Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„CZERP Z TRADYCJI, ŻYJ DLA PRZYSZŁOŚCI”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„CZERP Z TRADYCJI, ŻYJ DLA PRZYSZŁOŚCI”."— Zapis prezentacji:

1 „CZERP Z TRADYCJI, ŻYJ DLA PRZYSZŁOŚCI”

2 Sandomierz – miasto przyszłości i lepszych perspektyw

3 Trasy ścieżek rowerowych

4 Pierwsza trasa Sandomierz – winnica przy kościele św. Jakuba
Sandomierz – Zamek królewski Sandomierz – Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Sandomierz – Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – pokazy Sandomierz – Galeria autorska – Cezary Łutowicz – krzemień pasiasty Sandomierz – Galeria etnograficzna „Zapole” – Irena Godyń

5 Sandomierz – winnica przy Kościele św. Jakuba

6 Pierwsza trasa rozpoczyna się w winnicy przy kościele św
Pierwsza trasa rozpoczyna się w winnicy przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Aby przybliżyć nieco ten obiekt postanowiłyśmy przeprowadzić wywiad z podziwianym, szanowanym i uwielbianym przez wiernych Dominikaninem. A mianowicie mowa o ojcu Tytusie Piłacie.

7 Wywiad z ojcem Tytusem Iza, Justyna: Szczęść Boże.
Ojciec Tytus: Szczęść Boże. I.J. Przyszłyśmy do Ojca w spawie, o której rozmawialiśmy trzy dni temu. A mianowicie chciałyśmy dowiedzieć się czegoś o Dominikaninach, a w szczególności o winnicy. O.T. Zatem śmiało pytajcie. Jestem otwarty na Wasze wszelkie pytania  I.J. Może zacznijmy od tego, kiedy przybyli do Sandomierza dominikanie? O.T. Było to bardzo dawno temu. Jeśli mnie pamięć nie myli to był to 1226 rok. I.J. A dlaczego osiedlili się właśnie tutaj? O.T. Bowiem Sandomierz był zupełnie innym miastem niż teraz. W dzisiejszych czasach jest to jedynie małe miasteczku w południowo-wschodniej Polsce. Jednak kiedyś było zupełnie inaczej. Sandomierz był znaczącym się miastem, przez które przebiegał główny szlak kupiecki. Poza tym panował tu doskonały klimat, który sprzyjał rozkwitowi winogron. I.J. Winogrona? A po co ojcom dominikanom te właśnie owoce? O.T. Niegdyś, przed laty wino mszalne nie było sprowadzane jak współcześnie. Nikt nawet o tym nie pomyślał. Dlatego tak bardzo popularne były winnice, zwłaszcza przy zakonach, klasztorach czy kościołach. Dlatego winnica została założona także i tu. Miało to miejsce dwanaście lat po przybyciu zakonników do Sandomierza, a mianowicie w 1238 roku. Znajdowała się ona na wzgórzach, zaraz przy klasztorze.

8 I.J. Dzięki ojcu wiele zaczyna nam się wyjaśniać  A co może ojciec powiedzieć o dzisiejszym stanie winnicy? O.T. Została ona ponownie założona 2,5 roku temu, w miejscu, gdzie najprawdopodobniej mogła być pierwotna winnica. Na razie znajduje się ona w fazie założycielsko-badawczej. Lecz z całą pewnością w bardzo nieodległej przyszłości będzie ona dostępna dla turystów. Opiekę nad nią sprawuje pan doktor Suszyn z PWSZ. Jest on specjalistą i głównym koordynatorem. I.J. Czy obecnie uprawia się jakieś specjalne gatunki winogron? O.T. Owszem. Winnica charakteryzuje się różnego rodzaju szczepami winnymi. Zarówno krajowymi jak i sprowadzanymi zza granicy. I.J. Wspominał Ojciec o możliwości udostępnienia winnicy turystom. Kiedy i na jakiej zasadzie będzie to możliwe? O.T. Mogę stwierdzić, że już niedługo. Winnica będzie dostępna zarówno dla grup wycieczkowych, jak i poszczególnych osób. Będą mogli oni poznać historię dominikanów na ziemi sandomierskiej oraz historię powstania winnicy. Dorośli również będą mogli zdegustować wyrabiane przez nas wino. I.J. Dziękujemy bardzo za rozmowę i poświęcony czas. Bardzo nam Ojciec pomógł, wyjaśniając wiele kwestii. O.T. Również dziękuję. Mam nadzieję, ze moje słowa okazały się pomocne. Szczęść Boże.

