Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Walory turystyczne Egiptu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Walory turystyczne Egiptu"— Zapis prezentacji:

1 Walory turystyczne Egiptu
Informacje ogólne Walory przyrodnicze: Położenie Klimat Sieć hydrograficzna Opracowała: Dorota Mysza

2 1. Informacje ogólne Stolica: Kair Obszar: 1001 449 km2
Ludność: tys., 62 os/km2 Język urzędowy: arabski Przyrost naturalny: 2,0% Główne miasta: Kair, Aleksandria, Giza Struktura zatrudnienia: rolnictwo 33%, przemysł 21%, usługi 46% Waluta: funt egipski PKB: 710$ Zadłużenie: 30 mld $ Strefa czasowa: UTC + 2h Domena internetowa: .eg

3 POŁOŻENIE Państwo położone częściowo w północno-wschodniej Afryce i częściowo w Azji (Półwysep Synaj), nad Morzem Śródziemnym (od północy) i Morzem Czerwonym (od wschodu), pomiędzy Libią (od zachodu) a Izraelem (od wschodu) i Sudanem (od południa).

4

5 KLIMAT Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego
oraz podzwrotnikowego typu śródziemnego (pas wybrzeży). Opady są bardzo małe, roczna suma wynosi od 30 mm na północy zimą do kilku mm w ciągu 2-3 lat na południu latem, pas wybrzeża otrzymuje rocznie mm. W całym kraju (poza wybrzeżem) występuje duża różnica temperatur: najwyższe temperatury notuje się w lipcu od 26°C na pn. do 330C na pd., najniższa temperatura w styczniu – od 11 do 17°C Wiosną na południu wieją suche i gorące wiatry, tzw. Chamsin, niosące duże ilości pyłów.

6 SIEĆ HYDROGRAFICZNA Jedyną stałą rzeką jest Nil (1545 km dł. w granicach Egiptu). Szerokość doliny ma od 3 km na pd. do km na pn. Delta Nilu zajmuje powierzchnię 23 tys. km2. Na obszarze delty Nil dzieli się na dwie odnogi: wschodnią – Damiettę i zachodnią – Rosettę. Źródło Nilu: Kagera 1134 m n.p.m.

7

8 Prezentacja opracowana na podstawie:
Mydel R., Groch J., Przeglądowy atlas świata, Fogra, Kraków 2000.


Pobierz ppt "Walory turystyczne Egiptu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google