Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LUZIK Wesołego Alleluja! ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 3/2015 Z okazji zbliżających.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LUZIK Wesołego Alleluja! ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 3/2015 Z okazji zbliżających."— Zapis prezentacji:

1 LUZIK Wesołego Alleluja! ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 3/2015 Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego optymizmu oraz samych sukcesów. redakcja gazetki „LUZIK”

2 W tym numerze: -Wielkanoc -wywiady z… -Sport. Bądź aktywna/y! -Egzamin już wkrótce! -katastrofa w … -newsy ze świata gwiazd -humor

3 Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu: Pascha, Wielki Dzień – najstarsze, najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.). W chrześcijaństwie wprawdzie każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania jest z nich najbardziej uroczysta. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Definicja Wielkanocy

4 USA Święta Wielkanocne w Stanach trwają tylko jeden dzień, w niedzielę. Nie maja także tradycji święconki ani dzielenia się jajkiem, ale wierzą, że jajko ugotowane w Wielki Piątek a zjedzone w Wielką Niedzielę przyniesie szczęście rodzinie. Popularnym zwyczajem, uwielbianym przez dzieci jest „szukanie skarbów” czy ukrytych czekoladowych jajek ukrytych w domu i ogrodzie, a także zawody w toczeniu jajek. Co kraj to obyczaj Anglia Anglicy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów. W Wielki Piątek królowa brytyjska obdarowuje ludzi specjalnie na tę okazję wybitymi monetami. W niedzielny poranek dzieci raczone są dużą ilością czekoladowych jajek, często z różnego rodzaju nadzieniem. Włochy Jako, że Włosi zwracają dużą uwagę na posiłki, świąteczny obiad obfituje w wymyślne dania z jagnięciny, baraniny, przystawki czy wielkanocną Colombę czyli placek, który po złożeniu przypomina lecącego ptaka. Symbolem świąt jest baranek, Włosi nie przywiązują wagi ani do ozdabiania jajek, ani święconki. Po niedzieli obfitującej w spotkania rodzinne i delektowanie się przysmakami, wyruszają za miasto na pikniki lub trochę dalsze podróże na południe kraju.

5 Czechy W piątek, zarówno w miastach jak i na wsi maluje się pisanki. Czesi kupują tego dnia także baranki z biszkoptowego ciasta, masowo wypiekane przez cukierników. Kolejne dni to czas zadumy nad magią świąt wielkiej nocy. Chrześcijanie, podobnie jak w Polsce modlą się w kościołach. Nasi najbliżsi sąsiedzi obchody świąt Wielkiej Nocy zaczynają w poniedziałek rano. Jest to dzień szczególnie lubiany przez młodzież, ponieważ w tym czasie kilkuosobowe grupki chłopców odwiedzają domy rówieśniczek i kiedy te obleją ich wodą - smagają je pomlazkami. Meksyk Święty Tydzień (Semana Santa) rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Meksykanie uczestniczą w procesji i święcą gałązki palm. Później zostają spalone i wykorzystane jako popiół do posypywania głów. W Wielki Piątek w wielu miasteczkach odgrywa się sceny męki i ukrzyżowania Jezusa. Meksykanie nie mają zwyczaju malowania i święcenia jaj. Coraz częściej jednak ich dzieci dostają wielkanocne zajączki z czekolady. Jest to wpływ amerykańskiej kultury. Niedziela Zmartwychwstania to huczne święto obchodzone do późnej nocy. Towarzyszą mu pokazy sztucznych ogni, zabawy w wesołym miasteczku oraz jedzenie tradycyjnych potraw z ulicznych budek. Poniedziałek wielkanocny rozpoczyna Semana Pascua, czyli Tydzień Paschalny. Semana Santa i Semana Pascua to łącznie dwa tygodnie wolne od pracy i szkoły.

