Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DONALD N. McCloskey Retoryka w Ekonomii by Maciej Dorociak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DONALD N. McCloskey Retoryka w Ekonomii by Maciej Dorociak."— Zapis prezentacji:

1 DONALD N. McCloskey Retoryka w Ekonomii by Maciej Dorociak

2 Definicja retoryki „Retoryka jest sztuką dowodzenia rzeczy w które ludzie wierzą, że powinni wierzyć raczej niż dowodzenia co jest prawdziwe z wykorzystaniem abstrakcyjnych metod” „Sztuka znajdowania właściwych powodów oraz stosowania argumentów, które spotkają się z aprobatą odbiorców” „Retoryka to sposób odkrywania wiedzy poprzez konwersację” Retoryka jest zdyscyplinowaną kowersacją

3 Celem retoryki nie jest prezentowanie własnych poglądów, ale zachęcanie do ich wymiany. Słowo retoryka jest kłopotliwe dla zrozumienia idei, a poza tym ma negatywne konotacje. Samo w sobie jest jednak bardzo szacowne i jego poprawne użycie powinno być bardziej rozpowszechnione pośród ekonomistów.

4 Istnieją dwa podejścia do metodologii oficjalne i nieoficjalne

5 Metodologia oficjalna Baza pozytywnego myślenia Hipotetyczno dedukcyjny model nauki Booth : Wiemy tylko to czego nie możemy zakwestionować

6 Niektóre z założeń modernistycznego podejścia Przewidywania i ich weryfikacja są celem nauki Tylko zauważalne implikacje teorii mają znaczenie dla jej prawdziwości Subiektywne oceny nie są elementem wiedzy Lord Kelvin : „Bezwartościowe jest to czego nie można wyrazić w liczbach” Subiektywizm i wszelkie metafizyczne odczucia mogą pomóc w formułowaniu hipotez ale nic nie wnoszą do ich weryfikacji.

7 Niektóre z założeń modernistycznego podejścia Zadaniem metodologii jest przekształcanie argumentacji normatywnej w pozytywną. Naukowcy (w tym ekonomiści) nie powinni wypowiadać się o moralności czy sztuce Hume: Spalić wszystkie dzieła nie zawierające zwięzłej argumentacji i liczb – zaciemniają tylko obraz a ich wartość jest iluzoryczna.

8 Nieoficjalna metodologia Oparta na retoryce Dopuszcza subiektywizm oceny Odwołuje się do przeszłości Uznanie że to retoryka nadaje formę ostatecznej postaci twierdzeń formułowanych przez naukowców Nadmierna formalizacja i ścisłe przestrzeganie kanonów prowadzi do zubożenia teorii.

9 Retoryka – narzędzie wyjaśniania zjawisk. Coase : „Najpierw formułowane są twierdzenia bazujące na subiektywnej ocenie czegoś, a dopiero następnie potwierdzają poprawność założeń.” Kuhn : „Bazując na naukowych twierdzeniach dokonuje się badań empirycznych, natomiast na samych badaniach empirycznych ciężko zbudować teorie”

10 Tradycyjna metodologia opierająca się na przewidywaniach i wnioskowaniu statystycznym jest zbyt rygorystyczna i wnosi ograniczenia. Dowody opierają się na ogólnym zrozumieniu zagadnienia i uwzględniają różnorodne ograniczenia.

11 Sposoby wyjaśniania zjawisk ekonomicznych często nie uwzględniają niezrozumienia ich przez odbiorców. Modele ekonometryczne wyjaśniają pewne rzeczy na pewnym poziomie ufności to nie wystarczy by uznać teorie za prawdziwe (podchodząc formalnie). Jest w nich wiele ograniczeń osłabiających rzetelność wyjaśniania zjawisk ekonomicznych. Nie ma uniwersalnych testów stawianych hipotez Nie testuje się tego w co się nie wierzy

12 Wnioski Oficjalna metodologia przesycona jest rygoryzmem, co w znacznym stopniu ją ogranicza. Nadmierny formalizm zaciemnia idee potrzebna jest retoryka do przekazywania ich szerszemu audytorium Same hipotezy i ich weryfikacja nie wystarczą Nie można w pełni uciec od normatywnego podejścia


Pobierz ppt "DONALD N. McCloskey Retoryka w Ekonomii by Maciej Dorociak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google