Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sandomierz – miasto przyszłości i lepszych perspektyw.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sandomierz – miasto przyszłości i lepszych perspektyw."— Zapis prezentacji:

1

2 Sandomierz – miasto przyszłości i lepszych perspektyw

3

4 1.Sandomierz – winnica przy kościele św. Jakuba 2.Sandomierz – Zamek królewski 3.Sandomierz – Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 4.Sandomierz – Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej – pokazy 5.Sandomierz – Galeria autorska – Cezary Łutowicz – krzemień pasiasty 6.Sandomierz – Galeria etnograficzna „Zapole” – Irena Godyń

5 1.Sandomierz – winnica przy Kościele św. Jakuba

6 Pierwsza trasa rozpoczyna się w winnicy przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu. Aby przybliżyć nieco ten obiekt postanowiłyśmy przeprowadzić wywiad z podziwianym, szanowanym i uwielbianym przez wiernych Dominikaninem. A mianowicie mowa o ojcu Tytusie Piłacie.

7 Iza, Justyna: Szczęść Boże. Ojciec Tytus: Szczęść Boże. I.J. Przyszłyśmy do Ojca w spawie, o której rozmawialiśmy trzy dni temu. A mianowicie chciałyśmy dowiedzieć się czegoś o Dominikaninach, a w szczególności o winnicy. O.T. Zatem śmiało pytajcie. Jestem otwarty na Wasze wszelkie pytania I.J. Może zacznijmy od tego, kiedy przybyli do Sandomierza dominikanie? O.T. Było to bardzo dawno temu. Jeśli mnie pamięć nie myli to był to 1226 rok. I.J. A dlaczego osiedlili się właśnie tutaj? O.T. Bowiem Sandomierz był zupełnie innym miastem niż teraz. W dzisiejszych czasach jest to jedynie małe miasteczku w południowo-wschodniej Polsce. Jednak kiedyś było zupełnie inaczej. Sandomierz był znaczącym się miastem, przez które przebiegał główny szlak kupiecki. Poza tym panował tu doskonały klimat, który sprzyjał rozkwitowi winogron. I.J. Winogrona? A po co ojcom dominikanom te właśnie owoce? O.T. Niegdyś, przed laty wino mszalne nie było sprowadzane jak współcześnie. Nikt nawet o tym nie pomyślał. Dlatego tak bardzo popularne były winnice, zwłaszcza przy zakonach, klasztorach czy kościołach. Dlatego winnica została założona także i tu. Miało to miejsce dwanaście lat po przybyciu zakonników do Sandomierza, a mianowicie w 1238 roku. Znajdowała się ona na wzgórzach, zaraz przy klasztorze.

8 I.J. Dzięki ojcu wiele zaczyna nam się wyjaśniać A co może ojciec powiedzieć o dzisiejszym stanie winnicy? O.T. Została ona ponownie założona 2,5 roku temu, w miejscu, gdzie najprawdopodobniej mogła być pierwotna winnica. Na razie znajduje się ona w fazie założycielsko-badawczej. Lecz z całą pewnością w bardzo nieodległej przyszłości będzie ona dostępna dla turystów. Opiekę nad nią sprawuje pan doktor Suszyn z PWSZ. Jest on specjalistą i głównym koordynatorem. I.J. Czy obecnie uprawia się jakieś specjalne gatunki winogron? O.T. Owszem. Winnica charakteryzuje się różnego rodzaju szczepami winnymi. Zarówno krajowymi jak i sprowadzanymi zza granicy. I.J. Wspominał Ojciec o możliwości udostępnienia winnicy turystom. Kiedy i na jakiej zasadzie będzie to możliwe? O.T. Mogę stwierdzić, że już niedługo. Winnica będzie dostępna zarówno dla grup wycieczkowych, jak i poszczególnych osób. Będą mogli oni poznać historię dominikanów na ziemi sandomierskiej oraz historię powstania winnicy. Dorośli również będą mogli zdegustować wyrabiane przez nas wino. I.J. Dziękujemy bardzo za rozmowę i poświęcony czas. Bardzo nam Ojciec pomógł, wyjaśniając wiele kwestii. O.T. Również dziękuję. Mam nadzieję, ze moje słowa okazały się pomocne. Szczęść Boże.

9 Kolejnym miejscem na trasie będzie zamek królewski w Sandomierzu. Jest to budowla wzniesiona na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza Wielkiego, rozbudowana w XVI wieku. W wewnątrz zamku znajduje się muzeum okręgowe, które jest dostępne dla turystów i mieszkańców naszego miasta.

10 Kościół gotycki wzniesiony ok. 1360, rozbudowany w połowie. XV w. Wyposażenie wnętrza późnobarokowe i rokokowe

11 Bractwo rycerskie działające w Sandomierzu od 1994r. pod opieką Kasztelana- Sędziego Karola Burego. Zajmujemy się rekonstrukcją i bierzemy udział w widowiskach historycznych od czasów Mieszka I do XIX wieku.

12 Właściciel Galerii CEZARY ŁUTOWICZ pierwszy wprowadził krzemień pasiasty do biżuterii w 1972 roku. Krzemień pasiasty występuje w jednym miejscu na ziemi w Ziemi Sandomierskiej. Galeria-Pracownia jest jedynym miejscem w Polsce gdzie można obserwować powstanie biżuterii w czasie rzeczywistym.

13 6. Galeria etnograficzna „Zapole” – Irena Godyń Galeria Etnograficzna Zapole prezentuje autentyczne wyroby sztuki i rękodzieła z terenu Ziemi Sandomierskiej. Na szczególną uwagę zasługuje szeroki wybór ceramiki ludowej, plecionki z korzenia, wikliny i łyka oraz rzeźba i malarstwo.