6 Szwecja Szwedzi mają bardzo ciekawą i barwną Wielkanoc.Najważniejszym chyba zwyczajem są odwiedziny małych czarownic w domach: dzieci przebierają się za czarownice i chodzą po domach rozdając kartki świąteczne i Listy Wielkanocne. W zamian dostają drobne datki i słodycze.W niektórych domach przetrwał również zwyczaj chłostania domowników rózgą – to na pamiątkę biczowania Chrystusa.Szwedzki stół wielkanocny to głównie potrawy rybne i jaja. Stoły przyozdabia się gałązkami brzozy, na których wiesza się kolorowe piórka. Obok nich układa się pisanki – te oczywiście przygotowane są wcześniej przez członków rodziny za pomocą łupin cebuli, kłosów różnych zbóż i dębowych liści. Niemcy i Austria Święta w Niemczech to przede wszystkim symbol świątecznego zająca, który zostawia prezenty. Poszukiwanie ukrytych prezentów w postaci jajek, słodyczy i drobiazgów stanowi świetną zabawę, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ponadto przyjęło się dekorować domy w świąteczne drzewka, na których wiesza się kolorowe jajka. Mniej popularne, ale wciąż praktykowany jest zwyczaj palenia ognisk i zbierania się przy nich w celu pożegnania zimy a przywitania wiosny. W Austrii z kolei warto zwrócić uwagę na świąteczne menu. Tam na wielkanocnych stołach pojawiają się naleśniki, ciasteczka anyżowe oraz delikatna legumina z sosem truskawkowym. Źródło: Internet

7 Pisanki w koralikach Do zrobienia pisanek potrzebne będzie: kolorowe koraliki mocny klej Spos ó b wykonania: Ugotuj jajka na twardo. Jeśli chcesz całe jajko pokryć koralikami nie musisz używać barwnika do jajek. Nanieś klej na skorupkę, uważaj, by nie nanieść go za dużo. Za pomocą pęsety nakładaj koraliki. Warto wcześniej obmyślić sobie, jak ma wyglądać nasza koralikowa pisanka, by nie przyklejać ozd ó b chaotycznie. Przy nakładaniu koralik ó w możesz pom ó c sobie także wykałaczką. Pisanki z wł ó czki Do zrobienia pisanek potrzebne będzie: wydmuszki wełnę lub grubą nić klej, najlepiej w sprayu gazetę lub tekturę jako podkładkę Spos ó b wykonania: Jajko spryskaj klejem i zaczekaj chwilę, aż zacznie tężeć, następnie owijaj wydmuszkę r ó wnomiernie wełną. OZDOBY WIELKANOCNE Pisanki w kokardkach Najważniejszym elementem tych pisanek są tasiemki. Zadbaj, by były nietuzinkowe i bardzo ozdobne. Ugotowane na twardo jajko pomaluj barwnikiem do jajek. Na końcach jajek nanieś klej. Przymocuj tasiemkę z jednej strony, owiń nią jajko. Zr ó b tak raz jeszcze tak, aby jajko wyglądało jakby było podzielone na 4 części. Z tasiemki o innym kolorze zr ó b kokardę. Na węższej części jajka nanieś kroplę kleju i przymocuj tam kokardkę. Taka pisanka jest przykładem tego, że by zrobić własnoręcznie oryginalną wielkanocną dekorację, nie trzeba mieć nadzwyczajnych plastycznych zdolności i dużo czasu.

8 3 pytania do… Pani Olgi Wiercioch 1. Czy mogłaby nam Pani opowiedzieć o swoich studiach? Studiowałam historię z języka angielskiego we Wrocławiu, A więc generalnie miałam zajęcia i na instytucie historycznym i na filologii angielskiej, bo musiałam sobie wybrać drugą specjalizację, dlatego miałam studia łączone. Zaciekawiło mnie wszystko-ludzie przede wszystkim I Wrocław, bo to miasto bardzo mi się podoba. Studia były bardzo interesujące. Pochłaniały jednak sporo czasu, ponieważ te dwa kierunki trzeba było ciągnąć za jednym razem, ale ogólnie było bardzo ciekawie. 2. Czy myślała Pani, aby pracować w innej szkole, np. w liceum? Szukałam pracy byleby w szkole. Nie miałam aż takiej selekcji, ponieważ jestem nowym nauczycielem, Który tak naprawdę nie ma żadnego doświadczenia. Ale jeśli chodzi o pracę to jestem zadowolona. Czuję się tutaj dobrze i chciałabym pa prosu uczyć w szkole. To był mój priorytet. No i udało się. 3. Jak się Pani pracuje w naszym gimnazjum? Czy uczniowie sprawiają dużo trudności? Generalnie, jeśli chodzi o pracę w szkole to podoba mi się. Lubię kontakt z ludźmi. Jeśli chodzi o uczniów, to wiadomo, że są uczniowie bardzo przyjemni-uczący się, lecz są też tacy, którzy do nauki podchodzą niechętnie. Ale ogólnie więcej jest tych fajniejszych. Dziękujemy

