Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Piątnicy i okolicy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Piątnicy i okolicy"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Piątnicy i okolicy
Wykonała: Magdalena Mierzejewska

2 Fort I To najlepiej zachowany i najbardziej rozwinięty przyczółek mostowy na Narwi, gdzie 3 forty połączone są Forty w Piątnicy – trzy potężne forty  połączone systemem potężnych wałów i fos są fragmentem XIX wiecznej umocnień Twierdzy podziemnymi korytarzami. Mówi się też o niezbadanym dotychczas tunelu biegnącym pod rzeką Narwią i łączącym forty z klasztorem ojców kapucynów. W czasach stalinowskich Łomżyńskie było rejonem o najsilniej rozwiniętej partyzantce antykomunistycznej. Złapanych przez UB partyzantów mordowano, zaś miejsca pochówku zmarłych są nieznane. Część podziemnych chodników fortów została zamurowana przez UB i niewykluczone, że do dziś spoczywają tam szczątki ofiar stalinowskiego reżimu. Forty były głównym punktem oporu polskich wojsk podczas bitwy pod łomżą będącej jedną z bitew kampani wrześniowej 1939

3 Gmina w Piątnicy Gmina Piątnica (województwo podlaskie) wchodzi w skład powiatu łomżyńskiego. Obejmuje obszar blisko 219 km2 i składa się z 44 wsi. Liczy mieszkańców. Jest to gmina wiejska o charakterze rolniczym, z cechami gminy podmiejskiej, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo z miastem Łomżą. Na terenie gminy działa około 300 podmiotów gospodarczych, z których największym jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, zajmująca jedno z czołowych miejsc wśród najlepszych zakładów przemysłu mleczarskiego w kraju.  Gmina została w całości stelefonizowana i w 90% wyposażona w sieć wodociągową.  Teren gminy przecinają dwie drogi krajowe Warszawa-Augustów i Łomża-Jeżewo (do Białegostoku) oraz dość dobrze rozwinięta sieć dróg asfaltowych.

4 Plebani w Piątnicy Plebania wzniesiona w 1880 roku, w stylu późno klasycystycznym, odbudowana po zniszczeniach w latach ; odremontowana na początku XXI wieku.  Budowla murowana z cegły, tynkowana, na ceglanym fundamencie, jednokondygnacyjna z użytkowym poddaszem. Rzut na planie prostokąta, z gankiem w elewacji frontowej. Dach dwuspadowy z trójkątnie zwieńczonymi wstawkami z każdej strony.

5 Kościół w Piątnicy Historia Piątnicy sięga przynajmniej końca XIV wieku, kiedy wybudowano tu pierwszy drewniany kościół. W 1407 roku erygowano tu parafię pw. Przemienienia Pańskiego.

6 Cmentarz Cmentarz założony w początku XIX wieku. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z roku 1938 r. i znajduje się w północno-zachodniej części cmentarza. Założenie na planie wielokąta z rzędowym układem grobów na linii wschód-zachód. Kwatery oddzielone wąskimi alejkami prostopadłymi do alei prowadzącej od bramy. Wzdłuż muru od strony wschodniej i północnej nasadzenia lipowe.

7 Pomnik 33 pułku piechoty Pomnik Żołnierzom 33 Pułku Piechoty w Piątnicy Podpis na pomniku: Żołnierzom 33 pp. poległym w obronie Ziemi Łomżyńskiej we wrześniu 1939 r. Żołnierze Garnizonu Łomża, wrzesień 1961 r.

8 Kościół w Dobrzyjałowie
. Kościół wzniesiony w 1860 roku, poważnie uszkodzony podczas I wojny światowej, odbudowany w 1924 r. rozbudowany i przebudowany w latach 90-tych XX wieku. Budowla murowana z cegły, otynkowana, na fundamencie kamienno-ceglanym, nawa główna na planie prostokąta, z półokrągła absydą od strony wschodniej i dwiema dobudowanymi nawami bocznymi. Dach dwuspadowy, obecnie nakryty blachą ocynkowaną, pomalowaną farbą olejną; nad absydą zwieńczony sygnaturką, nad wejściem wieżą.

9 Dziękuję za uwagę. Wykonała Magda Mierzejewska Źródła: google.pl


Pobierz ppt "Zabytki Piątnicy i okolicy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google