Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowała :Renata Rambau-Swatko ZSP Nr 3 w Dębskiej Kuźni.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowała :Renata Rambau-Swatko ZSP Nr 3 w Dębskiej Kuźni."— Zapis prezentacji:

1 Przygotowała :Renata Rambau-Swatko ZSP Nr 3 w Dębskiej Kuźni

2 Jan Długosz (1415 - 1480) herbu Wieniawa kronikarz, polski historyk, twórca nie mającego sobie równych w ówczesnej Europie dzieła „Historia”, duchowny, geograf, dyplomata; wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka.

3 Początkowo uczył się w szkole parafialnej w Nowym Korczynie gdzie ojciec był starostą od 1421 r.

4 Następnie przez trzy lata studiował na Akademii Krakowskiej. Opuścił uczelnię nie uzyskując żadnego stopnia naukowego i jako notariusz publiczny trafił na dwór biskupa krakowskiego, Zbigniewa Oleśnickiego.

5 Decyzję napisania historii Polski podjął Długosz pod wpływem usilnej namowy kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, na którego dworze przebywał od 17 roku życia.

6 Długosz był kolejno notariuszem, sekretarzem, szefem kancelarii i zarządcą dóbr biskupich. W 1440 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przyszły też godności kościelne: kanonie krakowska, sandomierska, kielecka, probostwo w Kłobucku.

7

8 "I ja, piszący te Kroniki, czuję niemałą pociechę z ukończenia wojny pruskiej, z odzyskania krajów z dawna od Królestwa Polskiego odpadłych, z przyłączenia Prus do Polski, bolało mnie to bowiem, że Królestwo Polskie szarpały dotąd i rozrywały rozmaite ludy i narody; teraz szczęśliwym mienię siebie i swoich współczesnych, że oczy nasze oglądają połączenie tych krajów ojczystych w jedną całość; lecz byłbym szczęśliwszy, gdyby doczekał za łaską Bożą odzyskania i zjednoczenia z Polską Śląska, ziemi lubuskiej i słupskiej: z radością zstępowałbym do grobu i słodszy miałbym w nim odpoczynek".

9 Uważany jest za ojca polskiej heraldyki, jako autor pierwszego polskiego herbarza.

10 obraz olejny Jana Matejki

11

12 Dom został zbudowany w 1460 roku i przeznaczony był dla wikariuszy i kanoników kolegiaty przy ulicy Krakowskiej.

13 Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

14 w Krakowiew Nowej Brzeźnicy koło Radomska

15 konkurs, który towarzyszy Targom Książki w Krakowie. Jest jedyną inicjatywą w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury, napisane przez polskiego autora, wydane w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody.

16 Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i statuetkę dłuta autorstwa Bronisława Chromego

17 „Każdy tyle dłużen swojej ojczyźnie, na ile go stać przy jego zdolnościach i siłach” - Długosz Jan

18  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_D%C 5%82ugosz  http://www.historia.info.pl/historycy/ jan_dlugosz.html  http://frazesy.pl/cytat/4871-kazdy- tyle-dluzen-swojej-ojczyznie-na-ile-go- stac  http://edu.gazeta.pl/edu/h/Nagroda+i m.+Jana+D%C5%82ugosza


Pobierz ppt "Przygotowała :Renata Rambau-Swatko ZSP Nr 3 w Dębskiej Kuźni."

Podobne prezentacje


Reklamy Google