Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Malta „Kraina miodem”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Malta „Kraina miodem”."— Zapis prezentacji:

1 Malta „Kraina miodem”

2 Flaga i godło Flaga Malty Godło Malty

3 Ogólnie o Malcie Jest to państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Jest to również jeden z najbardziej zaludnionych krajów na świecie. De facto stolicą Malty jest Valletta , największe miasto, Birkirkara . Główna wyspa składa się wiele miast, które wspólnie utworzyły jeden Większe strefy miejskiego (Luz) z populacją 368,250 według Eurostatu. Kraj ma dwa języki urzędowe, maltańskie (uważany za język narodowy) i angielski .

4 Malta jest jedynym krajem, który należy do Europy, gdzie nie występuje
Malta jest jedynym krajem, który należy do Europy, gdzie nie występuje zima. Lata natomiast są długie i gorące. Leży przy granicy stref zwrotnikowej i podzwrotnikowej, co ma Duzy wpływ na klimat tam panujący. Klimat śródziemnomorski Malty jest stosunkowo ciepły i suchy. Występuje duże nasłonecznienie.

5 Historia Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak bogatą historię ma to małe wyspiarskie państwo i jak wiele tajemnic skrywają jej ziemie. Nie bez powodu nazywa się ją "wyspą megalitów" - praktycznie cały jej teren usiany jest budowlami megalitycznymi niespotykanymi nigdzie indziej w Europie. Powstanie tych zespołów budowlanych, jak również cywilizacja, która je wzniosła do dziś stanowią zagadkę.

6 Malta - wyspa słońca

7 Fiesty i fajerwerki Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej uroczystym świętem na wyspie są "fiesty" - święta ku czci lokalnych patronów. Bawi się wówczas cała wieś czy miasteczko. Place i ulice są przystrajane flagami, obrazami świętych i kwiatami, a kolorowe kramy wabią mnóstwem towarów.

8 Malownicza Valletta Stolica Malty jest imponującym ufortyfikowanym miastem. Nazwę swą zawdzięcza Wielkiemu Mistrzowi Janowi de La Vallette. Zostało wybudowane od podstaw przez Joanitów ma zaledwie 1km długości i obecnie zamieszkuje ją 110 tyś. ludzi.

9

10 Typowy tradycyjny środek komunikacji publicznej na Malcie.
Valletta jest jednym z głównych punktów trasy wielkich statków turystycznym po morzu śródziemnym.

11 Gozo Na wyspach jest co najmniej tyle kopułowych kościołów, co w Rzymie. Zdobią one każdą wieś, są niebywale zadbane i przybrane wewnątrz kwiatami. Wyspa stanowi prawdziwy raj dla turystów ceniących sobie ciszę i intymność podczas wypoczynku. Szczególnie wartym zwiedzenia jest stolica wyspy Vitoria (Rabat) i "Lazurowe okno" znajdujące się na zachodzie wyspy.

12 Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Victorii
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Victorii. Główna świątynia diecezji Gozo na Malcie.

13

14 Malta to również cel podróży miłośników nurkowania, uważana przez wielu zapaleńców tego sportu za wyspę posiadającą najlepsze warunki do nurkowania na całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.

15 Na sportowo Rugby Polska-Malta 19.05.2007
Drużyna polskich rugbistów pokonała w Siedlcach Maltę 36:3 w meczu eliminacyjnym Pucharu Europy Narodów.

16 Reprezentacja Malty w piłce nożnej
Czterech maltańskich reprezentantów - David Carabott, Gilbert Agius, Carmel Busuttil oraz Joe Brincat - otrzymało nagrody od UEFA przed meczem z Izraelem. Mecze Pierwszy mecz  Malta  Austria Najwyższe zwycięstwo  Malta  Liechtenstein Najwyższa porażka  Hiszpania  Malta

17 Religia i Kultura Społeczeństwo zamieszkujące Maltę wyróżnia wysoką kulturą, która objawia się w  kultywowaniu wszelkich tradycji. Naród Malty charakteryzuje się takimi cechami jak  uprzejmość, pogoda ducha i pobłażliwość.  Malta to kraj o wielkim sercu i głębokim poszanowaniu dla wartości religii katolickiej. Na terytorium kraju odnajdziemy ponad 360 kościołów katolickich. Od wieków kultura maltańska jest kojarzona z Czerwonym Krzyżem i działalnością charytatywną. Malta jest uważana za najbardziej katolicki kraj w Europie (poza Watykanem). Około 98% Maltańczyków to katolicy.

18 Drzewo Jezusa Na drzewie pęknięcie kory przypomina kształtem postać ukrzyżowanego Chrystusa. Kiedyś, kiedy pień był jeszcze jedną z przydrożnych sosen, drzewo znane był jako „Jesus Tree”. Widać też było, że miejsce to jest raczej znane wśród okolicznych mieszkańców, bo przynosili tu kwiaty i zapalali świeczki. Niestety te ostatnie najprawdopodobniej przyczyniły się do tego, że dziś z drzewa pozostał tylko kawałek pnia.

19 Kuchnia maltańska Bliskość Włoch spowodowała rozpowszechnienie na Malcie potraw z makaronu, po Brytyjczykach zostały steki, szarlotka i smażona ryba z frytkami. Autentyczne maltańskie potrawy należą do kuchni śródziemnomorskiej. Najbardziej charakterystyczny napój to Kinnie - maltańska wersja coca-coli, z pomarańczową goryczką, ponoć świetnie gasi pragnienie i jest przepyszna!

20 Fenek bit-tewm u bl-inbid (królik w winie z czosnkiem)
Timpana - makaron z kruchym wierzchem

21 Ciekawostki Uroki wyspy przykuły uwagę producentów filmowych. Powstało tu wiele słynnych produkcji m.in. Gladiator, U-571, Troja, czy Agora. Również polscy reżyserzy wykorzystali piękno kraju w serialu: Kryminalni. Dwukrotnie Maltę odwiedził papież Jan Paweł II - w roku 1990 i Mieszkańcy Gozo uczcili ten fakt pomnikiem, przedstawiającym postać papieża-Polaka. Maltańczycy są zresztą bardzo pobożni. 98 proc. mieszkańców wyspy należy do Kościoła rzymskokatolickiego. Maltańskie monety euro są wyposażone w Krzyż maltański na 2 € i 1 € monety Najważniejszym dniem na Malcie jest 8 września - zbiegają się wtedy trzy najistotniejsze dla Maltańczyków daty: rocznica wielkiego zwycięstwa nad Turkami, zakończenie oblężenia w czasie II wojny światowej i święto Matki Bożej. Malta znana jest ze szkół językowych. Każdego roku przyjeżdżają studiować na Maltę liczne grupy młodych ludzi z Europy i całego świata.

22 Dziękuję za uwagę ; )


Pobierz ppt "Malta „Kraina miodem”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google