Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu? Każdy, kto pamięta o kilku prostych zasadach, których należy przestrzegać podczas pobytu na terenie lasu i stosuje je sumiennie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu? Każdy, kto pamięta o kilku prostych zasadach, których należy przestrzegać podczas pobytu na terenie lasu i stosuje je sumiennie."— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu? Każdy, kto pamięta o kilku prostych zasadach, których należy przestrzegać podczas pobytu na terenie lasu i stosuje je sumiennie w swoim życiu, pokazując innym jak należy się zachowywać.

2 Przyjaciel lasu

3 Nie śmieci Przyjaciele lasu dbają o jego czystość. Śmieci nie tylko niszczą krajobraz, zaburzając go na wiele, wiele lat, zanim się rozłożą, lecz również zanieczyszczają glebę, mogą prowadzić do pożarów (np. szklane butelki) czy nawet śmierci zwierząt, które mogą je połknąć.

4 Nie płoszy zwierząt Prawdziwi przyjaciele lasy wiedzą jak zachowywać się na jego terenie, tak by nie przeszkadzać jego mieszkańcom, a jednocześnie móc podziwiać ich z odpowiedniej odległości.

5 Nie niszczy roślin ani grzybów Wszystkie rośliny i grzyby są tak samo wartościowe dla lasu, dlatego powinniśmy szanować każde z nich. Nie wolno również wycinać symboli, np. inicjałów, w korze drzew, gdyż może to wywołać chorobę drzewa.

6 Nie rozpala ognisk i nie biwakuje Chyba, że w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach. Jeżeli urządzimy biwak właśnie w takim miejscu, zdobędziemy nie tylko wspaniałe wspomnienia, lecz również nie zaszkodzimy lasom i ich mieszkańcom.

7 Umiejętnie korzysta z zasobów lasu Przyjaciele lasu wiedzą, jak wykorzystywać to, co oferuje nam las. Znają właściwości rosnących w nim roślin – wiedzą, które nadają się do jedzenia, a które są trujące.

8 Nie wjeżdżają samochodami na teren lasu W lesie spotykamy wiele dróg i dróżek, jednak nie na wszystkie wolno nam wjechać swoimi samochodami. Nie są one jednak zrobione bez celu, gdyż służą leśnikom, pracującym m.in. przy wycinkach starych lasów, czy naprawianiu szkód wywołanych burzą. Miłośnicy lasu pamiętają o tym, stosują się do znaków zakazu i zostawiają samochody tylko w dozwolonych miejscach.

9 Jakimi cechami odznaczają się przyjaciele lasu? Są wrażliwi na uroki lasu. Potrafią dostrzec jego piękno każdej porze roku i chętnie uczestniczą w wycieczkach po jego terenie. Z przyjemnością uczą się o zwierzętach i roślinach zagrożonych, które należy otaczać szczególną troską. Lubią aktywność na terenie lasu. Interesują się historią lasów, zwłaszcza tych z najbliższej okolicy.

10 Teraz i ty możesz zostać przyjacielem lasu! Pamiętajmy, że lasy są naszym skarbem, godnym ukrycia na końcu tęczy, a nawet dwóch.


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu? Każdy, kto pamięta o kilku prostych zasadach, których należy przestrzegać podczas pobytu na terenie lasu i stosuje je sumiennie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google