Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Agnieszka Skurzewska- Borzdyńska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Agnieszka Skurzewska- Borzdyńska"— Zapis prezentacji:

1 Agnieszka Skurzewska- Borzdyńska
MASAŻ UDVARTONA Agnieszka Skurzewska- Borzdyńska

2 UDVARTANA Istota masażu Udvartana wiąże się z ruchem energii w ciele. Jest to subtelne połączenie masażu klasycznego i akupresury. Celem jest przywrócenie równowagi energii życiowej zwanej prana, krążącej po ciele w nadis. Nadis, to niewidzialne dla ludzkiego oka kanały rozprowadzające energię do wszystkich narządów i obszarów ciała. Przywrócenie harmonijnego przepływu energii poprzez stymulację punktów akupresurowych (marmas) stanowi wyraz fizycznego, psychicznego i duchowego zdrowia. Przez właściwą równowagę wszystkich energii ciała można zapobiegać chorobom i przywracać zdrowie choremu organizmowi.

3 Masaż UDVARTONA Wywodzący się z ayurvedy masaż silnie detoksykujący, polecany szczególnie przy cellulicie i skłonnościach do niego. Niezwykle skuteczny! Wspaniale komponuje z masażem Tridosha. Jest to szczególny zabieg, w którym skóra pocierana jest specjalnym proszkiem z różnych ziół, po ówczesnym naoliwieniu ciała ciepłym olejem sezamowym. Proszki te mają działanie diuretyczne, przeciwzapalne, detoksykujące. Zioła i zboża w składzie zawierają m.in.: kwas krzemowy (jęczmień), witaminę C , agrest indyjski „ALMA”, który wzmacnia i poprawia napięcie tkanki. Zabieg ten pobudza krążenie krwi, reaktywuje metabolizm, wygładza nierówności skóry, eliminuje nadmiar toksyn, poprawia krążenie i przeciwdziała zatrzymaniu wody w organizmie. W czasie zabiegu wytwarza się ciepło, które powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, pobudza krążenie krwi w strefie cellulitu i mobilizuje tłuszcze. Zabieg ten oprócz reaktywacji metabolizmu, działa także jako peeling dla całego ciała.

4

5

6

7

8 Perfekcyjną receptą na Udvartanę jest kompozycja sproszkowanych ziół, kasz i specjalnych, tradycyjnych olei ajurwedyjskich (indyjskich). Zabieg udvartana pobudza krążenie krwi, wygładza nierówności skóry, działa jak peeling. Podstawowymi składnikami proszków są między innymi zioła takie jak: Owoce Amla (Emblica officinalis). w starożytnych tekstach ajurwedyjskich uważane za najlepszy środek przeciw starzeniu. Są bardzo silnym środkiem odmładzającym, zawierają dużo naturalnej witaminy C. Ma średnicę tylko jednego cala, a zawartość witaminy C jest taka sama jak w dwóch cytrynach. Głównie dzięki zawartości witaminy C owoc amli ma właściwości antyoksydacyjne. Strączyniec cewiasty, złocisty deszcz (Cassia fistula) - działa stymulująco na przeminę kolagenu w skórze, odtruwa organizm, oczyszcza jelita. Pomaga przy usunięciu toksyn z komórek do krwi (zwiększając, dalej z krwi do jelit i na zewnątrz organizmu. Glukozydy zawarte w roślinie zwiększają przepuszczalnośc membrany komórek i działa jak 'rozpuszczalnik' na toksyny. działa przeciwzapalnie i pojędrniająco, pozytywnie oddziałuje na metabolizm fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych.

9 Punarnava (Boerhaavia Diffusa) - stosowany do skutecznego normowania funkcji nerek i układu moczowego. Posiada działanie moczopędne (odwadniające), przeciwzapalne i lekko rozwalniające. Punarnava znana jest z dobroczynnych właściwości oddziaływania na skórę i tkankę miękką. Jęczmień - jest źródłem wszystkich protein i zawiera szeroką gamę witamin z grupy B, witaminy C oraz pozostałych witamin, minerałów, aminokwasów i aktywnych enzymów, króre są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Minerały śladowe oraz zawarte w wyciągach z jęczmienia flawonoidy są doskonałymi przeciwutleniaczami, chroniącymi komórki przed uszkodzeniem przez produkty przemiany materii oraz wspomagają detoksykujące działanie wątroby. Zawarty w jęczmieniu kwas krzemowy wpływa na metabolizm kolagenu i uelastycznia naskórek. Krzem od bardzo dawna jest wykorzystywany pod postacią ziół do leczenia stanów zapalnych i schorzeń skóry. Ponadto krzem usuwa z organizmu toksyny, poprawia kondycje tkanki łącznej, wzmacnia zdolność obronną organizmu, zwiększa wytrzymałość tkanki kostnej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry.

