Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznań W PIGUŁCE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznań W PIGUŁCE."— Zapis prezentacji:

1 Poznań W PIGUŁCE

2 Spacerem przez Poznań Ostrów Tumski Stare Miasto Stary Rynek
Symbole miasta Obok Ratusza

3 Ostrów Tumski – kolebka państwa polskiego
Ostrów Tumski - to początki Poznania. Katedra została zbudowana w 968 r., była wielokrotnie niszczona przez klęski żywiołowe, katastrofy budowlane, wojny. Obecnie prezentuje się jako trójnawowa bazylika gotycka. W Złotej Kaplicy znajduje się grobowiec oraz pomnik Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

4 Stare Miasto Stare Miasto
Jego początki sięgają roku 1253, wtedy to książe Przemysł I rozpoczął lokację miasta na lewym brzegu Warty.

5 Stary Rynek Odwach (siedziba straży miejskiej) - klasycystyczny budynek obecnie siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego Rynek poznański jest trzecim co do wielkości w Polsce

6 Symbole Poznania Perła renesansu Ratusz i koziołki

7 Obok Ratusza Obok Ratusza znajduje się budynek Wagi miejskiej
W sąsiedztwie studzienka przedstawiająca Bamberkę obok kobiety w typowym stroju bamberskim charakterystycznym dla Poznania Obok Ratusza znajduje się budynek Wagi miejskiej

8 Wokół Starego Rynku Fara -najwspanialszy zabytek polskiego baroku.
Zamek Przemysława - wybudowany został na górze o tej samej nazwie w XIII w, zniszczony w czasie wojen, został przebudowany i obecnie jest tylko częścią dawnej budowli Fara -najwspanialszy zabytek polskiego baroku.

9 Wzgórze i kościół św. Wojciecha
Tu spoczywają bohaterowie hymnu narodowego Józef Wybicki oraz w urnie znajduje się serce Jana Henryka Dąbrowskiego

10 Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
Obok kościoła św. Wojciecha rozciąga się najstarsza w Poznaniu nekropolia Cmentarz Zasłużonych. Założono go na początku XIX w. jako cmentarz parafii farnej. Są tu pochowani m.in. weterani wojen napoleońskich i powstań narodowych, zasłużeni dla Wielkopolski Na zdjęciu : Grób gen. Stanisława Taczaka pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego

11 U STÓP CYTADELI Cytadela stanowi obecnie rozległy park (około 100 ha), którego południowo-wschodni stok stanowią cmentarze żołnierskie. Więziono tu wcześniej powstańców z lat: 1846, 1848 i Zgodnie ze swym militarnym znaczeniem została Cytadela wykorzystana została w II wojnie światowej

12 Stary Marych Jest to pomnik wyjątkowy, bowiem poświęcony postaci fikcyjnej. Postać Starego Marycha została stworzona i wykorzystana w felietonach pisanych w gwarze poznańskiej przez Juliusza Kubla. Stoi on przy wejściu na ulicę Półwiejską jedną z najpopularniejszych ulic handlowych Poznania, w ten sposób Stary Marych ciągle jest wśród swoich.

13 Biblioteka Raczyńskich
Gmach Biblioteki Raczyńskich Ten klasycystyczny gmach z pierwszej połowy XIX w. zbudowano dzięki fundacji Edwarda Raczyńskiego, który w 1829 roku podarował miastu zbiory wraz z budynkiem.

14 Zamek cesarski Poznańska rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II zbudowana została w latach Była to ostatnia siedziba cesarska, jaka powstała w Europie. Wzniesiono ją na wzór średniowiecznych zamków - jako symbol panowania niemieckiego w Wielkopolsce.

15 Teatr Wielki Opera Poznańska

16 Plac Adama Mickiewicza
Pomnik poznańskiego czerwca 1956 Aula Uniwersytecka UAM Wzniesiona w 1910 roku, co pięć lat odbywa się w niej Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego

17 POMNIK POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH
Bohaterowie jedynego zwycięskiego powstania narodowego

18 Międzynarodowe Targi Poznańskie
Dawniej i dziś To najbardziej znana polska marka organizatorów targów. Pomysł stworzenia instytucji targowej został zrealizowany w 1921 r i funkcjonuje do dzisiaj.

19 Palmiarnia W Parku Wilsona znajduje się Palmiarnia Poznańska . Zbudowano ją w 1929 r. Palmiarnia posiada ogromne zbiory roślin i jest jedną z największych tego typu placówek w Europie.

20 Malta Niedaleko centrum, we wschodniej części Poznania, nad Jeziorem Maltańskim, znajdują się ulubione tereny rekreacyjne mieszkańców Poznania –Malta. Poznaniacy chętnie korzystają tu z letnich i zimowych dyscyplin sportowych.

21 Autor J.Waszak


Pobierz ppt "Poznań W PIGUŁCE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google