Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciel lasu Kto nim jest? Kto może nim zostać?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciel lasu Kto nim jest? Kto może nim zostać?"— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciel lasu Kto nim jest? Kto może nim zostać?
Jeśli jesteście ciekawi zapraszam do obejrzenia mojej prezentacji. Alicja Bryl Kl. VI Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dąbiu Koordynator Klonowska Danuta

2 Mieszkańcy lasu Moim zdaniem najbardziej bezinteresownymi przyjaciółmi lasu są zwierzęta będące jego mieszkańcami. Między nimi a lasem zachodzi wiele zależności- las daje im schronienie i wyżywienie a one odwdzięczają się np.: roznoszeniem nasion drzew, krzewów, zapylaniem, niszczeniem szkodników, napowietrzaniem gleby, zjadają padlinę dbając o stan sanitarny lasu np.: dziki, zasiedlają obumarłe pniaki powodując ich szybszy rozkład- mrówki itd.

3 Leśnicy Przyjaciółmi lasu są również ludzie – których świadomość dotyczącą istotnej roli lasów w naszym ekosystemie- ciągle trzeba kształtować. Pomagają w tym leśnicy, którzy nie tylko dbają o dobry stan drzewostanu, o zwierzęta leśne ale także o edukację młodszego i starszego pokolenia. Podejmowane przez nich działania na rzecz lasu to m.in.: Zwalczanie przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego Sporządzanie pułapek na różne gatunki owadów – szkodników leśnych Pilnowanie wykonywania pasów przeciwpożarowych Nadzorowanie rocznych planów łowieckich Ścieżki edukacyjne

4

5 Kosze na śmieci Wyznaczone i zabezpieczone miejsca postoju

6 Usuwanie drzew chorych i słabych oraz przeznaczonych na budulec
Szkółki leśne

7 Dokarmianie zwierząt Obserwacja, kontrola populacji zwierząt

8 Koła łowieckie Są to formacje, które również można zaliczyć do przyjaciół lasu. Zasiedlanie obwodów łowieckich zwierzyną, w celu utrzymania, bądź odtworzenia niektórych gatunków. Walka z kłusownictwem. Pomagają one leśnikom dokarmiać zwierzęta w okresie zimowym.

9 Prowadzą kontrolowane odstrzały zwierzyny ( choć może się to wydawać drastyczne – jest jednak z wielu przyczyn niezbędne np.: aby ekosystem leśny nie został zachwiany poprzez nadmierne rozmnożenie niektórych gatunków zwierząt nie mających w środowisku naturalnym wrogów)

10 Zwykli ludzie Nie zaśmiecać lasu.
Każdy człowiek może być przyjacielem lasu – wystarczy tylko stosować się do kilku prostych zasad: Nie zaśmiecać lasu. Nie niszczyć przyrody łamiąc gałęzie i krzewy oraz dewastując runo leśne. Trzymać się wyznaczonych ścieżek. Pomóc w dokarmianiu zwierzyny – np.: przekazując karmę leśnikom czy kołom łowieckim. Nie hałasować podczas pobytu w lesie. Doceń, pokochaj i szanuj las a on odwzajemni Ci się swoimi darami. Koniec Wszystkie wykorzystane do stworzenia prezentacji materiały są wynikiem pracy własnej.


Pobierz ppt "Przyjaciel lasu Kto nim jest? Kto może nim zostać?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google