Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakie są skutki palenia tytoniu ?. Co to jest tytoń ? Tytoń jest tworzony z liści tytoniu. Można je używać w formie pestycydów, jako lekarstwa lub najczęściej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakie są skutki palenia tytoniu ?. Co to jest tytoń ? Tytoń jest tworzony z liści tytoniu. Można je używać w formie pestycydów, jako lekarstwa lub najczęściej."— Zapis prezentacji:

1 Jakie są skutki palenia tytoniu ?

2 Co to jest tytoń ? Tytoń jest tworzony z liści tytoniu. Można je używać w formie pestycydów, jako lekarstwa lub najczęściej w formie używki. Najpopularniejsze formy używania tych używek to : 1.Palenie ( w formie papierosa, cygara lub w fajce ) 2.Wdychanie do nosa (tabaka ) 3. Zażywanie do ustne (żucie, snus - w Polsce produkcja i handel tymi formami tytoniu jest nielegalna ) Ponieważ tytoń zawiera nikotynę, spożywanie go można doprowadzić do poważnego uzależnienia. Szacuje się że spożywanie jego jest praktykowane jest przez 1,1 miliarda ludzi, w tym 1/3 populacji dorosłych.

3 Jakie są skutki palenia tytoniu ? Spożywanie jego powodują bardzo poważne choroby takie jak : -Nowotwory np. rak płuc, rak przełyku i krtani, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki, rak nerki -choroby serca i naczyń krwionośnych, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa,miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu. -choroby układu oddechowego, np. astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenia oskrzeli. -choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa. -choroby zębów, np. paradontoza, zapalenie dziąseł, próchnica, nie przyjemny zapach z ust. -Choroby skóry -Choroby układu rozrodczego -Choroby układu hormonalnego

4 Co grozi palaczowi ? -Katarakta -twarz nikotynowa -zgaga -Częste infekcje górnych dróg oddechowych -Nowotwory trzustki -Mniejsze potencja seksualna i płodność -Udary mózgu -Nowotwory krtani -Rak płuca -rozedma płuc -Zawał serca -Choroba żołądka i dwunastnicy -Nowotwory nerek

5

6

7 Po czym poznać palacza ? -nieświeży oddech -Włosy bez połysku -Matowa cera -Żółte zęby i palce -Ubrania pachnące dymem papierosowym Gdy palimy zatruwamy powietrze innym. Ludzie przebywający w zadymionych pomieszczeniach są tak samo narażeni na szkodliwe działanie. Kolejna sprawa to kolejny wydatek. Zamiast kupować papierosy możemy przeznaczyć te pieniądze na inny cel. Człowiek łatwo uzależnia się od nikotyny, czyli wpada w nałóg. Palenie papierosów staje się nie modne. Przede wszystkim palenie wpływa ujemnie na tan zdrowia. Nikotyna jest jednym z najszybciej działających trucizn. Badania dowodzą, że dzieci matek palących papierosy częściej rodzą się z wadami. Może mieć tak że problemy ze zdrowiem. Poprzez wypalanie dużej ilości papierosów, palacz skraca sobie życie nawet o kilka lat. A każdy papieros skraca życie o 4,5 min.

8

9

10

11 Jak odmawiać papierosy ? Wiele osób chce abyśmy w towarzystwie zapalili razem z innymi osobami papierosy mimo tego że nie chcemy. Lecz wiele osób nie umie odmówić, ponieważ boi się reakcji osoby towarzyszącej gdyż może ją wyśmiać. Sporo osób zaczyna palić w wieku gimnazjalnym, gdyż zaspakajają oni swój stres a czasem nawet palą, ponieważ czują się fajni. Mając do czynienia z palącym towarzystwem powinniśmy innym,a przede wszystkim sobie odmawiać. Powinniśmy powiedzieć w takiej sytuacji ‘’Nie, dziękuje nie palę ‘’. W tym czasie oddalamy się od nałogu i nie mamy do czynienia ze strachem wiążącym się przez papierosy.


Pobierz ppt "Jakie są skutki palenia tytoniu ?. Co to jest tytoń ? Tytoń jest tworzony z liści tytoniu. Można je używać w formie pestycydów, jako lekarstwa lub najczęściej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google