Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PHP + MySQL Podstawy pracy z bazą danych Damian Urbańczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PHP + MySQL Podstawy pracy z bazą danych Damian Urbańczyk."— Zapis prezentacji:

1 PHP + MySQL Podstawy pracy z bazą danych Damian Urbańczyk

2 Dla kogo baza danych? Niektórzy użytkownicy stron internetowych nie zdają sobie w ogóle sprawy z tego, że każdego dnia w bazach danych zapisywane są bardzo ważne informacje, które dotyczą ich samych. Bez względu na to, czy udzielają się na forach internetowych, czy biorą udział w sondzie internetowej – ich dane są gromadzone w bazach danych.

3 Proste statystyki Otwierając stronę główną wybranego portalu internetowego, nasze dane są zapisywane w bazie danych serwisu, oferującego statystyki. Dane te są gromadzone bez naszej zgody, a czasami nawet wiedzy. Są to dane podstawowe, np.: informacje o przeglądarce, systemie operacyjnym, czy adresie IP, z którego korzystamy. Ale są!

4 Baza danych na naszej stronie Każdy twórca może skorzystać z bazy danych. W jakim celu? To już zależy tylko od niego. Może stworzyć system statystyk i zbierać dane o osobach, które odwiedzają jego serwis. W ten sposób może sprawdzić, które działy serwisu są odwiedzane częściej, aby w wyniku przeprowadzonych badań wywnioskować, dlaczego te, a nie inne strony są chętniej odwiedzane. Do stworzenia bazy danych jest potrzebne niewiele – serwer, który oferuje jej obsługę oraz podstawowa wiedza o obsłudze bazy.

5 Najważniejsze… Połączenie skryptów (np. PHP) z bazą danych (np. MySQL) działa w oparciu o pewne schematy, które wymagają od użytkownika definiowania poprawnych elementów. Nie można korzystać z zalet bazy danych, nie znając zasad ich obsługi…

6 Składnia zapytań Tworząc skrypty, które będą się komunikowały z bazą danych, należy zwrócić uwagę na składnię zapytań. Nie może być mowy o niedbałości o szczegóły, gdyż od nich wiele zależy – czy zapytania będą poprawnie interpretowane przez system baz danych. Wybrane elementy zapytań kierowanych do bazy danych piszemy wielkimi literami. Jest to ważne, gdyż SQL podlega pewnym normom i zgodnie z nimi należy tworzyć swoje skrypty.

7 Polskie znaki? Spacje? Nie powinno się stosować w nazewnictwie baz danych, tabel oraz nazw pół polskich znaków diaktrycznych (np.: ą, ę, ź, ś i innych). Systemy baz danych są różne, niektóre pozwalają, inne nie, ale zasada jest prosta – nie powinno ich być. Ta sama sytuacja dotyczy używania spacji – nazwa tabeli forum dyskusyjne nie może być przyjęta, możemy użyć znaku „_” – tzw. podkreślnika: forum_dyskusyjne.

8 Wielkie litery? Chociaż niektórzy dopuszczają używanie wielkich liter, nie powinno się ich stosować ze względu na późniejsze problemy podczas pracy z bazą – twórcy skryptów często zapominają, jak nazwali tabele, czy było to ForumDyskusyjne, czy może forumDyskusyjne? Dwie różne nazwy, a niby to samo. Dlatego lepiej stosować tylko i wyłącznie małe litery.

9 Najpierw kartka… Zazwyczaj jest tak, że na zaprojektowanie dobrej i funkcjonalnej bazy danych potrzeba trochę czasu i nie zawsze pomysły godne wykorzystania przychodzą do głowy podczas przesiadywania przed komputerem. Warto bazę (jej tabele, pola tabel) zaprojektować najpierw na kartce, gdyż możemy szybko coś dodać, usunąć, czy zmodyfikować…

10 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "PHP + MySQL Podstawy pracy z bazą danych Damian Urbańczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google