Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witold Potęga Klub Przyjaciół Rembertowa Rembertowski System Recyklingu RSR.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witold Potęga Klub Przyjaciół Rembertowa Rembertowski System Recyklingu RSR."— Zapis prezentacji:

1 Witold Potęga Klub Przyjaciół Rembertowa Rembertowski System Recyklingu RSR

2 Trzy cele recyklingu: 1)wykorzystywanie do aktualnych potrzeb już istniejących (odzyskanych) materiałów, 2)maksymalna ochrona przed zanieczyszczeniami środowiska przyrodniczego, 3)oszczędzanie nakładów dzięki pozyskaniu surowców wtórnych.

3 RSR jest najlepszy, bo: 1)odzyskiwane materiały nie podlegają degradacji, gdyż nie są mieszane, 2)maksymalizuje ochronę środowiska (mniej składowania i spalania odpadów), 3)tak dalece minimalizuje koszty, że są bliskie wartości odzyskiwanych surowców wtórnych.

4 Mieszkaniec domku w Warszawie standardowo dopłaca do swoich odpadów (potencjalnych surowców wtórnych) w ramach RSR, dzięki segregacji,,u źródła”, dopłaca ok. 15 złotych miesięcznie maksimum 5 złotych miesięcznie

5 100PHOTO Pojemniki selektywnej zbiórki odpadów w domu

6 Asortyment segregacji w domach: 1)odpady ulegające biodegradacji, do własnego kompostownika, 2)papier, 3)szkło (butelki i słoiki), 4)PET, 5)tetra, 6)folia, 7)inne tworzywa (plastik), 8)puszki i inne elementy aluminiowe, 9)inne drobne metalowe elementy, 10)różne drobne materiały, rozdzielane w Stacji Recyklingu.

7 Domowy kompostownik Koszt kompostownika – 100 zł. Surowcem wtórnym z odpadów biodegradowalnych jest bardzo dobry nawóz dla roślin w ogrodzie.

8 Stacja Recyklingu w Rembertowie Stacja Recyklingu zlokalizowana w Rembertowie przyjmuje odpady w około 50 rodzajach, bez opłat, czyli przychody ze sprzedaży surowców wtórnych pokrywają koszty gospodarowania wszystkimi odpadami z selektywnej zbiórki.

9 RIPOK – rozdzielanie zmieszanych odpadów Koszt budowy RIPOK - minimum dziesiątki milionów złotych, budowany z pieniędzy polskich i UE. Koszt używania RIPOK do odpadów zmieszanych jest ok. 10-krotnie wyższy od wartości odzyskiwanych surowców wtórnych.

10 Recyklingowi poddaje się: średnio w Unii Europejskiej średnio w Polsce średnio w RSR 40 % odpadów komunalnych 15 % odpadów komunalnych 80% odpadów komunalnych

11 Recykling – średnio w 2014 roku

12 Wnioski Rembertowski System Recyklingu jest radykalnie efektywniejszy od polskiego standardu gospodarowania odpadami. Rembertowski System Recyklingu jest wielokrotnie tańszy od powszechnie w Polsce praktykowanego. Problemem jest tylko uczenie się wprowadzania zmian, zarówno w domach jak i w wymiarze społecznym, także w szkołach.

13 Oferta przedstawiona Warszawie 1.Zorganizować Dualny System Gospodarowania Odpadami, czyli umożliwić chętnym mieszkańcom wpisywaniem się w RSR. 2.Dzięki DSGO lepiej chronić środowisko przy mniejszych nakładach. 3.Uznać uczenie się ulepszeń za najlepszą inwestycję.


Pobierz ppt "Witold Potęga Klub Przyjaciół Rembertowa Rembertowski System Recyklingu RSR."

Podobne prezentacje


Reklamy Google