Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MÓJ ULUBIONY SPORT SNOWBOARDING.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MÓJ ULUBIONY SPORT SNOWBOARDING."— Zapis prezentacji:

1 MÓJ ULUBIONY SPORT SNOWBOARDING

2 Kilka słów z historii tego sportu …
Snowboarding jest sportem zimowym polegającym na jeździe lub wykonywaniu ewolucji na desce snowboardowej. Historia snowboardu liczy już prawie 40 lat. Za początek snowboardingu można uznać pewien zimowy dzień, kiedy w Muskegon w stanie Michigan Shermann Poppen postanowił wymyślić swoim dzieciom jakąś atrakcję - wziął więc dwie narty i połączył je w jedną. Gdy dzieciaki podchwyciły nowy wynalazek, Poppen zarejestrował go w biurze patentowym. Lata 70-te były czasem ewolucji sprzętu. Coraz więcej firm zaczęło się nim zajmować wspierając tym samym rozwój dyscypliny. Jednakże dopiero lata 80-te przyniosły wzrost popularności tego sportu. W roku snowboarding został wprowadzony do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich. … to od czego zaczynano i na czym jeżdżono nie wiele ma wspólnego z obecnym snowboardem i snowboardingiem w ogóle, no cóż od czegoś zawsze trzeba zacząć ...

3 Najważniejszym elementem wyposażenia służącego do uprawiania snowboardingu jest deska snowboardowa. Jest tak zaprojektowana, aby można ją było przypiąć do butów. Deska od frontu jest lekko zadarta ku górze (posiada tzw. nos), po to aby nie zakopywała się w miękkim śniegu. Krawędzie boczne deski mają cienkie metalowe powierzchnie, które ułatwiają wykonywanie zwrotów i ewolucji. Górna powierzchnia desek pokrywana jest zwykle wzorami i rysunkami, wielu snowboardzistów upiększa swoje deski na własną rękę.

4 Konkurencje i style uprawiania snowboardingu można podzielić na cztery grupy:
Freestyle to styl polegający na wykonywaniu jak najefektowniejszych trików, głównie z wykorzystaniem konstrukcji takich jak skocznie, raile, boxy. Można go uprawiać zarówno na górskich stokach jak i w snowparkach. Składają się na niego takie konkurencje i style jak Half- pipe, Big Air, Slopestyle, Jibbing.

5 Styl alpejski – skupia się na jak najlepszej kontroli nad deską podczas jazdy po przygotowanym stoku. Można tutaj wyróżnić jazdę wyścigową i Extremecarving.

6 Freeride – polega na jeżdżeniu poza przygotowanymi trasami.
Snowcross to jazda na czas po trasie z przeszkodami. W finałach zawodów snowcrossowych ściga się 4 lub 6 zawodników, z których szybsza połowa przechodzi do następnego etapu.

7 Najlepsi polscy snowboardziści:
Jagna Marczułajtis jest czternastokrotną złotą medalistką mistrzostw Polski; podwójną mistrzynią świata juniorek, mistrzynią i wicemistrzynią Europy. Brała udział w zimowych igrzyskach olimpijskich w Nagano (1998), w Salt Lake City (2002) (zajęła tam 4. miejsce w slalomie równoległym) oraz w Turynie (2006). Dwukrotnie wygrywała zawody Pucharu Świata: w Bad Gastein (2004) i w Nendaz (2006). W 2004 zajęła siódme, najwyższe w swojej karierze, miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata. Paulina Ligocka - jej pierwszymi zawodami były mistrzostwa Polski w 1997 roku. Wkrótce została jedną z czołowych polskich zawodniczek. W marcu 2006 roku zajęła 2. miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata w half-pipe'ie. W tym samym roku reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich w Turynie, gdzie była chorążym polskiej ekipy podczas ceremonii otwarcia. W finale half-pipe'u zajęła 17. miejsce. Mateusz Ligocki pierwszy raz na arenie międzynarodowej pojawił się 20 grudnia 1997 roku w zawodach FIS Race w austriackim Haus im Ennstal. W Pucharze Świata zadebiutował 11 marca 1999 roku w Olang. Pierwsze pucharowe podium Ligocki wywalczył 17 września 2004 roku w Valle Nevado, gdzie był drugi w snowcrossie. Został tym samym pierwszym polskim snowboardzistą, który stanął na podium zawodów PŚ. Swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo odniósł 13 marca 2008 roku w Valmalenco był najlepszy w snowcrossie. W 2006 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Turynie, zajmując 44. miejsce w half-pipe'ie, a w snowcrossie był dwudziesty. Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku rywalizację w snowcrossie ukończył na 29. pozycji.

8 … i jeszcze kilka moich zdjęć
… a tu … to niestety nie ja

9 Koniec … ciąg dalszy nastąpi …


Pobierz ppt "MÓJ ULUBIONY SPORT SNOWBOARDING."

Podobne prezentacje


Reklamy Google