Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Twierdzenie Pitagorasa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Twierdzenie Pitagorasa"— Zapis prezentacji:

1 Twierdzenie Pitagorasa
,,Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera.’’ Pitagoras 

2

3 Pitagoras Grecki matematyk, filozof i mistyk żyjący w starożytności. Założył związek Pitagorejski- bractwo religijno-polityczne, które prowadziło także działalność naukową. Pitagorejczycy uważali, że można opisać świat za pomocą liczb. Ich celem życia było poszukiwanie harmonii w świecie. To oni pod przywództwem Pitagorasa na ,,Twierdzenie Pitagorasa” znaleźli ogólny dowód.

4 TWIERDZENIE PITAGORASA
W trójkącie prostokątnym suma pól kwadratów zbudowanych na przyprostokątnych jest równa polu kwadratu zbudowanego na przeciwprostokątnej.

5 Animacja ilustrująca twierdzenie Pitagorasa

6 Twierdzenie Pitagorasa możemy też sformułować w inny sposób: Jeśli trójkąt jest prostokątny, to suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej. Czyli…

7 ŁATWY Sposób na zrozumienie 
a2 + b2 = c2 żółty + niebieski = zielony

8 Zadanie Objaśniające Sposób rozwiązywania: a2 + b2 = c2 42+32 =x2
Oblicz długość odcinków oznaczonych literami Sposób rozwiązywania: a2 + b2 = c2 42+32 =x2 = x2 25 = x2 √25 = √x2 5 = x

9 Cytaty pitagorasa Bądź sobą, chociażby inni nie byli.
Tak postępuj z przyjaciółmi, aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak, żeby jak najprędzej stali się tobie przyjaciółmi.  Najkrótsze wyrazy "tak" i "nie" wymagają najdłuższego zastanowienia. Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie.  Milcz, albo powiedz coś takiego, co jest lepszym od milczenia. 

10 Ciekawostki To nie Pitagoras wymyślił twierdzenie Pitagorasa. Przed Pitagorasem znano to twierdzenie w Egipcie, Chinach, Indiach i Babilonii. Obecnie znanych jest ponad 200 dowodów  twierdzenia Pitagorasa

11 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Twierdzenie Pitagorasa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google