Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PHP Operacje na ciągach znaków Damian Urbańczyk. Zabezpieczanie tekstów Pewne dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby nie mogły się do nich dostać.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PHP Operacje na ciągach znaków Damian Urbańczyk. Zabezpieczanie tekstów Pewne dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby nie mogły się do nich dostać."— Zapis prezentacji:

1 PHP Operacje na ciągach znaków Damian Urbańczyk

2 Zabezpieczanie tekstów Pewne dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby nie mogły się do nich dostać osoby niepowołane – nieupoważnione. W PHP mamy do dyspozycji algorytm kryptograficzny MD5, który wszystkie wskazane teksty zamieni na skrót – 32 znaki.

3 Użycie md5 Użycie funkcji md5 jest bardzo proste, wystarczy wskazać, który tekst (ciąg znaków) ma być zaszyfrowany. W naszym przypadku będzie to hasło...

4 Sprawdzamy… Aby sprawdzić, czy kolejne hasło będzie takie samo, używamy metody porównań. Wybieramy tekst wcześniej zakodowany i sprawdzamy, czy nowy tekst po kodowaniu jest taki sam – ciąg 32 znaków musi być identyczny. W przeciwnym wypadku nie ma zgodności.

5 Gdzie stosować md5? MD5 należy wykorzystać tam, gdzie użytkownicy mogą wprowadzać swoje dane, np. do haseł w bazie danych. Tworzymy wtedy pole haslo, będące ciągiem 32 znaków i wprowadzamy tam zakodowane hasło. MD5 można stosować również do potwierdzania pewnych danych – ciąg znaków wysyłany w e-mailu potwierdzającym chęć zapisania się do listy wysyłkowej.

6 Ile znaków jest w zmiennej? Mamy pewną zmienną i chcemy się dowiedzieć, ile znaków ona przechowuje. Do tego zastosujemy funkcję strlen. Funkcja ta zlicza wszystkie znaki – również spacje. Przydaje się, aby sprawdzić, jak długi jest tekst z bazy danych. Można tak napisać skrypt, aby dzielił tekst na więcej części…

7 Od którego znaku zacząć? Jeśli chcemy pokazać tylko część tego, co jest zawarte w zmiennej lub chcemy pokazać to, co jest zawarte w niej od pewnego momentu, używamy funkcji substr, która poprosi o wskazanie zmiennej oraz informację – gdzie zacząć i ile znaków pokazać.

8 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "PHP Operacje na ciągach znaków Damian Urbańczyk. Zabezpieczanie tekstów Pewne dane muszą być przechowywane w taki sposób, aby nie mogły się do nich dostać."

Podobne prezentacje


Reklamy Google