Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Celina Jezdychowicz. Kto jest przyjacielem lasu? Człowiek?Zwierzęta? Oto jest pytanie!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Celina Jezdychowicz. Kto jest przyjacielem lasu? Człowiek?Zwierzęta? Oto jest pytanie!"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Celina Jezdychowicz

2 Kto jest przyjacielem lasu? Człowiek?Zwierzęta? Oto jest pytanie!

3 Kto zajmuje się lasem? Lasem zajmuje się człowiek. Pracują w nim leśnicy, którzy z wielkim oddaniem troszczą się o zwierzęta, rośliny i różne obiekty, które w lesie możemy spotkać. Leśniczy. To może on jest przyjacielem lasu?

4 Kto zajmuje się lasem? Twórców parków narodowych w Polsce też możemy nazwać przyjaciółmi lasu. To dzięki nim tereny o szczególnych wartościach przyrodniczych podlegają ochronie. Na zdjęciu Kampinoski Park Narodowy utworzony w 1959 roku.

5 Czy mieszkańcy lasu opiekują się nim? Oto kilka przykładów: Dzięcioły wydobywają owady spod kory drzew, często są to szkodniki drzew. Mrówki, zwane czyścicielami lasu, usuwają martwe szczątki zwierząt, owady oraz ich larwy. Mogą w ciągu lata zabić ok. 50 tysięcy larw owadów, broniąc w ten sposób las przed działalnością szkodników.

6 Czy mieszkańcy lasu opiekują się nim? Oto kilka kolejnych przykładów: Zwierzęta padlinożerne to sanitariusze środowiska. W lesie też możemy takie spotkać, np. w rodzinie ptaków krukowatych. Sójki przyczyniają się do niszczenia szkodników. Są też nazywane strażniczkami lasu, gdyż swoim skrzekiem ostrzegają inne ptaki przed drapieżnikami. Zwierzęta często też pomagają w rozsiewaniu nasion drzew.

7 Może już wiemy, kto jest przyjacielem? Przyjacielem lasu mogą być ludzie oraz zwierzęta. Ludzie są przyjaciółmi, gdy dbają o las, aby był czysty i mógł stać się prawdziwym schronieniem dla zwierząt.

8 Zostańmy przyjaciółmi lasu!

9 Kilka zasad dla przyjaciela lasu 1.Las pozostaw czysty i niezaśmiecony. 2.Nie płosz zwierząt, nie hałasuj. 3.Nie niszcz runa leśnego, nie łam gałęzi. 4.Szanuj dzikie zwierzęta, dokarmiaj je zimą. 5.Poruszaj się wyznaczonymi szlakami.

10 Dziękuję za uwagę! Autor prezentacji oraz zdjęć w niej wykorzystanych: Celina Jezdychowicz, klasa 6a, Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie, ul. Stołeczna 182, 05-083 Zaborów


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU? Celina Jezdychowicz. Kto jest przyjacielem lasu? Człowiek?Zwierzęta? Oto jest pytanie!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google