Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIATOWE CIEKAWOSTKI NA WIELKANOC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIATOWE CIEKAWOSTKI NA WIELKANOC."— Zapis prezentacji:

1 ŚWIATOWE CIEKAWOSTKI NA WIELKANOC

2 Uwaga! Łap jajo! Zaskakujące?
Ksiądz rzuca ugotowane jajko uczestnikowi chóru, a ten podaje je dalej. Wygrywa ten, kto akurat trzymał jajko, gdy wybiła godzina 12 w południe! Zaskakujące? To jeden ze zwyczajów, które praktykowano podczas obchodów świąt wielkanocnych w średniowieczu.

3 Toczenie pisanek…

4 Co roku w Wielkanoc na trawniku przed siedzibą prezydenta USA odbywają się zawody w toczeniu pisanek. Biorą w niej udział tylko dzieci. Tradycja ta ma już 135 lat.

5 Stukanie się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania najbardziej chyba lubią Bułgarzy. Dlaczego? Rodziny przygotowują nawet do 100 pisanek. Stukają się nimi jeszcze 40 dni po Wielkanocy. Jajka, które zwyciężyły potyczki, mają przynieść domownikom zdrowie. Przechowuje się je przez cały rok.

6 Najsłynniejsze i najcenniejsze pisanki na świecie stworzył rosyjski jubiler Peter Carl Fabergé na dworze cara Aleksandra II. Wykonane są ze złota, zdobione drogimi kamieniami. Pierwsze jajko powstało w 1884 r. na polecenie cara jako prezent dla carycy. Drogocenne pisanki szybko stały się szalenie modnym podarkiem.

7 Czekoladowe święta Największa pisanka z czekolady miała 8,5 metra wysokości. Została zapisana w Księdze rekordów Guinnessa. Zrobili ją argentyńscy cukiernicy w kwietniu 2012 r.

8 Dlaczego Wielkanoc kojarzy się z królikami i zajączkami?
Zwyczaj ten pochodzi z dawnej germańskiej tradycji. Zające i króliki były symbolem wiosny i nowego życia.

9 Mega królik! Największe króliki osiągają nawet 1,2 metra długości. Ważą do 20 kg! Należą do rasy continental giant.

10 Konkurs na najwyższą palmę wielkanocną od ponad 50 lat
odbywa się w Lipnicy Murowanej. W Niedzielę Palmową, palmy powstają ogromne. Podstawowy warunek: palmę trzeba unieść siłą ludzkich rąk. Od 2010 r. niepokonanym twórcą megapalmy jest pan Zbigniew Urbański. Skonstruował palmę mającą 36,04 metrów długości. Czy w tym roku, ktoś zbuduje większą palmę?

11 W Wielką Niedzielę w Nowym Jorku na Piątej Alei…

12 …można spotkać tłumy przebierańców
…można spotkać tłumy przebierańców. Na głowach noszą ogromne i niezwykłe kapelusze.

13 A na dalekim Pacyfiku jest wyspa
Rapa Nui zwana też Wyspą Wielkanocną. Wyspa ta została odkryta 5 kwietnia 1772 r. przez holenderskiego podróżnika Jacoba Roggeveena. Stało się to akurat w Niedzielę Wielkanocną.

14 Wyspa Wielkanocna jest wyjątkowa i tajemnicza.
Postawiono na niej ponad 600 wielkich kamiennych posągów moai.

15 Naukowcy do dziś zachodzą w głowę, jak tysiąc lat temu ludzie bez nowoczesnych dźwigów stawiali figury ważące nawet 75 ton!

16 Hurra! Już można rozpocząć święta!
Z udawanym smutkiem Hiszpanie żegnają Wielki Post. Z tej okazji przygotowują pogrzeb wielkiej papierowej sardynki.„Kondukt żałobny” prowadzi prosto do morza, do którego wrzuca się papierową sardynkę. Hurra! Już można rozpocząć święta!

17 WESOŁYCH ŚWIĄT www. ngodkrywca.pl


Pobierz ppt "ŚWIATOWE CIEKAWOSTKI NA WIELKANOC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google