Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Większość ludzi zapomina, że wygląd, samopoczucie i zdrowie zależy od codziennej diety. Niewłaściwa dieta jest przyczyną nadwagi i otyłości powodującej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Większość ludzi zapomina, że wygląd, samopoczucie i zdrowie zależy od codziennej diety. Niewłaściwa dieta jest przyczyną nadwagi i otyłości powodującej."— Zapis prezentacji:

1

2 Większość ludzi zapomina, że wygląd, samopoczucie i zdrowie zależy od codziennej diety. Niewłaściwa dieta jest przyczyną nadwagi i otyłości powodującej nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Nadwagę często osiągamy poprzez siedzący tryb życia, brak ruchu oraz złe odżywianie. Wzrost liczby dzieci z nadwagą to bardzo niebezpieczne zjawisko. Większość z nich zamiast uprawiać aktywny wypoczynek, spędza wiele godzin przed telewizorem czy komputerem. Walcząc z nadwagą młodzież często stosuje diety wyniszczające organizm, nie doceniając sportu i aktywności fizycznej.

3

4 Nadwaga i otyłość są w wielu krajach najczęstszym, związanym z odżywianiem, problemem zdrowotnym. Rzeczywista masa ciała jest obecnie najczęściej mierzona za pomocą wskaźnika BMI:

5 WYKRES BMI :

6

7 CHOROBY SPOWODOWANE OTYŁOŚCIĄ:
Otyłość prowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowalności na: cukrzycę typu II, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, nowotworów, chorób dróg żółciowych, marskości wątroby, zapalenia trzustki, zespołu bezdechów, kamicy dróg moczowych, zaburzeń płodności, choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn dolnych kręgosłupa, żylaki, obniżona sprawność ruchowa, grzybica, wypryski, czyraki. Wielu specjalistów uważa otyłość za chorobę przewlekłą, wymagającą długotrwałego leczenia (czasem z użyciem leków), zmiany stylu życia oraz stosowania terapii alternatywnej.

8 PROMOCJA ZDROWIA Promocja zdrowia to proces umożliwiający jednostkom i grupom społecznym zwiększenie kontroli nad uwarunkowaniami zdrowia w celu poprawy ich stanu zdrowia oraz sprzyjający rozwijaniu zdrowego stylu życia, a także kształtowaniu innych środowiskowych i osobniczych czynników prowadzących do zdrowia.

9

10 Ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, lecz żaden lek nie jest w stanie zastąpić ruchu.
Zatem ruch oraz aktywność fizyczna są sprawą priorytetową. Są jakby fundamentem i podstawą zdrowia, najważniejszym elementem strategii w jego promocji.

11 Systematyczna aktywność ruchowa zapewnia:
prawidłowy rozwój fizyczny, pozytywnie wpływa na kształtowanie takich cech, jak: wytrwałość w pokonywaniu przeszkód, samodzielność, zdolność współpracy z rówieśnikami.

12 Na zainteresowanie aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży bardzo duży wpływ mają rodzice. Szczególnie wartościowe jest rodzinne, wspólne z dziećmi, uprawianie różnych form ruchu, co pozwala kształtować prozdrowotne nawyki. Ważne jest, aby dzieci i młodzież traktowały aktywność fizyczną jako przyjemność i nawyk, a nie uciążliwy obowiązek. Ważną natomiast rolą rodziców i szkoły jest zachęcanie młodego pokolenia do aktywności.

13 Korzyści jakie płyną ze zwiększonej aktywności ruchowej to m.in.:
szybsza utrata masy ciała, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej bez utraty tkanki mięśniowej, zwiększenie wydolności organizmu, poprawa samopoczucia oraz wzrost energii życiowej, zmniejszenie napięcia i stresu, poprawa ogólnego stanu zdrowia, obniżenie ciśnienia tętniczego, obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu oraz co najważniejsze „złego” cholesterolu LDL we krwi.

14 Reasumując zatem: stała, systematyczna i optymalna aktywność ruchowa, stanowi warunek ciągłego podnoszenia na wyższy poziom nie tylko sprawności fizycznej, ale przede wszystkim walorów zdrowotnych naszego organizmu.

15 Dziękuję za uwagę! Autor: Paulina Stangel Kl. ITb


Pobierz ppt "Większość ludzi zapomina, że wygląd, samopoczucie i zdrowie zależy od codziennej diety. Niewłaściwa dieta jest przyczyną nadwagi i otyłości powodującej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google