Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum im. ks. J. Poniatowskiego w Michałowicach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum im. ks. J. Poniatowskiego w Michałowicach."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum im. ks. J. Poniatowskiego w Michałowicach

2 HISTORIA Wschód słońca w Michałowicach Obszary należące do Gminy Michałowice już od dawna odgrywały ważną rolę na Mazowszu ze względu na bliskość szlaków handlowych przeobrażonych później w drogi ekspresowe z Warszawy do Krakowa, Katowic, Poznania i Kielc. Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa na terenie Michałowic i Opaczy sięgają XIII w., kiedy obszary te należały do tzw. Klucza Raszyńskiego z siedzibą w Raszynie.

3 HISTORIA Z czasem jednak ziemie Michałowic, Opaczy i Komorowa zostały nadane przez książąt mazowieckich rycerzom. Jednym z właścicieli ziem michałowickich był hetman koronny Michał Ogiński, do którego należał słynny zespół pałacowo-parkowy w Helenowie. Innymi przykładami zabudowy z tamtych czasów są pałace w Komorowie i Pęcicach, należące do właścicieli folwarków. Pałac w Pęcicach

4 Powstanie naszej Gminy Gmina Michałowice powstała 1 grudnia 1972 r. zgodnie z ustawą o tworzeniu gmin jako jednostek podziału administracyjnego. Utworzono ją w związku z uchwałą z 29 listopada 1972 r. z trzech gromad narodowych – Otrębusy, Komorów i Opacz. Były to głównie miejscowości wiejskie, choć ośrodki takie jak Komorów czy Michałowice odgrywały już wtedy ważną rolę na terenie dzisiejszego powiatu pruszkowskiego.

5 Samorząd sprzed 1990 r. W Gminie Michałowice przed 1990 r. faktycznie istniał samorząd terytorialny. Tworzyli go jednak ludzie mianowani odgórnie przez Komitet Centralny. Nie był to więc samorząd z prawdziwego zdarzenia. W gminie nie istniało pojęcie własności komunalnej – wszystko było w rękach państwa, brakowało rozróżnienia między własnością państwową a prywatną. Rady gminy czy wcześniejsze gromady nie były suwerennymi właścicielami swojego terenu.

6 Samorząd sprzed 1990 r. Władza wykonawcza w gminach, czyli naczelnicy gmin, musiała przestrzegać zasady podwójnego podporządkowania. Z jednej strony naczelnicy podlegali administracji państwowej wyższego stopnia, czyli wojewodom, z drugiej zaś podlegali swoim radom. Teoretycznie ważniejsze były rady, lecz w praktyce rzecz wyglądała zupełnie inaczej. W konstytucji PRL-u nie istniało zresztą takie pojęcie, jak samorząd terytorialny. Nie było jasnej różnicy między administracją państwową a władzami lokalnymi.

7 Samorząd w wolnej Polsce Widoczną różnicę między władzami lokalnymi a administracją państwową wprowadziła dopiero ustawa z 8 marca 1990 r. Stworzyła ona samorząd terytorialny na terenie gmin i miast. Reforma ta była częściowo zaczerpnięta ze wzorców przedwojennych. Po prawie 50-letniej przerwie pojawiły się takie określenia, jak wójt czy burmistrz. W całej Polsce wybory samorządowe wygrała Solidarność z dość wysokim poparciem, wynoszącym prawie 40%. Niestety, wybory te odznaczały się dość niską frekwencją, co było najprawdopodobniej spowodowane przekonaniem, że i tak wygra partia kierowana przez Lecha Wałęsę.

8 Wójtowie Gminy Michałowice w latach 1990–2010 Czesław Nowocień 1990–1994Czesław Nowocień Roman Lawrence 1994–1998Roman Lawrence Lech Isakiewicz 1998–2002Lech Isakiewicz Roman Lawrence 2002–2006Roman Lawrence Roman Lawrence 2006–2009Roman Lawrence Krzysztof Grabka od 21.09.2009 r.Krzysztof Grabka

9 Inwestycje Gminy w latach 1990–2010 Gmina Michałowice w ciągu 20 lat przeprowadziła wiele inwestycji. Do najważniejszych należą: rozbudowa sieci drogowej, rozbudowa sieci drogowej, wprowadzenie komunikacji autobusowej, wprowadzenie komunikacji autobusowej, rozbudowa sieci kanalizacyjnej, rozbudowa sieci kanalizacyjnej, dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego, dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego, budowa kompleksów sportowych w Michałowicach i Komorowie, budowa kompleksów sportowych w Michałowicach i Komorowie, powstanie liceum w Komorowie, powstanie liceum w Komorowie, powstanie trzech niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, powstanie trzech niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, budowa nowej siedziby policji w Regułach, budowa nowej siedziby policji w Regułach, objęcie ochroną konserwatorską osiedla Komorów, objęcie ochroną konserwatorską osiedla Komorów, renowacja kościoła św. św. Piotra i Pawła w Pęcicach. renowacja kościoła św. św. Piotra i Pawła w Pęcicach.

10 Wywiad z księdzem Mariuszem Zaorskim

11

12 Prezentację przygotowali: Katarzyna Lagierska Karolina Włazowska Katarzyna Jędrzejewska Marcin Kaczorowski Adam Szwedowski Konrad Fajer Mariusz Marczak


Pobierz ppt "Gimnazjum im. ks. J. Poniatowskiego w Michałowicach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google