Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakie są skutki palenia tytoniu ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakie są skutki palenia tytoniu ?"— Zapis prezentacji:

1 Jakie są skutki palenia tytoniu ?

2 1.Palenie ( w formie papierosa , cygara lub w fajce )
Co to jest tytoń ? Tytoń jest tworzony z liści tytoniu . Można je używać w formie pestycydów , jako lekarstwa lub najczęściej w formie używki . Najpopularniejsze formy używania tych używek to : 1.Palenie ( w formie papierosa , cygara lub w fajce ) 2.Wdychanie do nosa (tabaka ) 3. Zażywanie do ustne (żucie, snus - w Polsce produkcja i handel tymi formami tytoniu jest nielegalna ) Ponieważ tytoń zawiera nikotynę , spożywanie go można doprowadzić do poważnego uzależnienia. Szacuje się że spożywanie jego jest praktykowane jest przez 1,1 miliarda ludzi , w tym 1/3 populacji dorosłych .

3 Spożywanie jego powodują bardzo poważne choroby takie jak :
Jakie są skutki palenia tytoniu ? Spożywanie jego powodują bardzo poważne choroby takie jak : -Nowotwory np. rak płuc , rak przełyku i krtani , rak wargi , rak języka , rak jamy ustnej , rak trzustki , rak nerki -choroby serca i naczyń krwionośnych , np. nadciśnienie tętnicze , zaburzenia pracy serca , choroba wieńcowa ,miażdżyca , tętniak aorty , zawał serca , udar mózgu . -choroby układu oddechowego , np. astma , gruźlica , grypa , przewlekłe zapalenia oskrzeli . -choroby układu pokarmowego , np. wrzody żołądka i dwunastnicy , przepuklina jelitowa . -choroby zębów, np. paradontoza , zapalenie dziąseł , próchnica , nie przyjemny zapach z ust . Choroby skóry Choroby układu rozrodczego Choroby układu hormonalnego

4 Co grozi palaczowi ? -Katarakta -twarz nikotynowa -zgaga
Częste infekcje górnych dróg oddechowych Nowotwory trzustki Mniejsze potencja seksualna i płodność Udary mózgu Nowotwory krtani Rak płuca rozedma płuc Zawał serca Choroba żołądka i dwunastnicy Nowotwory nerek

5

6

7 Po czym poznać palacza ? -nieświeży oddech Włosy bez połysku
Matowa cera Żółte zęby i palce Ubrania pachnące dymem papierosowym Gdy palimy zatruwamy powietrze innym . Ludzie przebywający w zadymionych pomieszczeniach są tak samo narażeni na szkodliwe działanie. Kolejna sprawa to kolejny wydatek. Zamiast kupować papierosy możemy przeznaczyć te pieniądze na inny cel. Człowiek łatwo uzależnia się od nikotyny , czyli wpada w nałóg . Palenie papierosów staje się nie modne . Przede wszystkim palenie wpływa ujemnie na tan zdrowia . Nikotyna jest jednym z najszybciej działających trucizn . Badania dowodzą , że dzieci matek palących papierosy częściej rodzą się z wadami . Może mieć tak że problemy ze zdrowiem . Poprzez wypalanie dużej ilości papierosów , palacz skraca sobie życie nawet o kilka lat . A każdy papieros skraca życie o 4,5 min.

8

9

10

11 Jak odmawiać papierosy ?
Wiele osób chce abyśmy w towarzystwie zapalili razem z innymi osobami papierosy mimo tego że nie chcemy . Lecz wiele osób nie umie odmówić , ponieważ boi się reakcji osoby towarzyszącej gdyż może ją wyśmiać . Sporo osób zaczyna palić w wieku gimnazjalnym, gdyż zaspakajają oni swój stres a czasem nawet palą , ponieważ czują się fajni . Mając do czynienia z palącym towarzystwem powinniśmy innym ,a przede wszystkim sobie odmawiać . Powinniśmy powiedzieć w takiej sytuacji ‘’Nie, dziękuje nie palę ‘’ . W tym czasie oddalamy się od nałogu i nie mamy do czynienia ze strachem wiążącym się przez papierosy .


Pobierz ppt "Jakie są skutki palenia tytoniu ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google