Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawy języka skryptów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawy języka skryptów"— Zapis prezentacji:

1 Podstawy języka skryptów
Damian Urbańczyk PHP Podstawy języka skryptów

2 Czym jest PHP? PHP to skrót od PHP Hypertext Preprocessor, wcześniej rozwijany jako Personal Home Page. Jest to skryptowy język programowania, który – wykonywany po stronie serwera internetowego – służy do tworzenia dynamicznych stron internetowych. Jest podobny do mechanizmu SSI – Server Side Includes, ale jednocześnie oferuje dużo więcej.

3 PHP językiem programowania?
PHP działa na podbudowie języków C, Perl oraz Java. Nie jest jednak samodzielnym językiem programowania, chociaż pozwala na tworzenie aplikacji opartych o interfejs graficzny, jak również na wykonywanie z linii poleceń – jak inne języki. Udostępniany jest bezpłatnie w ramach licencji open source.

4 PHP w Linuxie PHP jest bardzo często wykorzystywanym oprogramowaniem serwerów internetowych, gdzie w połączeniu z serwerem stron WWW Apache oraz serwerem baz danych MySQL tworzy platformę LAMP: Linux Apache MySQL PHP

5 Skrypty po stronie serwera?
Co to znaczy, że skrypty wykonywane są po stronie serwera? Oznacza to, że wszystkie operacje związane z wyświetlaniem stron, wyników operacji i tym podobnych są wykonywane na serwerze, a do użytkownika trafia tylko wygenerowany dynamicznie kod HTML, wyświetlany w przeglądarce Przykładem skryptów, które działają po stronie użytkownika, mogą być skrypty JavaScript – są one uruchamiane dopiero po przesłaniu do przeglądarki Z punktu widzenia bezpieczeństwa – skrypty wykonywane po stronie serwera są bezpieczne. I chociaż obciążają serwer, to i tak w większości przypadków jest to niewidoczne.

6 Jak rozpoznać skrypty PHP?
Zazwyczaj strony internetowe, w których zastosowano skrypty PHP, posiadają rozszerzenie .php (czasem z dodatkową cyfrą, oznaczającą wersję, np. php3). Po indywidualnych ustawieniach serwera, skrypty PHP mogą być zagnieżdżane w plikach .htm lub .html, więc użytkownik będzie myślał, że jest to zwykła (a już na pewno nie dynamiczna) strona, a jednak będzie w błędzie, gdyż w żaden sposób nie jest w stanie odkryć, że strony te są generowane wraz z wykorzystaniem skryptów PHP.

7 Zagnieżdżanie skryptów
Zagnieżdżanie skryptów PHP w plikach polega na odpowiednim zdefiniowaniu zakresów, w których będą one występować. Dokonuje się tego poprzez wstawienie elementów: <?php echo ”tutaj używamy PHP ”; ?> Pomiędzy znakami <?php i ?> jest „strefa”, w której możemy wpisać kod skryptu. Takich stref możemy zdefiniować więcej – w zależności od potrzeb. Ważne jest, aby strefa miała swój początek i koniec.

8 Edytor kolorujący… Tworzenie skryptów PHP staje się prostsze i przyjemniejsze w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji edytor stron WWW, wspierający PHP oraz kolorujący składnię języka. Po pewnym czasie używania programu, kolorującego składnię, programowanie stanie się łatwiejsze, gdyż od razu będziemy w stanie wychwycić ewentualne błędy w nazwach funkcji – nie zostaną one po prostu pokolorowane na odpowiedni kolor, do którego się przyzwyczaimy.

9 Ciągły rozwój PHP PHP jest ciągle rozwijany. Dodawane są nowe elementy, zwiększające jego funkcjonalność. Już teraz można użyć PHP do generowania grafiki, czy automatycznego tworzenia dokumentów PDF. Wiele gier internetowych opiera się na możliwościach języka PHP. PHP składa się z modułów – każdy moduł odpowiada za coś innego. A co najciekawsze i najlepsze – wszystko to jest tworzone przez „zapaleńców”, którzy robią to dobrowolnie i za darmo.

10 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Podstawy języka skryptów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google