Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FALE RADIOWE - p FALE RADIOWE - promieniowanie elektro - magnetyczne, które może być wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie. Uznaje się, że.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FALE RADIOWE - p FALE RADIOWE - promieniowanie elektro - magnetyczne, które może być wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie. Uznaje się, że."— Zapis prezentacji:

1

2 FALE RADIOWE - p FALE RADIOWE - promieniowanie elektro - magnetyczne, które może być wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie. Uznaje się, że falami radiowymi są fale o częstotliwości od 3 kHz do 3 THz. Zależnie od długości dzielą się na pasma radiowe. Fale radiowe dzielimy na: długie, średnie, krótkie, ultrakrótkie, mikrofale,

3 NATURALNE: wyładowania atmosferyczne, zjawiska geologiczne we wnętrzu Ziemi, zorze polarne, gwiazdy, radiogalaktyki, SZTUCZNE: silniki komutatorowe, instalacje prądu przemiennego, styczniki, komputery, kuchenka mikrofalowa, przetwornice zasilające, piece indukcyjne i łukowe, spawarki, zapłon elektryczny (iskrowy) silników cieplnych, eksplozja nuklearna,

4 Fale radiowe długie są słabo pochłaniane przez atmosferę, a ich zasięg dochodzi do kilku tysięcy kilometrów. Zakres ten jest przeznaczony głównie dla rozgłośni radiowych. Fale radiowe średnie są silniej – w porównaniu z falami długimi – pochłaniane przez atmosferę i zapewniają dobry odbiór w odległościach do 400 km od nadajnika. Fale radiowe krótkie mają jeszcze mniejszy zasięg niż fale średnie. Są stosowane do łączności lokalnej.

5 Fale radiowe ultrakrótkie mają zasięg rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Anteny nadawcze i odbiorcze fal ultrakrótkich umieszczane są na wysokich budynkach lub masztach. Do przesyłania programów tele - wizyjnych na większe odległości są stosowane specjalne stacje przekaźnikowe lub satelity telekomunikacyjne.

6 Mikrofale to rodzaj promieniowania elektro - magnetycznego o długości fal pomiędzy podczerwienią i falami ultrakrótkimi, zaliczane są do fal radiowych. W różnych opracowaniach spotyka się różne zakresy promieniowania uznawanego za promieniowanie mikrofalowe. Istnienie fal elektromagnetycznych, którymi są też mikrofale, przewidział jako wniosek z równań odkrytych przez siebie James Clerk Maxwell w 1864 roku. Doświadczenia, przeprowadzone przez H. Hertza, pokazują istnienie fal elektromagnetycznych, wysyłane i odbierane w tych doświadczeniach fale były w zakresie UHF zaliczanym do mikrofal. Rozwój techniki i teorii mikrofal nastąpił dopiero w latach 30. XX w okresie prac nad radarami.

7 komunikacji, w łączności radiowej, w telewizji, w systemach nawigacji, w radioastronomii, w budownictwie, w dermatologii, w kosmetyce,

8 Opracowano na podstawie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_radiowe http://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrofale „Ciekawa fizyka” cz. 3 Wykonała Anka Wojtoń


Pobierz ppt "FALE RADIOWE - p FALE RADIOWE - promieniowanie elektro - magnetyczne, które może być wytwarzane przez prąd przemienny płynący w antenie. Uznaje się, że."

Podobne prezentacje


Reklamy Google