Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny."— Zapis prezentacji:

1 Rośliny

2 Świat porasta ponad różnych gatunków roślin, od maleńkiego planktonu, widocznego jedynie pod szkłem mikroskopu, po wielkie , rosnące do 100 metrów wysokości drzewa. Rosną niemal wszędzie- na lądzie i w morzu, na równinach i na szczytach gór, a nawet na pustyniach i śnieżnych pustkowiach. 40% lądów pokrytych jest lasami i trawami

3 Budowa komórki roślinnej
Opis:  A) ściana komórkowa, B) plasmodesma, C) błona komórkowa, D) chloroplast, E) błona tylakoidu, F) mitochondrium, G) lizosom, H) aparat Golgiego, I) wakuola, J) retikulum endoplazmatyczne gładkie, K) retikulum endoplazmatyczne szorstkie, L) jądro, M) błona jądrowa, N) otwór w błonie jądrowej, O) jąderko.

4 Z czego zbudowane są rośliny?
Rośliny zbudowane są z komórek, tworzących u roślin wyżej uorganizowanych tkanki i organy. Umożliwiają one im oddychanie, odżywianie, wzrost i rozwój. Proces fotosyntezy prowadzą dzięki chloroplastom zawierającym chlorofil a i pochodzącym z endosymbiozy sinic. Produktem zapasowym jest skrobia. Posiadają sztywną, zwykle celulozową ścianę komórkową. Rośliny cechują się także zdolnością do nieprzerwanego wzrostu za sprawą tkanek twórczych mających stałą zdolność do podziału komórek. Zazwyczaj są trwale przytwierdzone do podłoża.

5

6 Budowa roślin- korzenie
Są podziemną (bądź podwodną) częścią rośliny. Przytwierdzają roślinę do podłoża, pobierają wodę i składniki mineralne na materiał budulcowy. Korzenie niektórych roślin np. buraka, magazynują substancje odżywcze. Gdy roślina zaczyna rosnąć, z nasiona wysuwa się korzonek, szybko rozgałęziający się w korzenie boczne; wierzchołki przebijających się przez glebę korzeni chroni czapeczka. Niektóre rośliny, jak trawy, mają dziesiątki niewielkich korzeni, rozrastających się we wszystkich kierunkach. Taki system nazywamy wiązką. Marchewka ma gruby korzeń główny, z którego odgałęzia się niewiele bocznych- jest to system korzenia palowego. Na każdym korzeniu znajdują się małe wyrostki zwane włośnikami, zwiększające powierzchnię absorbcyjną korzenia. Niektóre rośliny nie są zdolne do samodzielnego odżywiania się- korzystają z produktów wytwarzanych przez inne rośliny. Są to pasożyty. Jemioła jest pasożytem drzew. Nieliczne rośliny pnące, jak bluszcz, wypuszczają korzenie zarówno w głąb ziemi, jak i wysoko ponad nią. Za ich pomocą przytwierdzają się do drzew, ścian i płotów.

7 System korzenia wiązkowego- truskawka
System korzenia palowego- mniszek lekarski System korzenia wiązkowego- truskawka

8 Korzenie roślin uprawnych, których wykorzystywana jest część podziemna, nie zawsze są właściwymi korzeniami. Jest tak w przypadku buraka i marchwi, lecz ziemniaki są bulwami podziemnych łodyg, a cebula- wiązką podziemnych liści. Bulwy ziemniaków: Wiązka podziemnych liści cebuli Korzeń buraka czerwonego

9 Budowa roślin- łodyga Łodyga podtrzymuje liście i kwiaty rośliny. Doprowadza także wodę, składniki mineralne i odżywcze od korzeni do liści i w kierunku odwrotnym. Woda z rozpuszczonymi w niej minerałami transportowana jest z korzeni naczyniami wiązki przewodzącej zwanymi ksylemem; od liści produkty fotosyntezy odprowadzają naczynia floemu. Wiele roślin ma łodygi zielone i giętkie- zwane są one roślinami zielnymi, jako że większość z nich to zioła, takie jak mięta czy bazylia. Rośliny drzewiaste (drzewa i krzewy) mają sztywne, zdrewniałe, pokryte korą łodygi; jest w nich więcej ksylemu niż w roślinach zielnych. Z łodygi wyrasta główny pęd rośliny, rosnący zawsze w góre. Pędy boczne wyrastają z głównego, w miejscach zwanych węzłami. Niektóre pędy boczne stają się odnogami również rozrastającymi się na boki. Z innych wyrastają liście i kwiaty.

10 Budowa roślin- liście i kwiaty
Liście wykorzystują promienie słoneczne do produkcji substancji odżywczych, potrzebnych roślinie do wzrostu. Częściej są płaskie, by zwracając się do słońca absorbować jak najwięcej jego promieniowania. Każdy liść przytwierdzony jest do łodygi ogonkiem zwanym szypułką. Płaską część liścia nazywamy blaszką. Liście mogą być przekształcone w ciernie, co zmniejsza ich powierzchnię parowania. Kwiaty to części roślin kwitnących, z których powstają nasiona- te z kolei dają początek innym roślinom.


Pobierz ppt "Rośliny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google