Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym? -nie gaśmy słońca swoją biernością!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym? -nie gaśmy słońca swoją biernością!"— Zapis prezentacji:

1 Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym? -nie gaśmy słońca swoją biernością!

2 Harcerstwo - polski ruch społeczny, na wzór brytyjskiego skautingu, który w swoich szeregach skupia głównie młodzież. Głównymi ideałami harcerstwa są: Braterstwo, Patriotyzm, Honor i praca nad samym sobą.

3 „ Jeśli twoja aktywność inspiruje innych by więcej marzyć, więcej się uczyć, więcej działać i stawać się kimś więcej, to jesteś liderem.” John Quincy Adams Młodzieżowa rada miasta - doradczy organ samorządu terytorialnego. W młodzieżowej radzie zasiadają wyłonieni w wyborach uczniowie szkół. Ich zadaniem jest zwracanie uwagi władz na problemy dotyczące młodzieży.

4 Uczniowski Klub Sportowy jest klubem przeznaczonym dla najmłodszych zawodników uprawiających sport. UKS jest specjalnym rodzajem stowarzyszenia, tworzy się go z myślą o dzieciach i to one są jego głównymi członkami. UKS założyć może 15 dorosłych osób - rodziców, wychowawców, nauczycieli. Opiekę nad UKS sprawują trenerzy lub nauczyciele WF w szkole. Najczęściej Uczniowskie Kluby Sportowe tworzone są przy szkołach i Miejskich Ośrodkach Sportu i Rekreacji. Każdy Uczniowski Klub Sportowy może starać się o otrzymanie sprzętu sportowego, który pomoże Wam w uprawianiu danej dyscypliny sportu. UKS może zajmować się jedną (np. piłka nożną) bądź kilkoma dyscyplinami sportu. źródło:http://www.uks.info.pl/uczniowskie_kluby_sportowe

5 Mimo istniejących możliwości bycia aktywnym problem jest dotkliwy. Jak pokazują badania frekwencja wyborcza w Polsce, wśród młodych ludzi jest jedną z najniższych w Europie… To bardzo poważny problem, gdyż to od młodzieży zależy przyszły kształt Naszej Ojczyzny - jak mawiał Jan Zamojski „Taka będzie Rzeczypospolita, jakie jej młodzieży chowanie„.

6 Jednym z głównych problemów, który dotyka polskie społeczeństwo jest niska frekwencja wyborcza wśród młodzieży. Dlaczego mała frekwencja? Brak zainteresowania - słaby argument. Może chodzi o autorytety, a właściwie ich brak? Dlaczego w naszym kraju krążą stereotypy o tym, że polityka to brudna gra, a polityk to tzw. „pijawka”. Może to nie tylko stereotyp …?

7 „Nic” „Co mnie to obchodzi?” – to najczęstsze odpowiedzi młodych na pytania dotyczące spraw kraju. To też sposób na życie. Skoro młodzież nie widzi dobrych wzorców, skoro nie widzi, że można zmieniać władzę, rządy bez konieczności wchodzenia w układy, kłamania, zmieniania poglądów z tygodnia na tydzień, to staramy się zrozumieć tę postawę. A może ta pozorna bierność to też wyrażenie jakiejś postawy, zajęcia jakiegoś stanowiska?

8 Młodzież niestety, ale już od młodych lat jest nastawiona na samodzielne pisanie sprawdzianów, kartkówek. Szkoła nie uczy współpracy, szkoła kształci indywidualistów. Często możemy usłyszeć, że na zachodzie dzieciaki nie „ściągają”, hmm… Dlaczego? Bo od początku edukacji uczy się je uczciwości i jednocześnie współpracy, a w Polsce owszem – uczy się uczciwości, ale nie współpracy. Skutki są takie, że młodzi ludzie uczą się tej współpracy sami po przez „ściąganie”, bo człowiek to istota społeczna. Jednak, czy o to nam tak naprawdę chodzi …?

9


Pobierz ppt "Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym? -nie gaśmy słońca swoją biernością!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google