Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZABYTKI MOJEGO MIASTA i OKOLIC PAŁAC W ŚLIWNIKACH

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZABYTKI MOJEGO MIASTA i OKOLIC PAŁAC W ŚLIWNIKACH"— Zapis prezentacji:

1 ZABYTKI MOJEGO MIASTA i OKOLIC PAŁAC W ŚLIWNIKACH
Nikola Michaś i Gabrysia Jabłońska kl.5 a

2 Charakterystyka Neogotycki pałac w Śliwnikach został wybudowany w latach , prawdopodobnie według projektu Karola Würtemberga dla Jana Nepomucena Niemojowskiego. W 1898 r. został rozbudowywany dla Wincentego Niemojowskiego. Posiada nieregularną bryłę o 2-3 kondygnacjach, z 4 narożnymi wieżami. Pałac otacza dobrze utrzymany park krajobrazowy o powierzchni 10,5 ha. W 1887 roku otoczono go częściowo strzyżonym żywopłotem z głogu i dzikiej róży.

3 Ciekawostki historyczne
W czasach, gdy Polska rozdarta była przez trzech zaborców, Niemojowscy zapisali się na kartach historii swoim udziałem w zrywach powstańczych. Według legendy w podziemiach pałacu schowana jest broń, która miała zostać przerzucona do ówczesnego Królestwa Polskiego. Tajemnice te nigdy nie zostały odkryte przez ówczesne władze pruskie. Nawet dzisiaj nie znamy całej prawdy na ten temat- rozbudowana sieć piwnic została zagruzowana.

4 Współczesność Pałac wraz z zabudowaniami był systematycznie dewastowany w okresie PRL-u oraz latach późniejszych.

5 Zdjęcia archiwalne sprzed 1929 r.
Wnętrza niegdyś bogato wyposażone były systematycznie niszczone. Po komnacie historycznej, salonie z bilardem czy bibliotece nie został żaden ślad.

6 Czasy obecne Szansa dla rezydencji wybitnego rodu Niemojowskich pojawiła się dopiero kilka lat temu, kiedy całe założenie pałacowo-parkowe zostało kupione przez prywatnego inwestora. Właścicielem obiektu i inwestorem, a jednocześnie miłośnikiem historii jest Andrzej Rogowski. Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej zaawansowanych remontów zabytkowych obiektów na terenie południowej Wielkopolski.

7 GALERIA ZDJĘĆ♥

8 Czy wiesz? Latem tego roku (2013) na terenie posiadłości kompleksu zamkowo-pałacowego w Śliwnikach został rozegrany pierwszy w historii Wielkopolski Południowej mecz gry w polo. Polo to gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny, których gracze dążą, używając długich kijów tzw. malletów, do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.

9 Źródła informacji Wikipedia.org/wiki/śliwniki
wielkopolska. Info


Pobierz ppt "ZABYTKI MOJEGO MIASTA i OKOLIC PAŁAC W ŚLIWNIKACH"

Podobne prezentacje


Reklamy Google