9 2. Zamek królewski w Sandomierzu
Kolejnym miejscem na trasie będzie zamek królewski w Sandomierzu. Jest to  budowla wzniesiona na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza Wielkiego, rozbudowana w XVI wieku. W wewnątrz zamku znajduje się muzeum okręgowe, które jest dostępne dla turystów i mieszkańców naszego miasta.

10 3. Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu
Kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w połowie. XV w. Wyposażenie wnętrza późnobarokowe i rokokowe

11 4. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
Bractwo rycerskie działające w Sandomierzu od 1994r. pod opieką Kasztelana- Sędziego Karola Burego. Zajmujemy się rekonstrukcją i bierzemy udział w widowiskach historycznych od czasów Mieszka I do XIX wieku.

12 5. Galeria autorska – Cezary Łutowicz – krzemień pasiasty
Właściciel Galerii CEZARY ŁUTOWICZ pierwszy wprowadził krzemień pasiasty do biżuterii w 1972 roku. Krzemień pasiasty występuje w jednym miejscu na ziemi w Ziemi Sandomierskiej. Galeria-Pracownia jest jedynym miejscem w Polsce gdzie można obserwować powstanie biżuterii w czasie rzeczywistym.

13 6. Galeria etnograficzna „Zapole” – Irena Godyń
Galeria Etnograficzna Zapole prezentuje autentyczne wyroby sztuki i rękodzieła z terenu Ziemi Sandomierskiej. Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wybór ceramiki ludowej, plecionki z korzenia, wikliny i łyka oraz rzeźba i malarstwo.

14 Druga trasa: 1. Sandomierz-Bulwar Piłsudskiego (przy wypożyczalni)
2. Złota-Gospodarstwo ogrodnicze "Winnica Sandomierska" 3. Samborzec-Naturalny sok jabłkowy-Maciej Osowski, Tłocznia soków SAM-RAY 4. Koprzywnica-chleb koprzywnicki 5. Zawidza-Wędzony karp-Henryk Dziuba, Gospodarstwo rybackie w Zawidzy 6. Osiek-chleb osiecki-Witold Nasternak P.P.H.U.

15 Bulwar Piłsudskiego Na terenie Bulwaru znajdują się m.in.: nowoczesna przystań dla sprzętu pływającego, którą tworzą zacumowane do brzegu - modułowe pomosty pływające, informacyjno-rekreacyjny Budynek Sportów Wodnych wraz z tarasem, doskonale wyposażony plac zabaw dla dzieci oraz scena plenerowa - miejsce imprez kulturalnych. Wzdłuż brzegu Wisły powstała również wspaniała promenada, która zapewne stanie się ulubionym miejscem spacerowym dla mieszkańców tysiącletniego grodu oraz turystów odwiedzających Sandomierz.

16 Złota-Gospodarstwo ogrodnicze "Winnica Sandomierska"
"Winnica Sandomierska" ulokowana została ok. 7 km od Sandomierza w malowniczej dolinie rzeki Opatówki. Właściciele - Marceli oraz Monika, kontynuują rodzinne tradycje winiarskie - już w 1937 roku 3 ha winnice prowadził pradziadek obecnego właściciela Marceli Borkowski.

