Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

7 Cudów Zabrza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "7 Cudów Zabrza."— Zapis prezentacji:

1 7 Cudów Zabrza

2 Kopalnia Guido Założona w 1855 roku kopalnia swoją nazwę wywodzi od imienia hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Złoża zostały wyeksploatowane jeszcze przed II wojną światową i w latach 60-tych działała jako kopalnia doświadczalna  M-300. W 1982 roku na jej terenie powstał skansen, który zamknięto w 1996 roku. Od 2007 roku jest ponownie udostępniona do zwiedzania jako jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Oprócz działalności muzealnej jest też ważną instytucją kulturalną, a na jej terenie organizowane są liczne imprezy kulturalne.

3 Kościół św. Jadwigi Kościół św. Jadwigi w Zabrzu – drewniany kościół zlokalizowany przy ul. Wolności 504 w Zabrzu. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Powstały w 1929 roku z inicjatywy proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu) ks. Józefa Benneka, według projektu architekta Karola Kuttentodta. Obiekt na planie dwunastoboku z czterema ośmiobocznymi wieżami. Kryty wysokim dachem wielospadowym wykończonym dachówką ceramiczną, hełmy wież kryte blachą miedzianą. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. We wnętrzu organy z XIX wieku zbudowane przez firmę Gebruder Walter. W latach 2005/2006 ze względu na szkody spowodowane mrozami, ks. proboszcz Jerzy Pająk zadecydował o zmianie dachówek na dolnej części dachu kościoła.

4 Budynek Klasztorny Zbudowany w historyzmu budynek ufundowany przez K. Wolfganga von Ballestrem w 1867 roku. Pierwotnie mieścił klasztor "Zgromadzenia SS Miłosierdzia" i prowadzoną przez nie trzyklasową szkołę dla dziewcząt. W 1900 roku w budynku utworzono przytułek dla kobiet i mężczyzn, a w 1903 roku urządzono w nim sierociniec dla chłopców i dziewcząt. Obecnie mieści Dom Rekolekcyjny Diecezji Gliwickiej.(Ul. Tarnopolska)

5 Kapliczka św. Jana Nepomucena
Pochodzi z XVIII wieku. Święty Jan Nepomucen cieszył się ongiś wielką estymą, co niewątpliwe wskazuje na niepoślednie wpływy kultury morawskiej i czeskiej. (Narożnik ul.Lipowej i św. Wawrzyńca).

6 Dawny ratusz w Mikulczycach.
W 1902 roku stanął w Mikulczycach ratusz gminny. Jego budynek został wzniesiony z cegły, na planie prostokąta, w stylu eklektycznym, ale z wieloma elementami secesyjnymi. Bryła jest urozmaicona ryzalitem z loggią oraz wykuszem i szczytem o falistych spływach. Dach jest mansardowy. Reprezentacyjności dodaje gmachowi ośmioboczna wieżyczka, przykryta cebulastym hełmem. Niezwykle ozdobne, w stylu secesji, są kamienne obramienia drzwi i okien. Obecnie w budynku tym mieści się przychodnia lekarska.

7 Szyb Maciej Przy ul. Srebrnej - szyb kopalniany o tradycyjnej formie stalowej wieży z nadszybiem, wybudowany w I poł. XX w. jako szyb zachodni, o głębokości 198 m., będący dawniej częścią kopalni Concordia i pełniący rolę szybu wentylacyjnego i wydobywczego. W skład zespołu wchodzi budynek nadszybia, wieża wyciągowa, budynek maszyny wyciągowej z zachowaną sprawną maszyną wyciągową elektryczną z przekładnią oraz dwoma bębnami linowymi o średnicy 3250 mm. Szyb Maciej jest ciekawym zabytkiem techniki, rewitalizowanym przez prywatne przedsiębiorstwo DEMEX. Został wpisany na Szlak Zabytków Techniki woj. śląskiego.

8 Stalowy Dom ul. Cmentarna - budynek 2-kondygnacyjny o niezwykłej konstrukcji, zbudowany z 8 metalowych ścian, połączonych na spaw, a wcześniej odlanych w zabrzańskiej hucie Donnersmarcka. Wybudowany został w 26 dni, w lipcu 1927 r. Budynek przeznaczony dla zamieszkania dla czterech rodzin, był prawdziwym architektonicznym eksperymentem. Jest to prawdopodobnie jedyny i najstarszy zachowany metalowy budynek w Europie.

9 Tomek dziura, Dennis Miś, Weronika Soszyńska, Natalia Przyklenk
Wykonawcy ; Tomek dziura, Dennis Miś, Weronika Soszyńska, Natalia Przyklenk


Pobierz ppt "7 Cudów Zabrza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google