9 Wywiad z Panią Dorotą Matyjas W tym numerze zapraszamy na wywiad z Panią Dorotą Matyjas, nauczycielką wychowania fizycznego. 1.Czy lubi Pani pracować z młodzieżą? Tak, bardzo lubię i zawsze chciałam pracować z młodzieżą. Przynosi mi to wielką frajdę i satysfakcję. 2.Czy uważa Pani pracę nauczyciela za trudną? Tak, uważam za trudną. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy zasypują nas różnymi papierami i dokumentami. Sama praca nauczyciela nie jest trudna, a wręcz przeciwnie jest fajna, przynosi dużo przyjemności i zadowolenia. 3.Czy zawód nauczyciela wychowania fizycznego wybrała Pani przypadkowo czy z zamiłowania? Z zamiłowania. Zawsze interesował mnie sport, rekreacja ruchowa, ruch… Także trenowałam w czasie szkoły podstawowej w lekkoatletycznym klubie Juvenia. Przynosiło mi to wielkie zadowolenie i zawsze chciałam mieć zawód związany ze sportem i z aktywnością ruchową. 4.Jest Pani także nauczycielką aerobiku. W jaki sposób zainteresowała się Pani tą formą tańca? Muszę przyznać, że bardzo przy padkowo, bo było to w okresie, kiedy byłam na urlopie macierzyńskim po urodzeniu mojego syna, który często nocami nie chciał spać. Całkiem przypadkowo włączyłam telewizor, gdzie leciał program na TVN Style- Joga dla zdrowia. I ja po prostu zaczęłam sobie nad ranem ćwiczyć. Najpierw od czasu do czasu, a potem coraz częściej. Z czasem zauważyłam, ze moje ciało się zmienia, staję się bardziej rozciągnięta. I właśnie to mnie zainspirowało, żeby się bardziej zainteresować jogą, pilatesem, a później fitnessem. 5.Czy jest Pani zadowolona ze swojej pracy? Tak, bardzo. 6.Czy poza naszym gimnazjum pracowała Pani również w innym miejscu? Tak, zaraz po skończeniu studiów pracowałam w Burgrabicach w szkole podstawowej przez 8 lat. Tam, gdzie obecnie mieszkam. A później przeniosłam się do Głuchołaz do gimnazjum. 7. Jak wspomina Pani swoje lata szkolne? Czy była Pani wzorową uczennicą? Nie miałam kłopotów z nauką, zawsze byłam raczej pilna uczennicą, ale czy byłam aż takim wzorem do naśladowania… Trochę miałam kłopotów z matematyką, bo ja jestem umysłem bardziej humanistycznym.

