Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Chemik amator eksperymentu niczym najlepszy detektyw może odkrywać tajemnice związków”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Chemik amator eksperymentu niczym najlepszy detektyw może odkrywać tajemnice związków”"— Zapis prezentacji:

1

2 „Chemik amator eksperymentu niczym najlepszy detektyw może odkrywać tajemnice związków”

3 samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych,samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych, zapoznanie się ze specyfiką pracy ze sprzętem chemicznym i odczynnikami,zapoznanie się ze specyfiką pracy ze sprzętem chemicznym i odczynnikami, umiejętność pracy z kamerą,umiejętność pracy z kamerą, umiejętność kadrowania filmu,umiejętność kadrowania filmu, obróbka materiału filmowego,obróbka materiału filmowego, wstawanie do filmu komentarza,wstawanie do filmu komentarza, zapisów reakcji chemicznych,zapisów reakcji chemicznych, opracowanie zwięzłej i poprawnej wypowiedzi.opracowanie zwięzłej i poprawnej wypowiedzi.

4

5

6

7

8

9

10

11 Odczynniki i szkło potrzebne do wykonania doświadczenia: -dichromian VI amonu -alkohol etylowy -model wulkanu Doświadczenie to pokazuje widowiskową reakcję rozkładu dichromianu VI amonu. Powstały puszysty zielony proszek to tlenek chromu(III). (NH 4 ) 2 Cr 2 O 7 → Cr 2 O 3 + N 2 ↑ + 4H 2 O↑ Tlenek ten jest bardzo czysty ponieważ pozostałe produkty są gazami. Doświadczenie to można wykonać, wsypując pomarańczowy di chromian amonu do specjalnie wykonanego do tego doświadczenia modelu wulkanu z gliny. Efekt gwarantowany.

12 MarekTomekDamian

13

14 Rozpuszczamy 20 gram jodku potasu w 20 ml wody i wlewamy to do 100 ml wody nadtlenku wodoru wymieszanego z barwnikiem i z płynem do naczyń (10 ml). Powstała reakcja jest niebezpieczna i kontakt ze skórą ma szkodliwe działanie i może doprowadzić do oparzeń. Eksperyment pokazuje rozkład nadtlenku wodoru na tlen i wodę za pośrednictwem jodku potasu. Reakcja jest egzotermiczna, należy zachować ostrożność! Do doświadczenia potrzebujemy: Nadtlenku wodoru (perhydrolu), płynu do naczyń, barwnika spożywczego (w celu nadania koloru naszej "paście") i jodku potasu. Uwaga: Do doświadczenia, dla lepszego efektu możemy użyć bardzo dużych cylindrów miarowych i proporcjonalnie zwiększyć ilości odczynników chemicznych. Można wykonać to doświadczenie w dwóch cylindrach jednocześnie, z innymi kolorami barwników, będzie wtedy jeszcze ciekawsze.

15 Ania Zuzia

16

17 Szybka reakcja, dużo ciepła i dużo dymu?, pary?, czyli chemiczna lokomotywa, to efekt reakcji perhydrolu i manganianu(VII) potasu. Proste doświadczenie, które obudzi każdego znudzonego słuchacza. W doświadczeniu zostały wykorzystane dwie substancje chemiczne, perhydrol (nadtlenek wodoru ok. 30%), oraz manganianu(VII) potasu zwany też nadmanganianem potasu. Nadtlenek wodoru redukuje manganian(VII) potasu do tlenku manganu(IV), 2KMnO 4 + 3H 2 O 2 → 2MnO 2 + 2KOH + 2H 2 O + 3O 2 Wydzielony w pierwszej reakcji tlenek manganu(IV) jest katalizatorem dla reakcji rozkładu perhydrolu, 2H 2 O 2 –> 2H 2 O + O 2 reakcja ta jest silnie egzotermiczna co powoduje gwałtowne wrzenie i odparowanie powstającej wody. Sposób wykonania: Do dużej kolby stożkowej wlewamy około 150ml perhydrolu (30% nadtlenek wodoru), następnie ostrożnie wsypujemy łyżeczkę manganianu VII potasu i lokomotywa gotowa.

18 AdamMaciek

19

20 Anna Garnuszek – klasa II „b” Zuzanna Siudak – klasa II „b” Marek Bury – klasa II „a” Tomek Krawczyk – klasa II „a” Damian Święcicki – klasa II „a”

21


Pobierz ppt "„Chemik amator eksperymentu niczym najlepszy detektyw może odkrywać tajemnice związków”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google