Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ORIGAMI Klasa V a. SPIS TREŚCI Definicja origami Definicja origami Rys historyczny rozwoju origami Rys historyczny rozwoju origami Podstawowe symbole.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ORIGAMI Klasa V a. SPIS TREŚCI Definicja origami Definicja origami Rys historyczny rozwoju origami Rys historyczny rozwoju origami Podstawowe symbole."— Zapis prezentacji:

1 ORIGAMI Klasa V a

2 SPIS TREŚCI Definicja origami Definicja origami Rys historyczny rozwoju origami Rys historyczny rozwoju origami Podstawowe symbole Podstawowe symbole Przykłady figur origami Przykłady figur origami Origami modułowe Origami modułowe Moduł chiński Moduł chiński Przykładowe diagramy Przykładowe diagramy Przykładowe modele origami modułowego Przykładowe modele origami modułowego

3 DEFINICJA ORIGAMI Sztuka składania papieru. Sztuka składania papieru. Polega ona na składaniu papieru bez nacinania. Polega ona na składaniu papieru bez nacinania.

4 Origami powstało w VI w n.e. Origami powstało w VI w n.e. w Chinach, lecz Japonia uważana jest za jego kolebkę. w Chinach, lecz Japonia uważana jest za jego kolebkę. W Japonii origami pojawiło się już w VII w za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania. W Japonii origami pojawiło się już w VII w za sprawą mnichów, którzy wraz z umiejętnością produkcji papieru zaszczepili u Japończyków zamiłowanie do jego składania.

5 Sama sztuka związana była z kultami pogrzebowymi oraz czystą ekonomią. Sama sztuka związana była z kultami pogrzebowymi oraz czystą ekonomią. Do grobowców zmarłych Chińczycy wkładali przedmioty kojarzące się z życiem na ziemi. Do grobowców zmarłych Chińczycy wkładali przedmioty kojarzące się z życiem na ziemi. Przedmioty te były cenne z punktu widzenia złodziei, co powodowało dewastacje grobów. Dlatego zastępowano drogie przedmioty składanymi z papieru figurkami. Przedmioty te były cenne z punktu widzenia złodziei, co powodowało dewastacje grobów. Dlatego zastępowano drogie przedmioty składanymi z papieru figurkami. Później zwyczaj ten przeniósł się poza groby, by w obecnych czasach stać się niezbyt kosztownym hobby. Później zwyczaj ten przeniósł się poza groby, by w obecnych czasach stać się niezbyt kosztownym hobby.

6 W kolejnych latach W kolejnych latach wprowadzono możliwość nacinania i nakładania kartek papieru. wprowadzono możliwość nacinania i nakładania kartek papieru. Wprowadzono origami jako przedmiot do szkół podstawowych w Japonii. Wprowadzono origami jako przedmiot do szkół podstawowych w Japonii.

7 Obecnie najpopularniejszą podstawowa figurką origami, którą potrafią złożyć nawet małe dzieci jest żuraw Obecnie najpopularniejszą podstawowa figurką origami, którą potrafią złożyć nawet małe dzieci jest żuraw

8 W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później rozprzestrzeniło się na inne kraje. Później rozprzestrzeniło się na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się Leonardo da Vinci. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się Leonardo da Vinci.

9 W XX w ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru,której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać, a z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

10 WYJAŚNIENIE PODSTAWOWYCH SYMBOLI

11 Aby opisać schemat origami używamy symboli. “zagiąć do przodu.” “zagięcie wklęsłe” (zagięcie “wydrążone”). “zgięcie do tyłu” “powiększ widok.”

12 “powrót do kartki.” “zagięcie, a następnie rozwinięcie” “zagięcie, a następnie rozwinięcie parokrotnie” “zagięcie w harmonijkę” „zagięcie odwrócone do wewnątrz” “zrobić ponownie we wskazanym miejscu”

13 “zagięcie odwrócone do zewnątrz” “zrobić kontrafałdę skierowaną zewnętrznie”. “zrobić kontrafałdę skierowaną wewnętrznie”. “przycisnąć” (aby zrobić zgięcie odwrócone do wewnątrz) “otwarcie kartki” (aby zrobić zgięcie odwrócone do zewnątrz)

14 Zgięcie do wewnątrz

15 Zgięcie na zewnątrz

16 Zgiąć do wewnątrz i rozgiąć

17 (inna metoda oznaczenia zgięcia)

18 Zgiąć na zewnątrz i rozgiąć

19 (inna metoda oznaczenia zgięcia)

20 Odgiąć

21 Harmonijka

22 PRZYKŁADOWE FIGURKI ORIGAMI

23 Origami modułowe jest jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia składania tylko z pojedynczego kwadratowego arkusza papieru.

24 Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometrycznego wysokiej symetrii. Składa się je z wielu identycznych lub podobnych modułów,zaś każdy moduł jest składany z osobnego arkusza papieru.

25 MODUŁ CHIŃSKI

26 PRZYKŁADOWE DIAGRAMY

27 PRZYKŁADOWE MODELE ORIGAMI MODUŁOWEGO

28

29


Pobierz ppt "ORIGAMI Klasa V a. SPIS TREŚCI Definicja origami Definicja origami Rys historyczny rozwoju origami Rys historyczny rozwoju origami Podstawowe symbole."

Podobne prezentacje


Reklamy Google