10 8.Czy również w dzieciństwie interesowała się Pani sportem? Tak, tak… 9.Jaka była Pani ulubiona zabawa w dzieciństwie? Najbardziej lubiłam zabawy ruchowe, np. berek. Jakieś biegane zabawy… 10.Jako nauczyciel wychowania fizycznego organizuje Pani różne zawody i przygotowuje do nich uczniów. Czy będąc uczennicą również odnosiła Pani jakieś sukcesy sportowe? Tak, tak jak już wcześniej powiedziałam w podstawówce w 7 klasie rozpoczęłam trenowanie za namową mojej nauczycielki wychowania fizycznego w klubie Juvenia, który zresztą istnieje do dzisiaj w Głuchołazach. Biegałam-byłam sprinterką i odnosiłam pewne sukcesy. Mam kilka znaczących medali i trzymam je do dzisiaj. Są moją wielką pamiątką i bardzo się z nich cieszę. 11.Jakie dyscypliny sportowe obecnie Pani najbardziej lubi oglądać w telewizji oraz uprawiać? Bardzo lubię oglądać gimnastykę artystyczną w telewizji, lubię gimnastykę uprawiać. Lubię fitness i jogę. 12.Czy oprócz sportu ma Pani jakieś inne zainteresowania? Myślę, że teraz bardzo mnie interesuje kwestia zdrowej żywności, zdrowego odżywiania się i kulinaria-zdrowe gotowanie. 13.Jaki ma Pani sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu? Ćwiczenia fizyczne. 14.Czy gdyby miała Pani taką szansę, to czy zmieniłaby Pani coś w swoim życiu? Nie. 15.W jaki sposób zachęciłaby Pani młodzież do uprawiania sportu? Może to będzie stanowić dla nich jakiś argument i ich zmotywuje: Ćwiczenia fizyczne bardzo pomogły mi wyjść z choroby. Jak wiecie też niedawno byłam ciężko chora i dzięki ćwiczeniom fizycznym doszłam do formy dużo szybciej niż by się można tego spodziewać. Właśnie ćwiczenia fizyczne mi bardzo dużo pomogły dojść do zdrowia.

11 Ulubiony/ ulubiona… Dziękujemy!

12 SPORT. WIOSNA! BĄDŹ AKTYWNY/A! Nordic walking –Dzięki wszechstronności rozwojowej, a przede wszystkim uniwersalności tego sportu nordic walking przyjął się nie tylko, jako forma treningu, ale również rodzaj aktywności o charakterze rekreacyjnym. Możliwość dostosowywania tempa marszu do własnych możliwości gwarantuje bezpieczeństw o każdemu. Trekking i wędrówki górskie –spacer w pagórkowatym terenie, poprawia kondycję, zmusza do głębszego oddechu i wzmacnia mięśnie oraz serce. Osoby wytrenowane mogą się pokusić o uprawianie trekkingu, czyli wędrowanie w trudnym terenie górskim. Różnorodność polskich gór umożliwia dostosowanie terenu do możliwości organizmu. Górskie wycieczki są niestety przeciwwskazaniem dla osób z problemami oddechowymi i ciśnieniem krwi. Rolki – przeznaczone zarówno dla tych, którzy kochają jazdę na łyżwach, jak i dla amatorów wiosenno-letnich treningów na butach z kółkami. Najlepsza dla odchudzania jest tzw. jazda fitness, czyli spokojna przejażdżka po parkowych alejkach. Jest to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Podczas godzinnej jazdy można spalić od 300 do 800 kalorii.

13 W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH! Jazda na rowerze – uważana za najbardziej wszechstronny rodzaj aktywności, rozwijający najwięcej grup mięśni, sport ogólnorozwojowy. Można ją uprawiać w każdym wieku, od wczesnego dzieciństwa po starość. Ważne jest dostosowanie tempa jazdy i pokonywanych codziennie odcinków do wieku i własnych możliwości. Równie dobre efekty osiąga się podczas górskiej jazdy w trudnym terenie, jak i na wycieczce rodzinnej za miasto. Bieganie – sport tak stary jak ludzkość, znany jeszcze ze starożytności, jako jedna z ważniejszych dyscyplin olimpijskich. Jego zaletą jest możliwość uprawiania w każdym terenie. Biegać można po osiedlu, w lesie, na drodze polnej, w terenie pagórkowatym stopniując tym samym poziom trudności. Bieganie jest też najefektywniejszą formą trenowania, wzmacniającą mięśnie, stawy, ścięgna, serce, odstresowuję i zarazem jest najmniej absorbujące.

