNIENIA:
FAZA II W tej fazie rozpoczyna się już poszukiwanie narkotyków. Początkujący narkoman nie czeka na specjalne okazje, w których będzie mógł zażyć narkotyk. Poznaje cennik i osoby, które mogą mu sprzedawać dowolne „lekarstwo”. Powoli jego cały czas i aktywność organizowane są wokół poszukiwania narkotyku i jego zakupu. Wzrasta częstotliwość zażywania. W fazie drugiej człowiek oszukuje samego siebie: „kontroluję sytuację”- mówi (i myśli) - ”Biorę tylko wtedy, kiedy chcę”. Dla narkomana jest to faza ciągłego zaprzeczania, prowadzenia podwójnego życia, to znaczy oszukiwania siebie i innych, strach przed wykryciem.

35 CZTERY FAZY UZALEŻNIENIA:
FAZA III Narkoman w III fazie traci nie tylko kontrolę nad przyjmowaniem narkotyków, ale i nad całym życiem. Zwykle przerywa naukę w szkole lub porzuca pracę. Ma kłopoty z koncentracją i pamięcią. Popada w konflikt z prawem. Często też dochodzi do zerwania więzi z rodziną. Jego organizm jest coraz bardziej wycieńczony. Jeżeli brał środki pobudzające (amfetamina), maże chorować na anemię. Ma uszkodzoną wątrobę, nerki i serce. Przy podawaniu dożylnym narkotyków często zdarzają się stany zapalne żył. Do tego dochodzi duża chwiejność nastroju i kłopoty z komunikacją

36 CZTERY FAZY UZALEŻNIENIA:
FAZA IV W tej fazie narkotyki stają się czymś tak koniecznym i niezbędnym do życia, jak jedzenie czy picie. Brak narkotyku oznacza bóle głodowe, a wyniszczony organizm nie jest w stanie walczyć z chorobami. Coraz częściej zdarza się zapaść. Jest to faza najgłębszej degradacji, która nieuchronnie prowadzi do śmierci. NIE, DZIĘKUJĘ. NARKOTYKI NIE SĄ DLA MNIE.

37 PIERWSZA POMOC WOBEC OSOBY POD WPŁYWEM…
W KAŻDYM PRZYPADKU WEZWIJ POGOTOWIE RATUNKOWE 999

38 PIERWSZA POMOC W przypadku spotkania osoby która przedawkowała zachowując szczególną ostrożność: Należy zabrać poszkodowanego z widoku gapiów, lub należy sprawić by odeszli, Przemawiać do niej spokojnie, tak by głos go uspokajał. Jeżeli nadmiernie szybko oddycha, pokazać mu jak należy to robić wolno i spokojnie, Jeżeli poszkodowany na to pozwoli, trzymać go za rękę, Starać się wyciszyć wszelkie hałasy i używać przyćmionego światła, Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że osoba może wymiotować, ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, Postępować tak jak przy innych zatruciach, tzn. zabezpieczyć fiolkę, lub torebkę po danym środku, dowiedzieć się co osoba wzięła, ile wzięła, jak dawno itp. Koniecznie zachować ostrożność! Osoba może pod wpływem środka być agresywna.

39 WAŻNE TELEFONY 112 (numerem alarmowym - możesz pod niego zadzwonić zawsze gdy czujesz się zagrożony/a z jakiegokolwiek powodu) (Ogólnopolski Telefon Zaufania  Narkotyki – Narkomania) (Infolinia Stowarzyszenia KARAN)

40 NARKOTYKI A PRAWO Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 3 Posiadanie znacznej ilości narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 5 i grzywną Produkcja narkotyków zagrożona jest karą więzienia do lat 3 W przypadku produkcji znacznej ilości narkotyków przestępstwo zagrożone jest grzywną i karą więzienia na czas nie krótszy od lat 3 Handel narkotykami zagrożony jest karą więzienia do lat 10 Udzielanie lub nakłanianie do użycia narkotyków zagrożone jest karą więzienia do lat 5 Podstawa prawna: Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 r (Oz.U. nr 75, poz 468 z póżn. zm.

41 PODSUMOWANIE Narkotyk to środek wywołujący uzależnienie!
Narkotyki niszczą organizm człowieka! Narkotyki mogą doprowadzić do śmierci!

42 NIE NISZCZ SIEBIE!!! NARKOTYKI TO ŚMIERĆ !!!

43 BIBLIOGRAFIA: http://www.stop18.pl/
„Narkotyki? Na pewno nie moje dziecko” – M. Pasek „Narkotyki przy tablicy” – M. Pasek „Jak rozpoznać czy dziecko sięga po narkotyki” – T. D. Steve Carper „ Dzieci, alkohol, narkotyki” – R. Maxell „Dzieci i młodzież w kłopocie” - J. Elliott, M. Place „Nasze dzieci i narkotyki” - KBds.PN

44 BIBLIOGRAFIA Kołodziejczyk A., Czemierowska E., Spójrz inaczej. Wydawnictwo EDUCATIO, Kraków 1993. M. Pasek, Narkotyki? Na pewno nie moje dziecko. TORET spółka z o.o., Warszawa 1998. R. Maxwell, Dzieci, alkohol, narkotyki. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne., Gdańsk 1999. Wikipedia – Wolna Encyklopedia:


Pobierz ppt "NARKOTYKOM STOP!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google