Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Największe miasta w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Największe miasta w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Największe miasta w Polsce
Warszawa Kraków Wrocław

2 Warszawa Warszawa jest największym polskim miastem pod względem liczby ludności ( mieszkańców, stan na 30 czerwca 2014) i powierzchni (517,24 km² łącznie z Wisłą, stan na 1 stycznia 2013) Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Tutaj znajdują się siedziby Prezydenta, Sejmu i Senatu, Rady Ministrów, Narodowego Banku Polskiego oraz innych instytucji i władz centralnych. Warszawa jest także siedzibą agencji Frontex odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic zewnętrznych Unii Europejskiej. Warszawa jest drugim w historii Polski (po Lwowie) i jedynym w obecnych granicach Polski miastem odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

3 Warszawa Charakterystycznym budynkiem Warszawy jest umieszczony w centrum miasta Pałac Kultury i Nauki, który jest obecnie najwyższym budynkiem w Polsce Jeden z ośrodków nauki w Warszawie

4 Warszawa Ciekawe miejsca Zabytki Warszawy Sejm RP Stadion Narodowy

5 Kraków Kraków – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców ( stan na r) Kraków Jest jednym z najstarszych miast Polski, o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi hanzetyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Miasto pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego Do 1795 Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611r siedzibą władców pastwa polskiego Położenie Krakowa sprawia, że jest on bazą dla wycieczek w polskie góry, czy wypadów do malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Miasto słynie z artystycznej atmosfery, wspaniałych teatrów, galerii, muzeów. W Krakowie znajduje się 12 wyższych uczelni, wśród nich najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński, 6 teatrów, opera, filharmonia i wiele muzeów. Znajduje się tu największyi najcenniejszy w kraju zespół budowli zabytkowych, głównie gotyckich, świeckich i sakralnych. Ludzie są serdeczni i ciepli, a klimat przepięknego Starego Miasta szybko udziela się zwiedzającym. Kraków jest miastem najczęściej odwiedzanym przez turystów. W 1978 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6 Kraków Charakterystycznym budynkiem Krakowa jest Zamek Królewski na Wzgórzu Wawelskim Wzgórze Wawelskie było ważnym ośrodkiem władzy jeszcze na długo przed powstaniem państwa polskiego. Ślady pierwszego osadnictwa wskazują na 100 tys. lat p.n.e. W X wieku ziemie Wiślan zostały włączone w skład powstającego państwa i od tego czasu Wawel stał się siedzibą książąt piastowskich. Do końca XVI wieku rządzili tu kolejni władcy Polski. Znajdują się tu m.in. Zamek Królewski, Katedra św. Stanisława i Wacława oraz słynna Smocza Jama.

7 Kraków Drugim charakterystycznym obiektem jest Rynek Główny - to jeden z trzech największych rynków w Europie. Jego powierzchnia to ok m2). Kształt placu jest niezmieniony od XIII wieku. Na środku Rynku stoją Sukiennice-renesansowy pasaż handlowy, Wieża Ratuszowa, w północno-wschodnim narożniku placu stoi Kościół Mariacki KOŚCIÓŁ MARIACKI Od strony Rynku wznoszą się dwie wieże. Wyższa (81 m), zwana Hejnalicą, wieńczy pozłacana korona z roku, niższa wieża ma 69 m wysokości i od początku pełniła rolę dzwonnicy. Co godzinę odgrywany jest hejnał mariacki. Najstarsze zapiski o hejnale pochodzą z XIV wieku. Wewnątrz świątyni jest najcenniejszy XIV- wieczny, wyrzeźbiony z drewna, pokryty polichromią ołtarz Wita Stwosza z 200 pozłacanymi figurami (13 m wysokości, 11 m szerokości).

8 Wrocław Wrocław – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego ŚląskaŚląska, a także całego . Jest głównym miastem aglomeracji wrocławskiej. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce – mieszkańców, piąte pod względem powierzchni – 293 km². Wrocław jest również jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. Dawna stolica księstwa wrocławskiego, siedziba władz pruskiej prowincji Śląsk i rejencji wrocławskiej. Od 28 czerwca 1946 stolica województwa wrocławskiego. Od 1 stycznia 1999 stolica województwa dolnośląskiego We Wrocławiu krzyżowały się dwie główne drogi handlowe – Via Regia i Szlak bursztynowy. Miasto należało, podobnie jak Kraków, do Ligi Hanzeatyckiej.

9 Wrocław Najciekawsze miejsca we Wrocławiu
Wrocławska Starówka z gotyckim Ratuszem, Placem Solnym,      targiem kwiatowym i bazyliką św. Elżbiety Ostrów Tumski, gotycka dzielnica Wrocławia z kilkunastoma      kościołami i Archikatedrą Wroclawską . Hala Stulecia wpisana w 2007 na Listę Światowego Dziedzictwa      UNESCO Panorama Racławicka, największe malowidło panoramiczne w      Polsce i w Europie! Muzeum Przyrodnicze i Ogród Botaniczny (+ Arboretum      w Wojsławicach)

10 Wrocław

11 Wrocław WARTO RÓWNIEŻ ZOBACZYĆ: KŁÓDKI ZAKOCHANYCH FONTANNĘ AFRYKARIUM

12 www.wikipedia. org.pl Www.e- krakow.pl www. meta- online.com
Materiały źródłowe www. fundusze- europejskie. pl org.pl krakow.pl www. meta- online.com

13 Dziękuję za uwagę Jagoda Czempiel kl.Va


Pobierz ppt "Największe miasta w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google