Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jadwiga Andegaweńska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jadwiga Andegaweńska."— Zapis prezentacji:

1 Jadwiga Andegaweńska

2 Urodzona 3 października 1373, zmarła 17 lipca 1399 w Krakowie
Urodzona 3 października 1373, zmarła 17 lipca 1399 w Krakowie. 16 października 1384 stała się królem Polski .Była księżną litewską z dynastii Andegawenów . Najmłodszą córką Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki. Przyszła polska monarchini lata swej młodości spędziła w stolicy Węgier, większość czasu poświęcając lekturze, nauce języków obcych, a także zainteresowaniom związanym z różnymi dziedzinami sztuki.

3 Pomiędzy 1378 a 1379 rokiem Jadwiga przebywała na wiedeńskim dworze Habsburgów, gdzie została zaręczona z ośmioletnim księciem austriackim Wilhelmem. Śmierć ojca ( Ludwika Węgierskiego ) w 1382r. całkowicie odmieniła jej losy. Co prawda tron polski, zgodnie z przywilejem koszyckim, miał przypaść jednej z córek zmarłego, lecz żadna z nich nie osiągnęła stosownego wieku, by objąć władzę. W Polsce nastąpiło w tedy trwające dwa lata bezkrólewie.

4 roku w katedrze wawelskiej niespełna dwunastoletnia dziewczynka została koronowana przez arcybiskupa Bodzantę na króla Polski. Nie mogła oczywiście rządzić sama. Ze względu na trudną sytuację polityczną w kraju oraz w obliczu wspólnego wroga zakonu krzyżackiego- doszło do rozmów z księciem litewskim Jagiełłą. Ofiarowano mu rękę Jadwigi, która początkowo nie chętnie odnosiła się do pomysłu małżeństwa z dużo starszym od siebie mężczyzną.

5 18 lutego Jagiełło poślubił władczynię
18 lutego Jagiełło poślubił władczynię. W ten sposób Litwa przyjęła chrzest od Polski i przyłączyła się do naszego kraju. Powstało wielkie księstwo Polsko- Litewskie. Odtąd małżonkowie rządzili wspólnie, gdyż oboje nosili tytuły monarchów.

6 Opiekowała się szpitalami
Opiekowała się szpitalami. W roku uzyskała zgodę papieża na utworzenie fakultetu teologii na Akademii Krakowskiej, którą również odnowiła i unowocześniła czerwca 1399 roku urodziła córkę Elżbietę Bonifację, która zmarła 13 lipca 1399 roku. Sama Jadwiga zmarła cztery dni później na gorączkę połogową. W testamencie zapisała swój majątek Akademii Krakowskiej. Błogosławioną Kościoła katolickiego została w roku, a w 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił Jadwigę świętą Kościoła katolickiego.

7 Kilka pieczęci królowej Jadwigi znanych jest z oryginałów oraz XIX-wiecznych odlewów i odrysów. Wiadomo, że pieczęć majestatyczną królowej odciskano w wosku bezbarwnym, a pieczęć herbową w wosku czerwonym Pieczęć majestatyczna królowej Jadwigi z tytulaturą hedwigis dei gracia regina polo[...] Pieczęć herbowa królowej Jadwigi z tytulaturą hedwigis dei gra[...] Regina Polonie

8 Królowa Jadwiga została pochowana w Katedrze Wawelskiej
Królowa Jadwiga została pochowana w Katedrze Wawelskiej. Jej sarkofag kilkakrotnie otwierano. Po raz pierwszy zrobiono to w XVII w., przy okazji przebudowy katedry.


Pobierz ppt "Jadwiga Andegaweńska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google