Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Litwa..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Litwa.."— Zapis prezentacji:

1 Litwa.

2 Lietuvos Respublika Republika Litewska
Pełna nazwa państwa. Lietuvos Respublika Republika Litewska

3 Flaga i herb państwa.

4 Stolica. Wilno

5 Republika parlamentarna
Ustrój polityczny. Republika parlamentarna

6 Głowa państwa. Dalia Grybauskaitė

7 Waluta. Oficjalna waluty Litwy to Lit.

8 Długość granic z sąsiadami.
Białoruś – 677 km Łotwa – 576 km Polska – 104 km Rosja – 273 km

9 Mapa przedstawiająca sąsiadów.

10 Warunki naturalne. Ukształtowanie powierzchni nizinne, o rzeźbie polodowcowej. Klimat umiarkowany ciepły, występują charakterystyczne silne wiatry i zmiany pogody. Gęsta sieć rzek typu równinnego, wolno płynące, o szerokich dolinach. Najdłuższą rzeką płynącą w całości na terytorium Litwy jest rzeka Święta, o długości 246 km. Na Litwie znajduje się około 6 tysięcy jezior, które zajmują ok. 914 km. Największe jezioro to Dryświaty , najgłębsze to Tauroginie (60,5 m), najdłuższe to Oświe (30 km).

11 Krainy geograficzne. Pobrzeże Żmudzkie. Pojezierze Żmudzkie.
Pojezierze Wileńskie. Nizina Środkowolitewska. Równina Dzisny.

12 Demografia. Liczba mieszkańców Litwy to 2 972 949.
 Znaczące mniejszości narodowe to Polacy liczący ok. 200,1 tysięcy i Rosjanie liczący 177 tysięcy osób. Polacy są największą mniejszością narodową, skupioną przede wszystkim na Wileńszczyźnie.

13 Język. Językiem urzędowym na Litwie jest bałtycki język litewski.
W użycie są też języki mniejszości narodowych : słowiański, polski, białoruski i rosyjski.

14 Religia. Na Litwie przeważa kościół łaciński oraz rzymskokatolicki
Łaciński – jest odniesieniem do tradycji liturgicznej. Każdy z patriarchatów w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ukształtował własne formy liturgiczne, które dotyczyły nie tylko samego języka, ale również  obrzędów. Rzymski – jest odniesieniem do tradycji pentarchiatu. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Rzym stanowił jeden z podstawowych ośrodków religijnych zwanych patriarchatami, na których czele, zgodnie z ówczesną organizacją stał patriarcha.

15 Najważniejsze miasta. Wilno (największe miasto i stolica)
Kłajpeda (najstarsze miasto) Kowno ( największy ośrodek przemysłu kraju) Szawle (ośrodek kulturalny i naukowy) Poniewież Olita Mariampol Możejki Janów Ucina ( miasto znane z produkcji piwa Utenos)

16 Najważniejsze zabytki.
Katedra św. Stanisława Fontannę koło Sejmu Zamek w Trokach Nida (zespół 54 domów rybackich) Kościół św. Jana w Wilnie Kościół św. Anny w Wilnie Ostra Brama w Wilnie

17 Ostra Brama w Wilnie

18 Zamek w Trokach

19 Najważniejsze fakty historyczne
1009r. – pierwsza wzmianka o istnieniu Litwy. 1251 r. – przyjęcie chrztu przez Mendoga. 1253 r. – koronacja pierwszego władcy. 1413r. – została zawarta unia w Horodle. 1569 r. – unia lubelska.

20 Polacy pochodzący z Litwy.
Józef Klemens Piłsudski Emilia Plater Wilhelmina Iwanowska

21 Józef Klemens Piłsudski.
Urodzony 5 grudnia 1867 w Zułowie, a zmarł 12 maja 1935 w Warszawie. Polski polityk, działacz niepodległościowy, naczelny wódz Armii Polskiej. Został Pierwszy Marszałkiem Polski.

22 Emilia Plater Urodzona 13 listopada 1806 w Wilnie, a zmarła 23 grudnia 1831 w Justianowie. Polska hrabianka kapitan Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego.

23 Wilhelmina Iwanowska Urodzona 2 września 1905 w Wilnie, a zmarła 16 maja 1999 w Toruniu. Polska astronom, profesor w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Pobierz ppt "Litwa.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google