Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kawa na ławę o prawie autorskim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kawa na ławę o prawie autorskim"— Zapis prezentacji:

1 Kawa na ławę o prawie autorskim

2 Dlaczego nie możemy ściągać z sieci muzyki ?
Dlaczego nie mogę umieścić na moim blogu zdjęcia znalezionego w necie ? Dlaczego w prezentacji nie możemy dowolnie korzystać z tego co jest w sieci ? Na te i podobne pytania nurtujace czesto nas, uczniow, bedziemy chciały w tej prezentacji odpowiedzieć.

3 PORUSZANE ZAGADNIENIA:
Ustawa o prawie autorskim Co oznacza słowo “utwór” ? Ochrona utworu Autorskie prawa osobiste Prawa majątkowe Licencje na korzystanie z utworu Dozwolony użytek osobisty

4 USTAWA O PRAWIE AUTORSKIM
Ustawa o prawie autorskim z 1994 r. min. głosi: “Utwór to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia”. 2. Prawa autorskie obejmują także nas uczniów, ponieważ też jesteśmy autorami.

5 CO JEST UTWOREM, A CO NIE JEST ?
Utworami są: Utworami nie są: zdjęcia odkrycia artykuły, książki, hasła reklamowe idee utwory muzyczne, filmy procedury, metody i zasady działania programy komputerowe, strony internetowe akty normatywne i ich urzędowe projekty, urzędowe dokumenty rzeźby, architektura opublikowane opisy patentowe i wiele innych koncepcje matematyczne proste informacje prasowe

6 OCHRONA UTWORU Utwór jest chroniony prawem autorskim nawet wtedy gdy:
nie jest ukończony nie musi byc formalnie zastrzeżony czy zarejestrowany nie musi posiadać znaku ® autorem jest dziecko ponizej 13 roku życia - w jego imieniu utworem rozporządzają rodzice lub opiekunowie prawni.

7 AUTORSKIE PRAWA OSOBISTE
Autorskie prawa osobiste chronią prawo do: autorstwa utworu oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostpniania go anonimowo nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.

8 PRAWA MAJĄTKOWE Prawa majątkowe stworzono po to,by autor mógł zarabiać na tym, że ktoś korzysta z jego dzieł. Prawa majatkowe można przenieść na inną osobę. Waściciel praw majątkowych może pozwalać na: tworzenie kopii utworu rozpowszechnianie utworu (sprzedaż, pożyczenie) publiczne wykonywanie lub wyświetlanie utworu.

9 LICENCJE NA KORZYSTANIE Z UTWORÓW
Licencja na korzystanie z utworu jest alternatywą dla przenoszenia prawa majątkowego na inną osobę. Licencja określa warunki korzystania z danego utworu, min. mówi o tym czy korzystanie z niego jest odpłatne czy nie.

10 DOZWOLONY UŻYTEK OSOBISTY
Dozwolony użytek osobisty powala na korzystanie z utworów rozpowszechnionych (opublikowanych) dla własnych potrzeb, w kręgu rodzinnym, lub koleżeńskim. Nie pozwala on natomiast na: czerpanie z cudzych utwrów zysku (np. organizowanie płatnych seansów, sprzedawanie kopii płyt) narażanie słusznych interesów twórcy.

11 DOZWOLONY UŻYTEK OSOBISTY - c. d.
Korzystając z cudzych utworów w ramach dozwolonego użytku osobistego możemy: obejrzeć film z kolegami skopiować płytę z muzyką na mp3-kę pożyczyć płytę (z muzyką, filmem) komuś z rodziny lub znajomych zrobić ksero strony z podręcznika i dać koleżance wypożyczać książki kolegom.

12 DOZWOLONY UŻYTEK OSOBISTY - c. d.
Dozwolony użytek osobisty tak do końca nie jest darmowy. Opłata za korzystanie z cudzych utworów w ramach dozwolonego użytku prywatnego ukryta jest w cenie urządzeń (np. kserografów) i nośników (np. płyt CD, DVD) służących kopiowaniu. Dozwolony użytek osobisty nie obejmuje programów komputerowych ! Nie można ich pożyczać ! Przestrzegaj licencji na dany program komputerowy !

13 ŹRÓDŁA: materiały przygotowane przez nauczyciela w formie pliku tekstowego na bazie informacji pochodzących ze strony: pa.ok.oeiizk.waw.pl - część 1

14 Kamila Koza i Magdalena Kosińska
KONIEC CZ. 1 Opracowały: Kamila Koza i Magdalena Kosińska klasa II sk


Pobierz ppt "Kawa na ławę o prawie autorskim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google