14 Przede wszystkim, niezależnie od tego, gdzie rower trzymaliśmy przez zimę, musimy go dokładnie umyć. Dlaczego mycie roweru jest ważne? Pył, kurz, zaschnięte błoto może znacznie obniżyć żywotność części roweru. A jeśli planujemy oddać rower do serwisu na mały przegląd, to zakład sobie za czyszczenie doliczy. Jak się do tego zabrać samemu? Pod żadnym pozorem nie możemy roweru myć karcherem. Wysokie ciśnienie strumienia wody może uszkodzić części roweru. Najlepiej użyć zwykłej gąbki nasączonej wodą, a w trudno dostępnych miejscach - małej szczotki o w miarę miękkim włosiu. - Po umyciu musimy rower wysuszyć i przesmarować smarem, który został wypłukany podczas mycia, a który zabezpieczy części przed rdzewieniem. Smarujemy przede wszystkim łańcuch i elementy ruchome. Warto rozebrać cały rower i dokładnie nasmarować każdą część, ale jeśli nie czujemy się na siłach, powinniśmy oddać go w tym celu na przegląd do serwisu rowerowego. Jeśli rower jest już czysty i nasmarowany, sprawdzamy powietrze w kołach. Jazda na źle napompowanych jest i mało Kolejną ważną sprawą są hamulce, które nieużywane mogły się poluzować. Trzeba więc sprawdzić napięcie linek hamulców i je wyregulować. Podobnie sprawa ma się z przerzutkami. Tak przygotowany rower nadaje się do jazdy. Jednak jeśli zależy nam na precyzyjnym ustawieniu hamulców i przerzutek, centrowaniu koła, czy innych, bardziej złożonych czynnościach, których nie chcemy wykonywać samodzielnie, lepiej oddać jednoślad do serwisu na przegląd. Rower i ja Wreszcie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, a więc czas rozpocząć sezon rowerowy. Co należy zrobić przed sezonem?

15 Żeby pobudzić szare kom ó rki do pracy, trzeba zjeść odpowiednio zbilansowane śniadanie. Niedobory niekt ó rych składnik ó w w diecie mogą spowodować spadek koncentracji, zapamiętywania, a także zwiększyć podatność na stres. Na pracę umysłu bezpośrednio wpływają substancje chemiczne zawarte w codziennym jedzeniu. Niedobory poszczeg ó lnych składnik ó w mogą osłabić system nerwowy, pogorszyć zdolność koncentracji, kojarzenia i zapamiętywania fakt ó w, zwiększyć podatność na stres. Aby pobudzić szare kom ó rki do wzmożonego wysiłku, ułatwić szybkie uczenie się i poprawić samopoczucie, trzeba zjeść solidne śniadanie. To znaczy, że powinny się w nim znaleźć rozmaite produkty zbożowe z grubego przemiału (płatki, pieczywo razowe – najlepiej z mąki żytniej, musli, brązowy ryż), kt ó re opr ó cz węglowodan ó w złożonych zawierają wiele innych składnik ó w służących szarym kom ó rkom, jak witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, cynk, magnez. Jeśli zjesz miseczkę płatk ó w na mleku, jogurt z musli czy kanapkę z razowego pieczywa z serem, chudą wędliną lub rybą, dostarczysz organizmowi białka będącego podstawowym budulcem każdej kom ó rki, także nerwowej. Rybi tłuszcz podobnie jak oleje stymuluje pracę m ó zgu. Urozmaiceniem śniadania są jajka, kt ó re można przyrządzić na wiele sposob ó w. Koniecznie w porannym posiłku muszą się pojawić świeże lub mrożone warzywa i/lub owoce w postaci dodatku do kanapki, sałatki, koktajlu czy soku. Dostarczają witamin i minerał ó w, bez kt ó rych trudniej się skupić. Świetna jest sałata z chudym mięsem, fasolą lub rybą i ulubionymi warzywami oraz rozmaite pasty twarogowe. Pamiętaj o świeżych ziołach, kiełkach, szczypiorku, cebuli, natce pietruszki. Do sałatki warzywnej lub owocowej, jogurtu bądź koktajlu dodaj pestki słonecznika, dyni, siemię lniane, pokruszone orzechy czy migdały, kilka suszonych moreli albo rodzynek – wzbogacą smak i dostarczą cennych witamin oraz minerał ó w, kt ó re poprawią koncentrację i pamięć. WSZYSTKIM TRZECIOKLASISTOM ŻYCZYMY POŁAMANIA PI Ó RA! http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/dieta-na-koncentracje-i-pamiec-co-jesc-przed-waznym-egzaminem-propozycje- sniadan_41442.html DRODZY GIMNAZJALIŚCI! WIELKIMI KROKAMI ZBLIŻA SIĘ TERMIN EGZAMINU. Co jeść, aby poprawić koncentrację? Oto propozycje.

