Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Z czego składa się dym papierosowy  Czym grozi palenie tytoniu  Choroby palacza  Papierosy a dzieci  Bierne palenie  Ciekawostki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Z czego składa się dym papierosowy  Czym grozi palenie tytoniu  Choroby palacza  Papierosy a dzieci  Bierne palenie  Ciekawostki."— Zapis prezentacji:

1

2  Z czego składa się dym papierosowy  Czym grozi palenie tytoniu  Choroby palacza  Papierosy a dzieci  Bierne palenie  Ciekawostki

3

4  Z czego składam się dym tytoniowy wchłaniany do naszych płuc? Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze.

5

6

7

8  Składniki dymu tytoniowego wchłaniane są głownie przez układ oddechowy, a wraz ze śliną także przez układ pokarmowy. Z pęcherzyków płucnych związki chemiczne przedostają się do krwi, a następnie poprzez krwiobieg rozprowadzane są po całym organizmie. W ciągu kilku minut po wchłonięciu największa ilość substancji toksycznych dochodzi do serca, wątroby, nerek i mózgu, a także innych dobrze ukrwionych narządów.

9

10  Palenie tytoniu powoduje wiele chorób:  Jamy ustnej Pod wpływem palenia tytoniu następuje wzmożone wydzielanie śliny. Nie jest to bez znaczenia, gdyż nadmiar śliny upośledza trawienie pokarmów, hamuje łaknienie. Mogą prowadzić do powstawania leukoplakii - rogowacenia białego, tzw. plamy palacza. Odsetek przejścia jej w raka jest dość duży - 10-12% przypadków Rak wargi i języka Palenie sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Zęby u palaczy są przebarwione, żółtawe lub brązowe, powstaje kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust

11  Serca Nikotyna przyłącza się do receptorów nikotynowych i wywołuje podwyższenie ciśnienia krwi, przyspieszoną akcję serca oraz większe obciążenie pracy serca. Prowadzi to do zwiększonego zużycia tlenu przez mięsień sercowy, a u niektórych osób może wywołać zawał serca.

12  Inne Palenie papierosów osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Nikotyna uszkadza układ nerwowy, wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ pokarmowy. Palenie wpływa negatywnie na iloraz inteligencji, może być przyczyną chorób układu krążenia, oddechowego. Szczególnie na rozwój choroby nowotworowej podatne są: układ krwionośny, oddechowy, pęcherz moczowy, trzustka, nerki, żołądek Częstość zachorowania i liczba zgonów z powodu zawału serca, tętniaka aorty, nadciśnienia tętniczego, schorzeń degeneracyjnych mięśnia sercowego, schorzeń naczyń mózgowych, schorzeń naczyń obwodowych, krwotoku mózgowego jest znacząco większa u osób palących jak niepalących

13  Nowotwory Nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani Nowotwory złośliwe płuc

14

15  Oddziaływanie papierosów na dziecko - Dzieci, których rodzice palą częściej zapadają na choroby układu oddechowego oraz mają zmniejszoną objętość płuc. Również ryzyko rozwoju raka płuca w wieku dojrzałym podwaja się, jeśli ekspozycja na palenie jednego z rodziców trwa co najmniej 25 lat, a w przypadku palenia przez dwoje rodziców 12,5 roku. Bierne palenie szkodzi także człowiekowi w prenatalnej fazie życia. Badania epidemiologiczne wykazały, że w Polsce około 30 proc. kobiet pali w ciąży. Przez łożysko przenikają zarówno nikotyna, jak i tlenek węgla, a stężenie nikotyny może być nawet o 15 proc. wyższe u poczętego dziecka niż u matki. Nikotyna i tlenek węgla zmniejszają przepływ krwi przez łożysko i zmniejszają ilość tlenu dostarczanego dziecku. Pozostaje ono w stanie niedotlenienia, co powoduje zahamowanie jego rozwoju

16  Wypalenie jednego papierosa przez kobietę ciężarną powoduje przyspieszenie akcji serca płodu o 39 uderzeń na minutę. Przyspieszenie akcji serca płodu występuje w 8 -12 minut po zgaszeniu papierosa przez matkę. Nałogowe palenie papierosów jest w wielu przypadkach przyczyną przedwczesnych porodów (od 32 do 36 tygodnia zamiast w 38), a także zmniejszenia wagi urodzeniowej noworodka i jego długości.