14 1. Sandomierz-Bulwar Piłsudskiego (przy wypożyczalni) 2. Złota-Gospodarstwo ogrodnicze "Winnica Sandomierska" 3. Samborzec-Naturalny sok jabłkowy-Maciej Osowski, Tłocznia soków SAM-RAY 4. Koprzywnica-chleb koprzywnicki 5. Zawidza-Wędzony karp-Henryk Dziuba, Gospodarstwo rybackie w Zawidzy 6. Osiek-chleb osiecki-Witold Nasternak P.P.H.U. Druga trasa:

15 Bulwar Piłsudskiego Na terenie Bulwaru znajdują się m.in.: nowoczesna przystań dla sprzętu pływającego, którą tworzą zacumowane do brzegu - modułowe pomosty pływające, informacyjno-rekreacyjny Budynek Sportów Wodnych wraz z tarasem, doskonale wyposażony plac zabaw dla dzieci oraz scena plenerowa - miejsce imprez kulturalnych. Wzdłuż brzegu Wisły powstała również wspaniała promenada, która zapewne stanie się ulubionym miejscem spacerowym dla mieszkańców tysiącletniego grodu oraz turystów odwiedzających Sandomierz.

16 Złota-Gospodarstwo ogrodnicze "Winnica Sandomierska" "Winnica Sandomierska" ulokowana została ok. 7 km od Sandomierza w malowniczej dolinie rzeki Opatówki. Właściciele - Marceli oraz Monika, kontynuują rodzinne tradycje winiarskie - już w 1937 roku 3 ha winnice prowadził pradziadek obecnego właściciela Marceli Borkowski.

17 Naturalny sok jabłkowy-Maciej Osowski, Tłocznia soków SAM- RAY Sok jest wyciskany metodą na zimno. Natychmiast po wytłoczeniu poddawany jest łagodnej pasteryzacji – aby zachował najcenniejsze witaminy i minerały. Do produkcji soku wykorzystywane są wyłącznie owoce wyprodukowane na terenie Sandomierza i okolic.

18 Koprzywnica-chleb koprzywnicki Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Koprzywnicy od 1949 roku kultywuje wypiek wyśmienitego chleba. Tradycje wypieku chleba przetrwały do dziś, a metoda jego produkcji jest taka sama jak dawniej. Chleb wypieka się w tradycyjnym piecu chlebowym wykonanym z cegły i opalanym drewnem lub węglem, a przygotowanie ciasta odbywa się tradycyjną metodą, na naturalnym zakwasie bez dodatków i konserwantów.

19 Wędzony karp-Henryk Dziuba, Gospodarstwo rybackie w Zawidzy 100 hektarowe gospodarstwo rybackie zaprasza wędkarzy i amatorów, na wędkowanie dla relaksu w zbiornikach wodnych o łącznej pow. 4ha. Po środku jednego ze zbiorników znajduje się niewielka wysepka, na którą można przejść drewnianym pomostem i podziwiać przebywające na niej kury i kaczki. To miejsce, to raj zarówno dla wędkarzy, jak i smakoszy ryb.

20 Trzecia trasa 1. Sandomierz-Bulwar Piłsudskiego 2. Tarnobrzeg-kościół i klasztor Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej, zespół pałacowy Tarnowskich 3. Baranów Sandomierski-zamek Lubomirskich, nazywany "Małym Wawelem", kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, dawny ośrodek kalwiński

21 Kościół i klasztor Dominikanów z cudownym obrazem Matki Boskiej Dzikowskiej Tarnobrzeg Zabytkowy, barokowy kościół oraz przylegający do niego zespół dominikańskich budynków klasztornych w Tarnobrzegu. Kościół jest główną siedzibą katolickiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budynki klasztorne są siedzibą męskiego konwentu Zakonu Kaznodziejskiego.

22 Zespół pałacowy Tarnowskich XV-wieczny zespół zamkowy głównej linii rodziny magnackiej Tarnowskich. Od 2011 roku zamek jest główną siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega; dotychczasowa siedziba muzeum została natomiast przekształcona w Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego (będące jego oddziałem).

23 Trasa czwarta: 1. Sandomierz-Bulwar Piłsudskiego 2. Dwikozy-pomnik powstańców styczniowych 1863-1864 3. Zawichost-w XVIII-wiecznym kościele podziemne fragmenty romańskiego kościoła NMP z XI w., wczesnogotycka świątynia św. Jana Chrzciciela z XIII w., zabytkowy wodowskaz z 1838 r., podwodne ruiny zamku 4. Trójca-kościół z romańskimi wątkami na dawnym grodzisku

24 Kościół św. Jana Chrzciciela Wczesnogotycki zespół klasztoru Franciszkanów (XIII w., wielokrotnie odbudowywany i rozbudowywany), kościół św. Jana Chrzciciela. Zawichost

25 Kościół z romańskimi wątkami na dawnym grodzisku Trójca Pierwsza na terenie miejscowości świątynia nosząca wezwanie Świętej Trójcy, jak podają różne źródła, powstała w XI bądź XII w. Nie jest znana dokładna data jej powstania, nie ma też informacji o fundatorze świątyni, przyjąć jednak można, że kościół ten podobnie jak te w pobliskim Zawichoście, był fundacją książęcą. W kościele podziwiać można znajdujący się w ołtarzu głównym obraz Świętej Trójcy, którego autorem jest Franciszek Smuglewicz. Chór muzyczny pochodzi z 1792 r.

26 Wykonały: Justyna Słabiak i Izabela Kos


Pobierz ppt "Sandomierz – miasto przyszłości i lepszych perspektyw."

Podobne prezentacje


Reklamy Google