17 Naturalny sok jabłkowy-Maciej Osowski, Tłocznia soków SAM-RAY
Sok jest wyciskany metodą na zimno. Natychmiast po wytłoczeniu poddawany jest łagodnej pasteryzacji – aby zachował najcenniejsze witaminy i   minerały. Do produkcji soku wykorzystywane są wyłącznie owoce wyprodukowane na terenie Sandomierza i okolic.

18 Koprzywnica-chleb koprzywnicki
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy od 1949 roku kultywuje wypiek wyśmienitego chleba. Tradycje wypieku chleba przetrwały do dziś, a metoda jego produkcji jest taka sama jak dawniej. Chleb wypieka się w tradycyjnym piecu chlebowym wykonanym z cegły i opalanym drewnem lub węglem, a przygotowanie ciasta odbywa się tradycyjną metodą, na naturalnym zakwasie bez dodatków i konserwantów.

19 Wędzony karp-Henryk Dziuba, Gospodarstwo rybackie w Zawidzy
100 hektarowe gospodarstwo rybackie zaprasza wędkarzy i amatorów, na wędkowanie dla relaksu w zbiornikach wodnych o łącznej pow. 4ha. Po środku jednego ze zbiorników znajduje się niewielka wysepka, na którą można przejść drewnianym pomostem i podziwiać przebywające na niej kury i kaczki. To miejsce, to raj zarówno dla wędkarzy, jak i smakoszy ryb.

20 Trzecia trasa 1. Sandomierz-Bulwar Piłsudskiego 2. Tarnobrzeg-kościół i klasztor Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej, zespół pałacowy Tarnowskich 3. Baranów Sandomierski-zamek Lubomirskich, nazywany "Małym Wawelem", kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, dawny ośrodek kalwiński

21 Tarnobrzeg Kościół i klasztor Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej Zabytkowy, barokowy kościół oraz przylegający do niego zespół dominikańskich budynków klasztornych w Tarnobrzegu. Kościół jest główną siedzibą katolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynki klasztorne są siedzibą męskiego konwentu Zakonu Kaznodziejskiego.

22 Zespół pałacowy Tarnowskich
XV-wieczny zespół zamkowy głównej linii rodziny magnackiej Tarnowskich. Od 2011 roku zamek jest główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega; dotychczasowa siedziba muzeum została natomiast przekształcona w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego (będące jego oddziałem).

23 Trasa czwarta: 1. Sandomierz-Bulwar Piłsudskiego 2. Dwikozy-pomnik powstańców styczniowych Zawichost-w XVIII-wiecznym kościele podziemne fragmenty romańskiego kościoła NMP z XI w., wczesnogotycka świątynia św. Jana Chrzciciela z XIII w., zabytkowy wodowskaz z 1838 r., podwodne ruiny zamku 4. Trójca-kościół z romańskimi wątkami na dawnym grodzisku

24 Kościół św. Jana Chrzciciela
Zawichost Kościół św. Jana Chrzciciela Wczesnogotycki zespół klasztoru Franciszkanów (XIII w., wielokrotnie odbudowywany i rozbudowywany), kościół św. Jana Chrzciciela.

25 Trójca Kościół z romańskimi wątkami na dawnym grodzisku
Pierwsza na terenie miejscowości  świątynia nosząca wezwanie Świętej Trójcy, jak podają różne źródła, powstała  w XI bądź XII w. Nie jest znana dokładna data jej powstania, nie ma też informacji o fundatorze świątyni, przyjąć jednak można, że kościół ten podobnie jak te w pobliskim Zawichoście, był fundacją książęcą. W kościele podziwiać można znajdujący się w ołtarzu głównym obraz Świętej Trójcy, którego autorem jest Franciszek Smuglewicz. Chór muzyczny pochodzi z 1792 r.

26 Wykonały: Justyna Słabiak i Izabela Kos


Pobierz ppt "„CZERP Z TRADYCJI, ŻYJ DLA PRZYSZŁOŚCI”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google