16 Rady dla uczniów, którzy w tym roku piszą egzamin gimnazjalisty : 1.Włącz pozytywne myślenie. 2.Zaczynaj naukę od zadań łatwiejszych, potem przejdź do łatwiejszych. 3.Ucząc się, podkreślaj ważne rzeczy. 4.Wyśpij się. 6.Twoje śniadanie ma być inne niż zwykle, powinno być bogate w składniki odżywcze, ale lekko strawne. 7.Możesz też przed egzaminem przegryźć kostkę gorzkiej czekolady.Ale pamiętaj, nie przesadzaj (maksymalnie 3 kostki ). 8.Dokładnie przeanalizuj pytanie. 9.Jeśli jesteś podczas egzaminu zdenerwowany, odłóż na chwilę długopis i zacznij głęboko oddychać. Jeśli zastosujecie większość z wymienionych rad, możecie być spokojni o wyniki waszego egzaminu POWODZENIA !!!. 5.Postaraj się, żeby ubranie, które założysz na egzamin, było wygodne.

17 W katastrofie samolotu niemieckich tanich linii Germanwings zginęło 150 osób, (144 pasażerów i 6 członków załogi). Nikt nie przeżył katastrofy. Na pokładzie znajdował się Polak. Katastrofa samolotu w południowej Francji. Maszyna, która rozbiła się na południowym wschodzie Francji, jest jedną z bardzo często używanych modeli samolotów. W ciągu ostatnich blisko 30 lat uległ on kilkunastu katastrofom. Samolot leciał z Barcelony do Duesseldorfu. Wystartował z niewielkim opóźnieniem o godzinie 9.55. O godzinie 10.45 osiągnął przewidzianą wysokość 12 tys. metrów, a następnie po upływie minuty zaczął się gwałtownie obniżać – w ciągu 8 minut znalazł się na wysokości 2 tys. metrów. Samolot był stary, miał 24 lata. Odnaleziono dwie czarne skrzynki. Media podają, że prawdopodobnie winnym tej katastrofy jest drugi pilot. Gdy kapitan samolotu wyszedł z kabiny do toalety, drzwi zostały zatrzaśnięte przez sprawcę. To no spowodował obniżanie się samolotu. Europa pogrążyła się w żałobie. Z całego świata spływają kondolencje do rodzin ofiar.

18 NEWSY ZE ŚWIATA GWIAZD LADY GAGA zaręczona. „Podarował mi swoje serce w walentynki, a ja powiedziałam TAK” – Lady Gaga na Instagramie. Zaręczyła się z Taylorem Kinneyem. Katy Perry, koncert w Krakowie. 24 lutego odbył się koncert Prismatic Word Tour, promujący najnowszy album PROSM. Zain Malik, odszedł z One Direction. Ogłoszono na oficjalnym profilu zespołu na Facebooku. Rihanna, wydaje nowy singiel. Tytuł: Bitch Better Have My Money.

19 Angelina Jolie usunęła jajniki. Dwa lata temu przeszła szereg zabiegów usunięcia i rekonstrukcji piersi, w obawie o raka piersi. LADY GAGA, Oscars 2015. Owacje na stojąco, na gali po wykonaniu utworu „The Sound of Music”. Upadek Madonny. Podczas występu do piosenki pt. „Living For Love” na gali British Aworsd 2015, Madonna spadła ze sceny. Sam Smitch, wielki zwycięsca Gramy’s. Na najważniejszy rozdaniu nagród w świecie muzyki Sam zdobył 4 statuetki z 6 nominacji.