17

18  Bierne palenie tytoniu - występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Badania dostarczyły naukowych dowodów, że bierne palenie tytoniu powoduje te same problemy jak palenie bezpośrednie, włączając raka płuc, choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i astma. Metaanalizy danych pokazały, że dla osób niepalących mieszkających z partnerami, którzy palą w domu, ryzyko zachorowania na raka wzrosło o 20-30%, natomiast dla osób narażonych na dym tytoniowy w miejscu pracy wzrost ryzyka wynosił 16-19%

19

20  Jedna paczka papierosów dziennie to 3 650 paczek w ciągu 10 lat, czyli 73 000 papierosów. Tworzą one linię o długości 6,2 kilometra. Z tej ilości wypalanych papierosów do płuc dostarczane jest ok.1 kilograma smoły. Dym tytoniowy jest wciągany do płuc 500 000 - 700 000 razy. palenie papierosów jest podstawową przyczyną raka płuc; stanowi też istotne zagrożenie wzrostu ryzyka zachorowania na inne typy nowotworów. Jedna paczka papierosów wypalana dziennie to 10 milionów dodatkowych uderzeń serca na minutę. Jeden papieros przyspiesza tętno o 10 uderzeń serca na minutę i to działanie utrzymuje się aż przez 15 minut. palenie przez całe życie powoduje, iż mężczyzna palacz żyje krócej o 6.5 lat w porównaniu z niepalącymi. „Oznacza to – piszą naukowcy -, że każdy papieros kosztuje go średnio 11 minut życia.”

21

22  Dym papierosowy jest najpowszechniejszym zanieczyszczeniem powietrza w mieszkaniach i domach. Znacznie więcej substancji toksycznych znajduje się w zadymionym pokoju niż wdycha się na głównej ulicy wielkiego miasta w godzinach szczytu. Nikotyna uszkadza wątrobę, gdyż w niej się rozkłada, nerki, gdyż to one wydalają ją z organizmu, żołądek i jelita, bo tam trafia ze śliną. Powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Związki smołowe, które się tam dostają zatykają pęcherzyki płucne - stąd palacze po kilku latach kaszlą, mają zadyszkę. 30-latek, który wpala 15 papierosów dziennie, będzie żył przeciętnie o 5 lat krócej.

23  Nikotyna jest bardzo silną trucizną. Wprowadzona do organizmu w postaci wstrzyknięcia podskórnego w ilości 0,05 g. tj. ok. jednej kropli, wywołuje śmierć w ciągu kilku minut. Każdy papieros zawiera od 0,015 g do 0,03 g nikotyny. W 20 papierosach jest jej więc ok. 0,3 g. tj. sześć dawek śmiertelnych. W czasie palenia jednak część nikotyny ulatnia się z dymem i ulega rozpadowi, a tylko 10-30% zostaje wchłonięte przez organizm. Nicotiana tabaca - Tytoń szlachetny Wzór chemiczny

24

25

26  - 9 mln Polaków to nałogowi palacze  - 57 % palaczy to mężczyźni  - 54 % palaczy wypala 11-20 papierosów dziennie, co drugi palacz uważa, że bardzo trudno jest rzucić palenie bez pomocy lekarza lub produktu wspomagającego  ponad 70 % palaczy chce rzucić palenie, a 68 % zrobiłoby to od jutra gdyby wierzyło w powodzenie  - 80 % palaczy uważa, że nie powinno się palić przy dzieciach ale robi to 15 %  - przeciętny palacz rzucał palenie 7 razy  - 90 % palaczy rzuca palenie za pomocą silnej woli bez wsparcia farmakologicznego

27

28

29

30

31 w 20 minut do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp. w 8 godzin zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu. w 24 godziny zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego. w 48 godzin rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych; powraca do normy zmysł smaku i zapachu. od 1 do 9 miesięcy ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia; wzrasta ogólna energia organizmu; rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych; pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów.

32 po 1 roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca. po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani; w dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu. po 10 latach ryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej; komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie; ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się. po 15 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej.

33


Pobierz ppt " Z czego składa się dym papierosowy  Czym grozi palenie tytoniu  Choroby palacza  Papierosy a dzieci  Bierne palenie  Ciekawostki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google