Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PAMIĘTAJ!!!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PAMIĘTAJ!!!."— Zapis prezentacji:

1 PAMIĘTAJ!!!

2 Co to jest CYBERPRZEMOC ?
Cyberprzemoc – prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: sms, , witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie i inne.

3 Historia Cyberprzemocy
Cyberprzemoc zapoczątkowana została na przełomie XX i XXI wieku. Był to m.in. przypadek japońskiego ucznia nagranego w krępującej sytuacji w szatni szkolnej telefonem komórkowym; sprawa zdjęcia amerykańskiej uczennicy, czy głośna historia filmu, w którym chłopiec z Kanady nieporadnie odgrywa scenę walki z filmu „Gwiezdne Wojny”. Wszystkie te przypadki zyskały rozgłos właśnie dlatego, że upublicznione materiały zrobiły w sieci bardzo szybką „karierę”, a ofiary poniosły bardzo poważne konsekwencje.

4 Jak atakują napastnicy?
Napastnicy prześladują swoje ofiary obraźliwymi i złośliwymi SMS-ami lub ami. Bardziej drastyczną formą ataku jest sporządzanie witryn internetowych czy dręczenie przez komunikatory sieciowe jak Gadu-Gadu lub Tlen.pl., itp.

5 Jaki mają zamiar? Zamiarem internetowych chuliganów jest zdyskredytowanie konkretnej osoby lub grupy ludzi czy nawet całych społeczności. Takie działania wynikają z poczucia anonimowości lub bezkarności sprawców.

6 Formy Cyberprzemocy: Rozsyłanie kompromitujących zdjęć i filmików
Włamania na konta pocztowe, by rozsyłać kompromitujące wiadomości Tworzenie kompromitujących i ośmieszających stron internetowych lub for internetowych Nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci Podszywanie się w sieci pod rówieśników

7 Dlaczego to prześladowanie jest takie groźne?
Prześladowanie przez Internet jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze, jako kopie na wielu komputerach nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

8 Druga osoba może tego nie chcieć!
Nie umieszczaj w sieci zdjęć ani filmików z osobami, które nie wyraziły na to zgody. Nie przenoś konfliktów do sieci. Nie umieszczaj w Internecie obraźliwych ani ośmieszających filmików. Możesz nimi wyrządzić komuś prawdziwą krzywdę.

9 Nie bądźmy obojętni! Jeżeli surfując po sieci, natkniesz się na materiał, który krzywdzi, obraża, ośmiesza kogoś, kogo znasz zgłoś to administratorowi strony.

10 Po drugiej stronie może być ktoś inny niż myślisz!

11 Nie bądźmy łatwowierni!

12 Tego jest coraz więcej, Uważajmy!

13 Jak sobie nawzajem pomóc?!
Szanuj innych internautów. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie. Jeśli chcesz nagrać film lub zrobić komuś zdjęcie, zawsze zapytaj tę osobę o pozwolenie.

14 Poznaj bezpieczny Internet…
Mów jeśli coś jest nie tak! Zabezpiecz swój komputer!!

15 Nie podawaj swoich danych! Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

16 Jak zarejestrować dowody
cyberprzemocy? ... Telefon komórkowy Nie kasuj wiadomości. Zapisuj wszystkie zarówno tekstowe, jak i nagrane na pocztę głosową w pamięci telefonu. Komunikatory Zapisuj rozmowy jeśli to możliwe lub skopiuj rozmowę i wklej do dokumentu Word, zapisz i wydrukuj

17 Czat Podobnie jak w przypadku stron www zachowaj kopię materiału. Wydrukuj wiadomość. Prześlij ją do nauczyciela bądź pedagoga. Zachowanie całości wiadomości jest bardziej pomocne, ponieważ zawiera informacje o jej pochodzeniu.

18 CHROŃ SWÓJ WIZERUNEK Zastanów się dobrze zanim zamieścisz w sieci swoje zdjęcia. Mogą one być użyte, przez innych użytkowników, w sposób jakiego byś sobie nie życzył lub skopiowane do miejsca, w którym byś ich nie zamieścił. Jeżeli już chcesz zamieścić swoje zdjęcia w Internecie ustaw taki status prywatności, który zagwarantuje Ci bezpieczeństwo. Imię: Sebastian Wiek: ... Adres: … Telefon: …

19 NIE ODWZAJEMNIAJ SIĘ I NIE ODPOWIADAJ
Odpowiadanie na złośliwe wiadomości, np. w złości, jest tym, czego tyrani chcą.

20 UŻYWAJ Z ROZWAGĄ TELEFONU KOMÓRKOWEGO
Swój numer telefonu powierzaj jedynie osobom zaufanym. Nie odbieraj rozmów telefonicznych od numerów zastrzeżonych, bądź nieznanych.

21 TRAKTUJ SWOJE HASŁO JAK SZCZOTECZKĘ DO ZĘBÓW
- NIE DZIEL SIĘ NIM Nie podawaj nikomu swojego hasła. Dobrym pomysłem jest jego zmiana w regularnych odstępach czasu. Wybór trudnego do odgadnięcia hasła z symbolami lub numerami utrudni innym dostęp do Twojego konta i udawanie Ciebie. Pamiętaj, aby podawać numer komórki czy osobisty adres internetowy tylko zaufanym przyjaciołom.

22 ZAGROŻENIA Wykres 1: Wyniki badań przeprowadzonych wśród uczniów klas pierwszych gimnazjum

23 Ofiary cyberprzemocy Wyzwiska, kpiny i wulgarne wpisy na portalach społecznościowych, nieprawdziwe i szkalujące informacje, a czasem nawet groźby - tak nastolatki gnębią w Internecie nielubianych kolegów. Już ponad połowa dzieci w wieku od 12 do 17 lat przyznaje, że padła ofiarą cyberprzemocy.

24 GDZIE SZUKAĆ POMOCY ? www.helpline.org.pl www.dzieckowsieci.pl

25 Stop cyberprzemocy! Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś - zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy - nie przesyłaj tych informacji dalej Zgłoś ten fakt do Helpline.org.pl! czat ze strony telefon (w godz.11-16)

26 Źródła: www.sieciaki.pl www.studente.pl www.wp.pl

27 WYKONALI: Uczniowie z koła komputerowego


Pobierz ppt "PAMIĘTAJ!!!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google