10 Neem, miodla indyjska (Melia Azadirachta - Azadirachta Indica) - Utrzymuje skórę w zdrowiu i połysku. Jego właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i oczyszczające krew są wielce użyteczne w traktowaniu skóry podczas jej zakłóconego stanu zdrowia. Zwiększa takze odporność organizmu. Jest dobrze znanym i cenionym ziołem w Azji środkowej i południowej. W sanskryptach ajurwedyjskich jest nazywane sarva nivarini, czyli 'lekarstwo na wszystkie choroby'. W kosmetyce, wykorzystywanie Miodli, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, oparte jest na jej właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i repelencyjnych. Znajduje zastosowanie w mydłach, szamponach, pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej. Preparaty zawierające ekstrakt z neem odmładzają i ujędrniają skórę, łagodzą stany zapalne (swędzenia, łupież, nadmierne przetłuszczanie), są skuteczne w bólach mięśni i stawów. Od wewnątrz działają skutecznie na problemy skórne, jak egzemy, alergie, są stosowane w stanach gorączkowych, przy problemach z oczami i w kuracjach odchudzających.

11 OGÓLNE PRZECIWWSKAZANIA DO MASAŻU
Ciąża z powikłaniami i menstruacja Zmiany skórne (rozsiane i ropne) Nowotwory Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia Hemofilia Żylaki Skaza naczyniowa Nadciśnienie Miażdżyca Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby) Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym Wysoka temperatura ciała (39 stopni Celciusza)

12 SZCZEGÓŁOWE PRZECIWWSKAZANIA
UKŁAD ODDECHOWY Gruźlica Stany zapalne ostre (zapalenie płuc, oskrzeli) Choroby zakaźne Zmiany nowotworowe Dychawica oskrzelowa w czasie napadów

13 UKŁAD POKARMOWY Pęknięcie wrzodu żołądka i wrzodu dwunastnicy Zapalenie trzustki Wirusowe zapalenie wątroby Zapalenie pęcherzyka żółciowego Stany zapalne dróg żółciowych Zapalenie wyrostka robaczkowego Zapalenie otrzewnej Schorzenia o podłożu pasożytniczym Zmiany nowotworowe Zmiany grożące przerwanie ciągłości jelit

14 UKŁAD KRĄŻENIA Stan po przebytym zawale serca (2 tygodnie) Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych Świeże stany zapalne zastawek i serca Niewyrównane wady serca Dusznica bolesna w czasie napadu Nadciśnienie (110 rozkurczowe) Choroby naczyń obwodowych Skaza naczyniowa Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych Żylaki ze zmianami skórnymi Żylaki w miejscu występowania Zakrzepowe zapalenie żył (6 miesięcy po stanie zapalnym) Choroba Birgera III stopnia IV stopnia Choroba Reunalda III stopnia IV stopnia

15 UKŁAD WYDALNICZY Gruźlica nerek Nerczyca Zmiany nowotworowe Ostre zapalenie pęcherza moczowego Ostre zapalenie moczowodu Odmiedniczkowe zapalenie nerek Kamica nerkowa (duży kamień) UKŁAD MIĘŚNIOWY, KOSTNY I STAWÓW Gruźlica kości Świeży zrost Zaawansowana osteoporoza Ostre stany zapalne (RZS, ZZSK w okresie zaostrzenia)

16 UKŁAD NERWOWY Zapalenie opon mózgowych Krwiaki, tętniaki i naczyniaki Jamistość rdzenia Zapalenie szpiku z przetokami Drżączka porażenna Epilepsja (zależy od stanu chorobowego) Zmiany nowotworowe Ostre stany zapalenie nerwów obwodowych

17


Pobierz ppt "Agnieszka Skurzewska- Borzdyńska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google