Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diagram czynności Diagram czynności (activity diagram) służy do modelowania dynamicznych aspektów systemu. Diagram czynności przedstawia sekwencyjne lub.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diagram czynności Diagram czynności (activity diagram) służy do modelowania dynamicznych aspektów systemu. Diagram czynności przedstawia sekwencyjne lub."— Zapis prezentacji:

1 Diagram czynności Diagram czynności (activity diagram) służy do modelowania dynamicznych aspektów systemu. Diagram czynności przedstawia sekwencyjne lub współbieżne kroki procesu obliczeniowego.

2 Diagram czynności Diagram czynności jest schematem blokowym, który przedstawia przepływ sterowania od czynności do czynności. Diagram czynności nie obrazuje stanów obiektu podczas życia obiektu, ukazuje cały system z punktu widzenia czynności w systemie.

3 Diagram czynności Diagram czynności składa się z: początek (initial) koniec (final) akcji i czynności (activity) przejść (flow) rozwidlenie/złączenie (fork/join) punkt synchronizacji (synch) rozgałęzienie decyzyjne (decision) wysłanie (send)/odebranie (receive)

4 Diagram czynności Przepływ sterowania modelowany za pomocą diagramu czynności składa się z wielu zdarzeń. Zdarzenia (wykonywalne, niepodzielne obliczenia) to stany akcji.

5 Początek i koniec Początek jest rozpoczęciem diagramu czynności. Od niego rozpoczyna się wędrówka zdarzeń i stanów. Koniec jest zakończeniem działań systemu w diagramie czynności.

6 Akcja Stany akcji to niepodzielne zdarzenia jak: obliczenie wywołanie operacji obiektu wysłanie sygnału do obiektu utworzenie/zniszczenie obiektu Stany akcji nie mogą być dekomponowane.

7 Czynność Czynności są bardzo podobne do akcji. Różnica polega na tym, że stany czynności mogą być dekomponowane. Czynność może mieć dodatkowo akcje wejściowe i akcje wyjściowe.

8 Przejścia Przejście to przekazanie sterowania od jednej akcji/czynności do innej. Gdy tylko skończy się akcja danego stanu źródłowego, zostaje wykonana akcja wyjściowa (o ile istnieje). Następnie sterowanie bezzwłocznie podąża wzdłuż przejścia i trafia do następnego stanu akcji lub stanu czynności.

9 Rozwidlenie / Złączenie Rozwidlenie rozpoczyna współbieżne wykonywane czynności w systemie. Rozwidlenia i złączenia równoległych przepływów sterowania obrazuje się w UML za pomocą pasków synchronizacyjnych.

10 Punkt synchronizacji Punkt synchronizacji wskazuje miejsce w którym współbieżne strumienie zostaną zsynchronizowane.

11 Rozgałęzienie decyzyjne Na diagramach czynności mogą pojawić się rozgałęzienia opisujące alternatywne ścieżki postępowania. W konkretnym przypadku do wyboru jednej z nich dochodzi na podstawie wartości pewnego wyrażenie logicznego. Rozgałęzienie decyzyjne ma przejście wejściowe i co najmniej 2 przejścia wyjściowe.

12 Rozgałęzienie decyzyjne

13

14 Wysłanie Wysłanie ukazuje akcję wysłania komunikatu do miejsca przeznaczenia, gdzie może spowodować uruchomienie przejścia lub wykonania akcji.

15 Odebranie Odebranie to element czekający na wystąpienie komunikatu. Odebranie występuje w 2 wersjach: odebranie zdarzenia odebranie zdarzenia czasowego

16 Odebranie

17 Odebranie i wysłanie

18 Diagram czynności Dodatkowymi elementami diagramu czynności są: tory (swimlanes) przepływy obiektów (objects flows)

19 Tory Tory pozwalają na podzielenie stanów czynności na grupy, z których każda reprezentuje część systemu odpowiedzialną za konkretne czynności.

20 Tory

21 Przepływ obiektów Przepływ obiektów pozwala na powiązanie obiektu z akcją lub czynnością.

22 Diagram czynności Diagram czynności służy do obrazowania dynamicznych aspektów systemu. Diagram czynności można kojarzyć z przypadkami użycia i z kooperacjami. Istotą diagramu są czynności i akcje oraz przepływ sterowania między nimi. Na diagramie czynności można ukazać części systemu, które odpowiedzialne są za różne zadania

23 Diagram czynności


Pobierz ppt "Diagram czynności Diagram czynności (activity diagram) służy do modelowania dynamicznych aspektów systemu. Diagram czynności przedstawia sekwencyjne lub."

Podobne prezentacje


Reklamy Google