Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karol Wilim Patryk Bombik Kamil Wawoczny Mateusz Grzegórzek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karol Wilim Patryk Bombik Kamil Wawoczny Mateusz Grzegórzek"— Zapis prezentacji:

1 Karol Wilim Patryk Bombik Kamil Wawoczny Mateusz Grzegórzek
Krzysztof Koch

2 Co to jest hałas? Hałas – dźwięki zazwyczaj o nadmiernym natężeniu (zbyt głośne) w danym miejscu i czasie, odbierane jako: "bezcelowe, następnie uciążliwe, przykre, dokuczliwe, wreszcie szkodliwe”. Reakcja na hałas w dużym stopniu zdeterminowana jest nastawieniem psychicznym.

3 Czy hałas szkodzi? Hałas może być szkodliwy dla zdrowia człowieka, ponieważ jego zbyt duże natężenie może prowadzić do uszkodzenia narządu słuchu.

4 Jednostka natężenia dźwięku.
Jednostką natężenia dźwięku są decybele. Za ich pomocą można wyrazić szkodliwość hałasu. Na przykład dźwięki o  natężeniu poniżej 35 dB nie wpływają na zdrowie, ale mogą być denerwujące. Bell pochodzi od nazwiska Alexandra Grahama Bella, który wynalazł telefon.

5

6 Rodzaje hałasu. Rodzaje hałasu to przeważnie: huki, stuki, krzyki, trzaski głośne rozmowy itp.

7 Na co wpływa hałas? • Hałas wpływa na:
• obniżenie sprawności i chęci działania, • komunikowanie się, • obniżanie sprawności nauczania, • kłótnie między ludźmi.

8 Negatywne działania hałasu.
Badania wykazały, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia i w 30 przypadkach na 100 skraca życie mieszkańców dużych miast nawet o 8-12 lat. Nagły, krótkotrwały hałas może (głównie u dzieci) powodować zaburzenia widzenia, jąkanie się, a nawet padaczkę.

9 Choroby związane z hałasem.
Nerwowość Bóle głowy Podwyższone ciśnienie krwi Zaburzenia krążenia Choroby serca Rozdrażnienie Zaburzenia trawienia Choroby żołądka Obniżenie zdolności koncentracji Bezsenność Choroby związane z hałasem.

10 Jak się bronić przed hałasem?
Hałas podczas przerw lekcyjnych możemy zwalczyć tylko kulturalnym zachowaniem.

11 Jak bronić się przed hałasem c.d.
Przed hałasem możemy bronić się także zatyczkami do uszu i nausznikami ochronnymi. Hałas wyciszamy za pomocą mat akustycznych (np. w studiach nagraniowych.

12 Jeszcze o obronie przed hałasem.
Dobrą obroną przed hałasem z autostrad i dróg są ekrany akustyczne pokryte dodadkowo roślinnością.

13 Kto jest najbardziej narażony na hałas?
Według danych Ministerstwa Środowiska aż 40% mieszkańców dużych miast (od 200 tys.) jest narażonych na hałas. W miastach od 50 do 200 tys. Największa liczba osób zagrożonych pracuje na obszarze Górnego Śląska (11,3%).

14 Ciekawostki W średniowieczu Anglicy zakazywali bicia żon o pewnych porach dnia i nocy wyłącznie dlatego, aby ich krzyki nie przeszkadzały sąsiadom. W starożytnych Chinach hałas stosowany był jako wyjątkowo ciężka tortura.

15 DB (decybele) Szkodliwość przyczyny powodują Poniżej 35 Od 35 do 70
Nie są szkodliwe dla zdrowia szum wody, brzęk przekładanych naczyń lub narzędzi pracy wymagającej skupienia np. projektowaniu, pisaniu itp. Od 35 do 70 wywierają ujemny wpływ na układ nerwowy człowieka Odkurzacze pralka sprzęty domowe, komputer Pociąga to za sobą zmęczenie i spadek wydajności pracy Od 70 do 85 mogą powodować zmniejszenie wydajności Ruch drogowy i auta ciężarowe trwałe osłabienie słuchu, bóle głowy i ujemny wpływ na ustrój nerwowy człowieka. Od 85 do 130 Powodują liczne uszkodzenia słuchu i różne Roboty drogowe, orkiestra, dyskoteka uszkodzenia słuchu, uniemożliwiają mowy nawet z odległości 0,5m Powyżej 150 już po 5 minutach całkowicie paraliżują działanie organizmu Bardzo głośna muzyka rockowa, samolot Uniemożliwiają wykonywanie skoordynowanych ruchów kończyn

16

17 Od 85 do 130 DB

18

19 Od 95 do 110 DB

20

21 Powyżej 150 DB


Pobierz ppt "Karol Wilim Patryk Bombik Kamil Wawoczny Mateusz Grzegórzek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google