Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tatry Przewodnik po Tatrach INFORMACJE OGÓLNE ROŚLINNOŚĆ ZWIERZĘTA KONIEC.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tatry Przewodnik po Tatrach INFORMACJE OGÓLNE ROŚLINNOŚĆ ZWIERZĘTA KONIEC."— Zapis prezentacji:

1 Tatry Przewodnik po Tatrach INFORMACJE OGÓLNE ROŚLINNOŚĆ ZWIERZĘTA KONIEC

2 Informacje ogólne

3 Budowa geologiczna

4 Rola Tatr w kulturze

5 Klimat

6 Piętrowy układ roślinności górskiej We wszystkich górach świata poszczególne gatunki roślin występują w określonym zakresie wysokości. Związane jest to z ich tolerancją na temperatury, które im wyżej, tym są niższe, oraz z upodobaniem do różnych rodzajów gleby. W Tatrach wyróżniamy następujące piętra: piętro upraw, do wysokości 900-1000m npm. regiel dolny, 900-1250n npm. Występują tu lasy mieszane. regiel górny, 1250-1550m npm. Tworzą go lasy iglaste, w górnej części występuje limba. piętro subalpejskie, piętro drzew karłowatych, 1550-1850m npm. Rośnie tu kosodrzewina (im wyżej, tym niższa), jarzębina, jałowiec. piętro alpejskie, hale, strefa łąk alpejskich, 1850-2300m npm. Rosną tu wysokogórskie trawy i ziołorośla, karłowate krzewy. piętro subniwalne, turnie, strefa tundry, strefa alpejska bezdrzewna, 2300-2655m npm. Zamieszkują ją porosty i nieliczne rośliny naczyniowe - 130 gatunków, z których 40 spotyka się także na wysokości ponad 2600m. W Tatrach występuje około 900 gatunków glonów, 1000 gatunków porostów, 1300 gatunków roślin. 40 z nich to nie spotykane nigdzie indziej endemity. Wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem

7 Goryczka kropkowana - Gentiana punctata Wysokość do 80 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Występuje w Tatrach i na Babiej Górze do piętra alpejskiego włącznie.

8 Dzwonek alpejski - Campanula alpina Wysokość do 20 cm. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Występuje w Tatrach w piętrze alpejskim. Nie rośnie na podłożu wapiennym.

9 Szarotka alpejska - Leontopodium alpinum Wysokość do 30 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Występuje tylko w Tatrach, od piętra lasu do łąk.

10 Borowik szlachetny - Boletus edulis Zwany też prawdziwkiem, spotykany w lasach całej Polski i Słowacji, ten przedstawiciel królestwa grzybów jest znanym i lubianym grzybem jadalnym; w Tatrach pod całkowitą ochroną

11 Pełnik alpejski - Trollius altissimus Wysokość do 60 cm. Kwitnie od maja do sierpnia. Występuje w piętrze kosówki, tylko w Tatrach, w przeciwieństwie do nieco większego pełnika europejskiego, który rośnie także na niżu.

12 Lilia złotogłów - Lilium martagon Wysokość do 1,5 m. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Rzadka, rośnie w piętrze lasu.

13 Ostróżka tatrzańska - Delphinium oxysepalum Wysokość do 60 cm. Kwitnie od lipca do sierpnia. Endemit występujący jedynie w Karpatach Zachodnich, na wapiennym podłożu, w piętrze subalpejskim i alpejskim.

14 Omieg kozłowiec - Doronicum clusii Wysokość do 40 cm, średnica kwiatów do 7 cm. Kwitnie od lipca do września. Występuje tylko w Tatrach, od piętra kosodrzewiny po najwyższe szczyty, na podłożu granitowym. Spotkać go można np. na Sławkowskim Szczycie.

15 Zawilec narcyzowy - Anemone narcissiflora Wysokość do 50 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Występuje rzadko, w Karpatach i Sudetach, w piętrze kosodrzewiny i alpejskim.

16

17

18

19


Pobierz ppt "Tatry Przewodnik po Tatrach INFORMACJE OGÓLNE ROŚLINNOŚĆ ZWIERZĘTA KONIEC."

Podobne prezentacje


Reklamy Google