Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Normy prawne dotyczące rozpowszechniania programów komputerowych, oraz ochrony prawa autorskiego. Podstawowe definicje Systemu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Normy prawne dotyczące rozpowszechniania programów komputerowych, oraz ochrony prawa autorskiego. Podstawowe definicje Systemu."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Normy prawne dotyczące rozpowszechniania programów komputerowych, oraz ochrony prawa autorskiego. Podstawowe definicje Systemu Operacyjnego . mgr Piotr Kiercel

2 USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

3 Licencja na oprogramowanie
jest umową na korzystanie z aplikacji komputerowej zawartą między osobą której przysługują prawa autorskie a osobą która zamierza z tej aplikacji korzystać. Umowa ta przede wszystkim określa warunki na jakich można z danego programu korzystać. W przypadku programów komputerowych zawarcie umowy licencyjnej następuje najczęściej: ● poprzez otwarcie o odpieczętowanie pudełka z nośnikiem, ● poprzez zaakceptowanie okienka z odpowiednią informacją w momencie instalacji programu ● poprzez zaakceptowanie okienka z odpowiednią informacją na stronie ● www poprzedzającego pogranie programu z sieci Internet.

4 ● Shareware to rodzaj płatnego programu komputerowego który jest
Ważniejsze licencje na oprogramowanie: ● Freeware – licencja pozwala na darmowe rozpowszechnianie Aplikacji bez ujawniania kodu źródłowego. Programy na licencji freeware mogę być dowolnie rozpowszechniane, jednak zabronione jest czerpanie korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie. ● Shareware to rodzaj płatnego programu komputerowego który jest rozpowszechniany bez opłat do sprawdzenia przez użytkowników. Możemy wyróżnić dwa rodzaje ograniczeń oprogramowania shareware: ● trial – program po zainstalowaniu jest w pełni sprawny i działają wszystkie jego funkcje, ale tylko poprzez określoną ilość czasu od dnia jego instalacji (zazwyczaj 30 dni) demo – program po zainstalowaniu nie ma ograniczeń czasowych, ale za to część jego funkcji nie jest dostępna ograniczając w ten sposób jego wartość użytkową. ● Adware - jako licencja zezwala na rozpowszechnianie oprogramowania za darmo, ale zawiera funkcję wyświetlania reklamy zazwyczaj w postaci tzw bannerów reklamowych. Właśnie z tych reklam wydawca, autor czerpie korzyści z oprogramowania

5 ● Postcardware (Cardware) – użytkownik aby mógł legalnie korzystać z programu musi wysłać autorowi kartkę pocztową, najczęściej z opinią na temat aplikacji. ● GNU General Public Licence (GNU GPL) – jest to jedna z licencji Wolnego Oprogramowania (Free Software) która zezwala na: - korzystanie z programu w dowolnym celu, - badanie w jaki sposób działa program i dostosowanie go do własnych potrzeb - rozpowszechnianie jego kopii - udoskonalanie i publikowanie własnych poprawek. Oprogramowanie udostępniane na licencji GNU rozpowszechniane są razem z kodem źródłowym, w przeciwieństwie do oprogramowania dystrybuowanego na wcześniej opisanych licencjach. Na licencji GNU GPL rozpowszechniane jest między innym jądro systemu Linux wraz z dużą częścią oprogramowania.


Pobierz ppt "Temat: Normy prawne dotyczące rozpowszechniania programów komputerowych, oraz ochrony prawa autorskiego. Podstawowe definicje Systemu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google