20 HUMORHUMOR Co robi zamarznięta woda na chodniku? Wyprowadza ludzi z równowagi! Jak nazywa się dziecko wrzucone do kwasu? Rozpuszczony bachor. Jak się nazywają spodnie spełniające życzenia? Dżinsy. - Dlaczego ściany nie toczą ze sobą wojen? - Bo pomiędzy nimi jest pokój. Jaka jest różnica między zwykłym zającem, a latającym? - Latający ma na plecach orła. Jak się nazywa kot który leci? - Kotlecik

21 ZŁUDZENIA Falujące pisanki... Rosną w oczach... Czas na porządki... Kolorowy kwadrat

22 Czy wiesz, że...... o godzinie 10 rano, serce i układ krążenia człowieka najlepiej radzą sobie z obciążeniami?... liczba owiec w Australii trzykrotnie przewyższa liczbę ludzi?... efekt czerwonych oczu na zdjęciach powstaje na skutek przefiltrowania światła odbitego od siatk ó wki przez naczynia krwionośne?... kwiatem wanilii płacono podatki w kr ó lestwie Aztek ó w?... 70% ciepła człowieka ucieka przez głowę?... największy kryształ na Ziemi znaleziono na Madagaskarze (ważył 380 ton!)?... najgrubszy na świecie pień drzewa ma kasztan rosnący na zboczu Etny (57,9 m obwodu!)?... najwyższym drzewem świata jest sekwoja Hyperion, mierząca 115,55 metr ó w?... w ciele człowieka znajduje się ponad 600 r ó żnych mięśni?... Księżyc oddala się od Ziemi z szybkością 4 cm rocznie?... największe skupisko aktywnych wulkan ó w znajduje się w Indonezji (aż 167!)?... źr ó dło w Arizonie tryska wodą najwyżej na świecie, na wysokość 190 metr ó w?... gdyby Ziemia była tak mała jak piłka tenisowa, Słońce miałoby wielkość domu?... najcięższy wyhodowany arbuz ważył 118 kg (USA, Arkansas)?... Indonezja obejmuje 13 tysięcy wysp (to największy archipelag na świecie)?... najwyżej położone jezioro na świecie to Titicaca w Peru (leży na wysokości 3810 m n.p.m.)?... krew człowieka wykonuje pełny obieg w układzie krążenia w ciągu około minuty?

23 ...Olympus Mons, wznosząca się na wysokość 27 km na powierzchni Marsa, jest najwyższą znaną g ó rą w naszym Układzie Słonecznym?... łabędź krzykliwy ma aż 25 216 pi ó r (najwięcej z ptak ó w, kt ó rych pi ó ra policzono)?... na języku człowieka znajduje się około 10 tysięcy kubk ó w smakowych?... najszerszym wodospadem świata jest wodospad Khone w Loasie (ma 10,8 km szerokości!)?... Wielki Kanion Kolorado w Arizonie ma długość 350 km i głębokość do 1830 m?... najgłębsze jezioro świata to Bajkał w Rosji (jego głębokość wynosi prawie 2 km)?... jezioro Bajkał mieści 20% słodkiej wody świata?... przez wodospad Stanleya w Kongo, przepływa 17 tysięcy litr ó w wody na sekundę?... diament to najtwardszy minerał występujący w przyrodzie?... nacieki jaskiniowe zwane stalaktytami, "rosną" z prędkością 1 cm na 1000 lat?... każdego dnia na Ziemi ma miejsce około 45 tysięcy burz z piorunami?... temperatura jądra Ziemi wynosi około 4500°C?... wieloryb, płetwal błękitny waży tyle, co 18 dużych słoni (ok. 140 ton)?... około 250 milion ó w lat temu, wszystkie kontynenty były ze sobą połączone?... w Himalajach i w Karakorum jest 96 spośr ó d 100 najwyższych g ó r świata?... najszybciej pływającą rybą na świecie jest żaglica (osiąga prędkość 109 km/godz.)?... Słońce r ó wnież się obraca (pełny obr ó t wykonuje w ciągu 25-36 dni)?

24 SKŁAD REDAKCYJNY: -Ewa Jakubiec- redaktor naczelna -Paweł Joachimiak- zastępca redaktor naczelnej - Justyna Semkowicz -Sara Kieca -Patrycja Landowska -Edyta Kłakowicz


Pobierz ppt "LUZIK Wesołego Alleluja! ELEKTRONICZNA GAZETKA SZKOLNA Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Głuchołazach Numer: 3/2015 Z okazji zbliżających."

Podobne prezentacje


Reklamy Google