Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„ Piszczele łączą pokolenia – zdrowie, odpoczynek, rekreacja ”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„ Piszczele łączą pokolenia – zdrowie, odpoczynek, rekreacja ”"— Zapis prezentacji:

1 „ Piszczele łączą pokolenia – zdrowie, odpoczynek, rekreacja ”

2 Historia parku Wąwóz Piszczele wywodzi swoją nazwę od kości zamordowanych tu Tatarów. Ludność sandomierska, broniąc się przed najazdem napastników, urządziła w wąwozie zasadzkę, gdzie poległa liczna grupa Tatarów. Ginących było tak wielu, że cała pobliska okolica została pokryta ciałami wroga. Niepochowane zwłoki rozwłóczyły psy a zbielałe kości jeszcze długo zalegały w wąwozie. Miejscowe podanie głosi, że po każdej klęsce tatarskiej, jakie w XIII wieku spadały na Sandomierz, pozostali przy życiu mieszkańcy zbierali tysiące ciał obezgłowionych sandomierzan pomordowanych przez Tatarów i wrzucali je w głęboki parów za miastem, przysypując potem ogromną warstwą ziemi tak, aby zgłodniałe psy i dzikie zwierzęta nie pożerały zwłok męczenników oraz aby nie powstał z tego powodu mór powietrza. W ciągu pięćdziesięciu lat takie zbiorowe pogrzeby powtarzały się kilkakrotnie, więc parów wypełnił się prawie całkowicie warstwami ciał ludzkich. Z czasem jednak, gdy woda wdzierała się coraz głębiej, wymywała z piasku kości ludzkie. Po większych ulewach zapadały się brzegi. Wówczas ukazywały się szczątki osób, które były pochowane w zbiorowej mogile. Te wydarzenia przyczyniły się do tego, iż wąwóz otrzymał nazwę „Piszczele”.

3 Projekt,,Piszczele łączą pokolenia-zdrowie, odpoczynek, rekreacja’’ dotyczy modernizacji parku,,Piszczele’’ w Sandomierzu. Pomysłodawcami projektu są kandydaci na XXI sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży, uczniowie Gimnazjum nr.1 im. Jana Długosza w Sandomierzu: -Piotr Żyłka -Maciej Lalak

4 Plan działań Ułożenie pytań badawczych Spacer badawczy (przeprowadzenie ankiet oraz rozmowy ze spacerowiczami) Podsumowanie wyników ankiet (dla wszystkich i poszczególnych grup wiekowych) Analiza wypowiedzi użytkowników parku Graficzne przedstawienie realnych zmian Przedstawienie rezultatów wyników naszych badań potencjalnym inwestorom Opublikowanie wyników naszych działań w lokalnych mediach Wyciągnięcie odpowiednich wniosków i zredagowanie sprawozdania z projektu

5 Ułożenie pytań badawczych

6 Spacer badawczy W dniu 20 marca odbył się spacer badawczy w parku,,Piszczele’’. Spacer ten miał na celu zwiększenie naszej wiadzy na temat problemów dotyczących tego parku. W trakcie spaceru przeprowadziliśmy wywiady i ankiety ze spacerowiczami oraz udokumentowaliśmy na zdjęciach wady,,Piszczel’’.

7 Przeprowadzenie ankiety

8 Nakręcenie wywiadów

9 Podziękowania dla uczestników Serdeczne podziękowania dla uczestników ankiet i wywiadów: - Rodzinie Mastalińskich ze Szczawnicy - Panu Kazimierzowi Kaczmarskiemu - Mikołajowi Graździe i Marcinowi Krakowiakowi - Wszystkim innym uczestnikom ankiety Dziękujemy!

10 Wyniki ankiet Ankieta przeprowadzona na terenie parku,,Piszczele’’ w Sandomierzu Liczba ankietowanych: 20 osób Wyniki ankiet w kolejnych slajdach.

11

12

13

14

15

16

17

18 Jakie inne problemy dostrzega pani/pan w naszym parku? (pytanie otwarte) Główne problemy jakie dostrzegali nasi ankietowani: -Park jest nieodpowiednio wykorzystywany w każdej porze roku -W parku powinno być organizowanych więcej imprez okolicznościowych typu ogniska, urodziny, imprezy masowe -Park nie jest odpowiednio patrolowany przez policję i straż miejską -Obszar parku nie jest odpowiednio zagospodarowany

19 Cele modernizacji parku,,Piszczele’’ -Pierwszym celem jest rozbudowa skate’a parku kosztem niefunkcjonalnego boiska do koszykówki. -Kolejnym naszym celem jest wzbogacenie naszego parku o siłownie na powietrzu, która przyciągnie osoby chcące wyrobić swoją tężyznę fizyczną. -Jednym z naszych głównych celów jest również bezpieczny plac zabaw dla dzieci. -Następnym celem jest wymiana zniszczonych latarni na nowe, które zapewnią bezpieczeństwo spacerującym wieczorem po parku. -Chcielibyśmy również wymienić zużyte kosze na śmieci na nowe, które pomogą w utrzymaniu czystości tego miejsca. -Ważną rzeczą dla spacerowiczów jest renowacja zużytych ławek oraz dodanie dodatkowych ławek w miejscach gdzie jest ich najmniej. -Ostatnim naszym celem jest napraw drewnianych schodów względem bezpieczeństwa spacerowiczów.

20 Mapa zmian parku,,Piszczele’’ Legenda: A- miejsce na rozbudowanie skateparku B- miejsce na fontannę C- miejsce na siłownie na powietrzu D- miejsce renowacji placu zabaw dla dzieci Proponowane zmiany w dalszej części prezentacji

21 Skate’a park Stan na dzień dzisiejszyPlan realnej zmiany

22 Fontanna Stan na dzień dzisiejszy Po realnej zmianie

23 Plac zabaw Stan na dzień dzisiejszyPo realnej zmianie

24 Siłownia Stan na dzień dzisiejszy BRAK Po realnej zmianie

25 Kosze na śmieci Stan na dzień dzisiejszyPo realnej zmianie

26 Przedstawienie projektu potencjalnym inwestorom W dniu 31 marca 2015 roku, spotkaliśmy się z przedstawicielem Rady Miasta Sandomierz – panem Robertem Kuroszem, który udzielił nam poparcia w sprawie modernizacji parku,,Piszczele’’ w Sandomierzu i zapewnił przedstawienie naszego pomysłu na kolejnych obradach Rady Miasta.

27 Zainteresowanie ze strony mediów Ku naszemu zdziwieniu, nasz projekt cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Udzieliliśmy wiele wywiadów m.in. w gazecie „Echo Dnia”, za pośrednictwem pani redaktor Małgorzaty Płazy-Skowron, a także dziennikarzowi gazety „Tygodnik Nadwiślański” panu Józefowi Żukowi. Dzięki aktywności lokalnych portali informacyjnych, a mianowicie „NadWisłą24.pl” oraz „Schinzla.pl” kroki naszych działań docierały na bieżącą do lokalnej społeczności. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim mediom, które wyraziły zainteresowanie naszą inicjatywą.

28 Bibliografia Internetowa strona Urzędu Miasta Wyszukiwarka Google grafika Wyszukiwarka mapy Google Portal BystreDziecko.pl

29 Prezentacja opracowana przez: Kandydatów do XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, realizujących projekt „Piszczele łączą pokolenia – zdrowie, odpoczynek, rekreacja” Macieja Lalak i Piotra Żyłke.


Pobierz ppt "„ Piszczele łączą pokolenia – zdrowie, odpoczynek, rekreacja ”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google